Szilágyi Bernadette, a Korlátlan Lehetőségek programmenedzsere elmondta: „A Korlátlan Lehetőségek program célja a XXI. századi technológia előnyeinek elérhetővé tétele azok számára, akik ezekből eddig anyagi okokból nem profitálhattak. Ezért is támogatja a Microsoft a helyi innovációkat a kreatív ötletek felvetésének és megvalósításának, valamint új vállalkozások alapításának ösztönzésével. A támogatás az esetek többségében nem elsősorban pénzadományt, hanem szoftvereket, illetve informatikai szaktanácsadást, informatikai kivitelezést jelent. Ezek révén az alapítványok hatékonyabban láthatják el munkájukat, azaz még hasznosabb tagjaivá válhatnak a civil társadalomnak."
A fentiekre jó példát jelent az alábbi három szervezet is.
Octopus Tengeri Régészeti Kutató Egyesület
Az Octopus Tengeri Régészeti Kutató Egyesület egy olyan non-profit és kulturális szervezet, amely 1995 augusztusa óta alkalmaz tudományos módszereket víz alatti lelőhelyek felkutatására és feltárására, segítségül hívva az informatika legújabb megoldásait is.
Az egyesületnél rengeteg információ, látványos kép keletkezik, a meglévő weboldal, informatikai eszközpark arra viszont nem volt alkalmas, hogy mindezt feldolgozza és kezelje. Az egyesület SharePoint alapokra helyezte át portálját, mivel a technológia rendkívül alkalmas a világ földrajzilag távol eső pontjain keletkező adatok összegyűjtésére és megosztására. A harmincezer dollár - 6,8 millió forint - összértékű szoftveradomány és a Microsoft szakembereinek támogatása révén kiépülhetett az Egyesület új információmegosztó rendszere, amely a világon bárhonnan elérhető: míg a kutatók Brazíliában a tengeren felveszik a leletlapot, addig a régész ezt azonnal ellenőrizheti.
Az új rendszer a búvárok biztonságát is fokozza, hiszen a szintén digitálisan tárolt merülési napló alapján automatikusan riasztást küld a merülés vezetőjének, ha egy aktuális merülés valamely adata - például az elfogyasztott levegő túlzott mennyisége, amely egészségügyi gondot jelezhet - lényegesen eltér a korábbiaktól.
Csodalámpa Alapítvány
A Csodalámpa Alapítvány súlyos betegségben szenvedő gyerekek kívánságait - 2003 novembere óta több mint 1200-at - teljesíti, így enyhítve szenvedéseiket. Rengeteg kérés érkezik hozzájuk a játékoktól, számítógépektől kezdve az utazásokon át a híres emberekkel történő találkozókig.
A kívánságok kezelése, a gyerekekkel és a családokkal való törődés, az adományozókkal való kapcsolattartás nagy odafigyelést és rengeteg utánajárást igényel, ehhez pedig elengedhetetlen egy jó belső nyilvántartás. Szintén nagyon fontos a honlap, ahol hírt adnak a teljesült kívánságokról és az adományozókról, illetve bemutatják a teljesítésre váró kívánságokat is. Az alapítvány korábban különálló adatbázisokat működtetett a nyilvántartás, a honlap és az intranet esetében, amely rengeteg munkaórát igényelt az alapítvány önkéntes informatikusa részéről, ráadásul a feladatok végrehajtását is lassította.
Mivel így a munka egy idő után igen nehézkessé vált, az alapítvány új, Sharepoint 2007-es alapokon működő rendszer kiépítése mellett döntött. Ez nagyban megkönnyíti az adatok nyilvántartását, a munkafolyamatok követését és a külsős önkéntesekkel való kapcsolattartást is. Az intranetről minden szükséges információ kinyerhetővé vált, a beszámolók és egyéb információk publikálásához sem kell már egy hozzáértő közreműködése.
Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány
Az alapítvány célja a fogyatékkal élők politikai, polgári, gazdasági és szociális jogainak érvényesítése a közoktatás, a szakember- és felnőttképzés, valamint a munkaerő-piaci beillesztés területén, és évente átlagosan hatvan program keretében több ezer pályázatot bírál el.
A pályázatok kezelése egy elavult célszoftver birtokában korábban lehetséges, ámde igen nehézkes volt, ezért az alapítvány a Microsoft segítségével a Sharepoint Portal Server 2007 alapjain, az SQL Server és a Project Server bevezetésével fejlesztette tovább rendszerét. „Az új pályázatkezelő rendszerben az FSZK alkalmazottai egy személyre szabott SharePoint portálfelületre jelentkezhetnek be, ahol látják a feladatokat, és az elvégzésükhöz szükséges dokumentumokat is elérik" - mondta Farkas Viktor, a projektben segédkező Octopus Egyesület IT-vezetője. A Sharepoint alapú rendszer, amelyet az FSZK minden alkalmazottja használ, a pályázatok kezelése mellett a statisztikai és pénzügyi kimutatások elkészítését is támogatja.
Ezeken felül a Microsoft egyéb módokon is segíti a civil szervezeteket. A CivilTech Informatikai Adományozó program keretében eddig összesen 634 alapítvány és egyéb szervezet küldte be pályázatát, melyek közül a Microsoft Magyarország 523-at el is fogadott. A szoftveradományokért cserébe a pályázóknak mindössze regisztrációs díjat kellett fizetniük, amely az adott szoftver piaci értékének 4%-át teszi ki. A programban a Microsoft 2010 nyaráig több mint 300 millió forint értékű szoftverrel járult hozzá a szervezetek sikeres működéséhez.
A Korlátlan Lehetőségek programról további információ ezen oldalon található.