A tárca vezetője a zalai megyeszékhelyet és térségét érintő szennyvízberuházási és -korszerűsítési programról tájékozódott, látogatásának zárásként beszélt a jelenleg futó programok és pályázatok alapján várható eredményekről. Mint kifejtette, a 2015-re vállalt kilencven százalékos szint megvalósításához a Környezeti Operatív Program, valamint a hétéves Nemzeti Környezetvédelmi Program keretében biztosított 3.410 milliárd forintos forrást lehet felhasználni, de ebből az összegből jut a hulladékkezelést és a környezeti állapot javítását szolgáló programokra is.
Zalaegerszeg, mint ökováros
A várost érintő beruházás kapcsán tett említést arról, hogy az nemcsak a térség, hanem a Zala folyón keresztül a Balaton vízbázisának védelmét is szolgálja. Beszámolt arról, hogy a térségben tervezett, az ivóvízbázis védelmét szolgáló tervekkel is megismerkedett, amit "indokolt, fontos, jól előkészített" kezdeményezésnek nevezett.
Gyimesi Endre, a város polgármestere hozzáfűzte: Zalaegerszeg évekkel ezelőtt megcélozta, hogy "ökováros" legyen. Ennek az elképzelésnek megfelelően építették meg az elkerülő utat a levegőszennyezettség csökkentésére, ezért vágtak bele korszerű hulladékdepó létesítésébe, és 2004-ben a csatorna-korszerűsítésbe, továbbá tervezik a ivóvíz védelmét szolgáló 6 milliárd forintos projektet. Rigó Csaba alpolgármester a befejezéséhez közeledő szennyvíz-beruházási munkálatokról elmondta, 42 önkormányzatot érint a több mint 12 milliárd forintos fejlesztés. Ennek 75 százalékát uniós, 15 százalékát kormányzati forrásból fedezték, de a 10 százalékos önerőt 34 településen további pályázatokkal 5,2 százalékra mérsékelték.
A beruházás első üteme várhatóan novemberben lezárul a kibővített és korszerűsített, biogázt termelő és azt felhasználó szennyvíztelep egyéves próbaüzemét követő műszaki átadásával. A második ütem keretében a megtakarított 10,2 millió eurót használják fel műszaki fejlesztésekre, amelyek részben az üzemeltetési költségek csökkentését szolgálják majd - tette hozzá.