A 2004-ben indított Példakép Alapítvány negyedévente díjazza azokat, akiknek a tevékenysége példaként állítható a magyar társadalom elé. A „hétköznapi hősök" csak annyiban különböznek az átlagembertől, hogy elhivatottságukkal, tenni akarásukkal céljaikat megvalósították. Az elismerés mellett az alapítvány a példaképek munkáját fejenként egymillió forinttal is támogatja. „Hisszük, hogy fontos azon sport- és közösségi vezetők támogatása, akiknek az erőfeszítései nincsenek rivaldafényben, ám teljesítményük mégis legalább olyan értékes, mint az általunk is támogatott profi csapatoké" - mondta el a díjátadón Anders Jensen, a Pannon vezérigazgatója. Kiemelte a sport közösségteremtő erejének fontosságát és befogadó jellegét. Emiatt, valamint hogy ezen a területen könnyebben omlanak le a szociális határok is, a Pannon különösen magához közel állónak érzi a sportélet kiemelkedő alakjainak díjazását.
Angyal Józsefné, Erika néni elsősorban családi indíttatásra alapította meg a Hársfa Egyesületet, amely fogyatékos sportolókkal foglalkozó szövetségként 1992-ben alakult. Úgy látta, hogy középsúlyos értelmi fogyatékos fia, Sándor mellett sok sérült fiatalnak lenne szüksége arra, hogy szervezett formában utazzanak a helyszínekre. Vezetésével a Hársfa mára kilenc sportággal büszkélkedhet (atlétika, kosár, futball, pingpong, zsinórlabda, tollaslabda, úszás). Az egyesület működtetése során gyakran anyagi kihívásokkal kell szembenézniük, elsősorban tagdíjakból, egy százalékokból próbálják fenntartani magukat. Angyalné a rengeteg nehézség megoldására sokszor a családi kasszából juttat forrásokat. Mint mondja, az egyesület értelmi fogyatékkal élő tagjairól példát vehetne a társadalom, hiszen ők egymás sikerének is őszintén tudnak örülni.
Dávid Géza mesteredző, a Lágymányosi Spari kajak-kenu egyesület vezetője 1957-ben kezdte edzői pályafutását, miután egy sérülés derékba törte ígéretesen induló versenyzői karrierjét. 1961-ben alapította meg a Budai Spartacus Klub kajak-kenu szakosztályát, ahol kisebb kihagyásokkal azóta is foglalkozik a 10-18 éves korosztályból érkező tanítványaival. Géza bácsi 77 éves korára sem fáradt el, a klub működése alatt átélt sok megpróbáltatás és nehézség - mint a csónakház leégése vagy az egyesület Lágymányosi Sparivá való átszervezése - ellenére máig napi szinten részt vesz a Spari igazgatásában. Úgy tartja, hogy a siker kulcsa az elhivatottság és a folyamatos edzés: „Ha egyszer megengeded magadnak, hogy hiányozz edzésről, legközelebb két napot is megengedsz." Emellett hangsúlyozza, az erős második helyezett fontos szerepét, hiszen ő segít abban, hogy az első is mind jobb és jobb legyen. Edzői munkájának elismeréseként 2008-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét.
Pintér Tamás gimnazista, mountain bike magyar korosztályos bajnok a kerékpározás iránti szenvedélyét otthonról hozta, családjával ugyanis környezettudatosan mindenhová biciklivel közlekedtek. A mindössze 17 éves Tamás versenyzőként először kisebb, helyi futamokon indult, majd a sikereken felbátorodva országos, sőt nemzetközi versenyeken is. Tavaly megszerezte a magyar bajnoki címet, megnyerte a négy nagy hazai maraton versenyből álló TOP Maraton sorozatot, benne a kiemelten rangos MVM Duna Maraton aranyérmét. A 2009-es szezonban három világkupafutamra is kijutott, és kivívta a Magyar Kupa sorozat összetett első helyét. Igazi, nagy célja az ifjúsági, majd „felnőtt" olimpiákon való részvétel, ennek érdekében dolgozik nap mint nap. Állítása szerint a napi többórás edzés inkább feltölti, a sport után még az esti tanulás is könnyebben megy neki.
A Példakép blogon az érdeklődők egész évben olvashatják a díjazottak beszámolóit a http://blog.peldakep.hu/ címen. A Példakép Alapítványról bővebb információ a http://www.peldakep.hu/ honlapon található.