Lehet valami a profitnál is fontosabb?

Nem mindegy, hogy a profit miből származik. Az úgynevezett társadalmilag felelős befektetések (Socially Responsible Investments – SRI) a hagyományos pénzügyi célok mellett társadalmi, környezeti, etikai megfontolásokat is figyelembe vesznek a pénz elhelyezésekor. S az intézmény működik: az SRI befektetési alapok bővülésének dinamikája az elmúlt években jóval meghaladta a piac egészének fejlődési ütemét.

„A világ abból profitál, ha a gazdaság támogatja a jóllétet” (TBLI Group)
A fenntarthatósági tárgyú befektetések (Sustainability Themed Investment) egy vagy több, közvetlenül a fenntarthatóságot célzó tárgyra fókuszálnak. Leggyakrabban környezeti vagy ritkábban társadalmilag fenntartható termékek, szolgáltatások előállításával foglalkozó cégekbe fektetések tartoznak a sokat vitatott kategóriába. Tipikus példák a megújuló energia, tiszta technológia, éghajlatváltozás, víz, erdő tartalmú és ökológiai befektetések. Az Eurosif – European Forum for Sustainable Investment – először 2005-ben mérte külön kategóriaként az ilyen típusú befektetéseket, figyelembe véve a kedvezményezet vállalat ESG-faktorokhoz – környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontokhoz – köthető teljesítményét is. Az ugyanis, hogy egy cég napkollektorokat gyárt, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy maga az a vállalkozás környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontból felelősen működik.

A befektetésekről szólva nem az elsők között jut eszünkbe a fenntarthatóság, pedig a két fogalom messze nem idegen egymástól. Sőt! Tőkénk körültekintő elhelyezésekor hasonlóan gondolkodunk (kellene gondolkodnunk), mint akkor, amikor a környezetünk, jövőnk iránti felelősség szempontjait figyelembe véve hozzuk meg a mindennapi életünkhöz vagy a vállalkozásunkhoz kapcsolódó döntéseket. Tartós pénzügyi teljesítmény akkor érhető el, ha hosszú távon fenntartható stratégia áll a megtermelt javak s a befektetésünk nyereségét hozó tevékenység mögött.

Óvakodj a bűnöstől!

Illusztráció: Förster Tamás

Az elv, hogy a pénzt olyan üzleti vállalkozásba fektessük, amelynek másokra nézve kedvezőtlen hatásai nincsenek, nem a modern kor ötlete. John Wesley, a metodizmus alapítója már az 1700-as években arról prédikált, hogy el kell kerülni azokat az iparágakat, amelyek az egészségre károsak, illetve a „bűnös” vállalatokat, amelyek például fegyvert gyártanak vagy alkoholt. A második világháború után ezek az elvek kiegészültek polgárjogi, munkaügyi kérdésekkel, a dél-afrikai apartheid rendszer elutasítása, a vietnami háború idején pedig a fegyverkezéssel szembeni tiltakozás is megjelent a befektetések világában.

Az első „igazi” SRI alapként az 1971-ben két metodista lelkész, Luther Tyson és Jack Corbett által indított és a mai napig virágzó pacifista Pax World Fundot említik általában. A piac azonban a 90-es években vett igazi lendületet. Ekkor kerültek fókuszba a környezetvédelmi, a globális éghajlatváltozással összefüggő problémák mint a befektetői döntések hagyományos (hozam, kockázat, likviditás) érvrendszere mellett figyelembe veendő szempontok. Mindezzel párhuzamosan megfogalmazták a vállalatok felelős működésével összefüggő kérdéseket, s a befektetői döntéseknél valós értékelési szemponttá váltak a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (Environmental, Social and Governance – ESG) szempontok. Kialakult az intézményrendszer – jelentési standardok, indexek – is, amely megkönnyíti a cégek fenntartható működésének megítélését.

Pozitív vagy negatív

Etikai normák + hozam = etikus befektetés
Az etikus befektetések célrendszere kettős: megfelelő hozamot érni el a befektetők számára úgy, hogy olyan vállalatokba fektetnek, amelyek működése összeegyeztethető a tőkét adó etikai normáival. Az etikus befektető a társadalmi jólét és a megtérülés együttes maximalizálására törekszik. Az etikus befektetési alapok célpontjai azok a vállalatok, amelyek nem csupán a tulajdonosok, a shareholderek érdekeit tartják szem előtt, hanem a vállalat általános érintettjeit, a stakeholderekét is kiemelten kezelik.
Az SRI alapok működése alapvetően annyiban tér el a hagyományos gyakorlattól, hogy a vagyonkezelők társadalmi, környezeti és etikai kritériumok alapján szűrik a befektetéseket, meghatározva azt az univerzumot, amelyből válogatnak, s az elveket, amelyek alapján kizárnak, illetve preferálnak egyes befektetéseket. Erre jellemzően két módszer van: a pozitív és a negatív szűrés.

A pozitív szűrésnél olyan iparágakat céloznak meg, amelyeknek kedvező hatása lehet a társadalomra és a környezetre (például zöld energia, vízgazdálkodás), s azon („pioneer”) cégek papírjai közül válogatnak, amelyek tevékenysége elsősorban, de legalábbis számottevő súllyal e szektorokhoz kapcsolódik. A másik módszer követői néhány iparág (dohány-, szesz-, szerencsejáték-, szex-, hadiipar) kivételével a teljes palettáról azon vállalatok értékpapírjait választják ki, amelyek működése leginkább fenntartható az ágazatukban (Best in Class) a különböző fenntarthatósági mutatók alapján. Ilyen mutató például, ha a károsanyag-kibocsátásuk jóval kedvezőbb a szektor átlagánál.

Leszakadtunk a világtól

Miközben az Amerikai Egyesült Államokban kilenc befektetett dollárból egyet etikusan helyeztek el már 2007-ben, Magyarországon addig egyetlen hazai pénzügyi szolgáltató sem kínált SRI alapot. Valószínűleg a jelenség mögött az igény állt: a kockázatkerülő hazai befektetők elsősorban a hozam maximalizálására törekedtek, a fenntartható szemlélet iránti igény nem jelent meg a befektetési célpont kiválasztásakor.

Az AEGON 2007-ben indította el az első etikus kritériumok alapján működő alapját – ez aztán 2010-ben megszűnt –, és a K&H Alapkezelő is ebben az évben lépett piacra egy zöld alappal. 2007-ben összesen három, 2008-ban pedig már tíz fenntartható szemléletű alap működött Magyarországon, ám 2009-ben csak egy ilyen új alap jelent meg. A 11 magyar SRI elven működő alap állt szemben az összesen 410 hazai alappal (forrás: Szilágyi György: Etikus befektetési alapok, TDK dolgozat). A vagyont nézve 23,1 milliárd forintot kezeltek SRI alapokban, míg az összes alapban 3200 milliárd forint volt.

Az SRI alapok azóta sem terjedtek el igazán, bár a K&H Alapkezelő például számtalan módozattal lépett piacra: a palettán mindkét szűrési elv alapján összeállított konstrukció szerepel – mondta el megkeresésünkre Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. „Pioneer” cégekbe fektetik a K&H ökoalapokban összegyűlt tőkét. Az ökológiai kihívásokra (az ivóvízkészlet szűkösségére, a nem megújuló energiaforrások végességére, a klímaváltozásra) választ kereső, élenjáró vállalatok részvényei jelentik e terméknél a befektetési célpontokat. De vannak a Best in Class elv alapján összeállított tőke- és hozamvédett módozatok is, egyebek mellett a K&H tőkevédett gyógyszeripari befektetési alapja.

Kontra
Nem mindenki ért egyet az SRI-stratégiával. Egy olyan befektetési alap – a Vice Fund – minden bizonnyal létezik, amely a társadalmi felelősségvállalási megközelítéssel épp ellentétesen kezeli a rábízott vagyont: az alap tendenciózusan kizárólag a hadiiparba, az alkohol- és dohányiparba, illetve a szerencsejáték-bizniszbe invesztál.
Az, hogy a válságot követő években itthon nem volt ezen a területen előrelépés – számos egyéb tényező mellett – a szakember szerint elsősorban azzal magyarázható, hogy a „pioneer” cégek jellemzően növekvő fiatal vállalkozások, amelyeknek jelentős a tőkeigénye, és az elmúlt időszakban a piaci hangulat ennek nem kedvezett. A részvénypiacok jelentős ingadozásokon vannak túl, de a válság előtti szinthez képest nem volt növekedés.

Távlatban a szakember szerint nem kérdés, hogy a fenntarthatóság súlya erőteljesen nőni fog (s ez meglátszik majd a befektetések területén is), ám rövid távon a döntéshozók nem elsősorban ezekre a kérdésekre, hanem a gyenge növekedésre, az államadósság problémáira koncentrálnak. Ennek alapján éves időtávon belül érdemi elmozdulást ezen a területen nem vár Horváth István, de hozzáteszi azt is, hogy időt kérni itt nem lehet.

Dr. Szigeti Cecília, a Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Gazdaságtudományi Karának adjunktusa szerint az alapkezelőnek azt is érdemes mérlegelnie, hogy érdemes-e külön SRI alapot létrehozni, vagy inkább a teljes befektetési döntéshozatal részévé kell tenni az SRI-kritériumokat a hagyományos alapoknál is.

NTK/SO

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo