A versenypályázaton olyan szervezetek indultak, amelyek fogyatékossággal élő személyekkel, illetve más hátrányos helyzetű társadalmi csoportokkal foglalkoznak, és amelyek többek között a munkavállalásban nyújtanak segítséget, vagy a vidéki gazdasági lehetőségek serkentésén, illetve a közösségek összekovácsolásán dolgoznak. A szervezetek által működtetett társadalmi vállalkozások között található kávézó, étterem, gyertya- és papírkészítő műhely, amely védett munkahelyként mozgássérült vagy értelmi fogyatékkal élő személyeket foglalkoztat; illetve ökoturizmussal foglalkozó, valamint közösségi házat működtető vállalkozás is.
A NESsT munkatársai és a helyi üzleti tanácsadók Budapesten, Pozsonyban és Prágában a NESsT által kialakított, a társadalmi vállalkozás teljesítményét leginkább tükröző négy kritérium alapján értékelték a versenyzőket. Ezek: 1. a vállalkozás üzleti eredménye; 2. társadalmi hatása; 3. a szervezet fejlesztése terén elért eredmény; 4. a pénzügyi fenntarthatóság. Mindhárom országban egy-egy társadalmi vállalkozás részesült 10 ezer dolláros díjban.
A díjakat Roxana Damaschin, a NESsT európai vállalkozásfejlesztési igazgatója és Batara Sianturi, a Citibank Magyarország elnök-vezérigazgatója adta át június 2-án délután a Portfolio-HVCA CEE Private Equity and Corporate Finance Conference 2011 konferencián.
„A NESsT-tel közös munkánkban mindig maximális segítséget és együttműködést tapasztaltunk. Támogatásuk és magas szakmai színvonaluk elengedhetetlen volt társadalmi vállalkozásunk elindításakor és fejlesztésekor" - mondta Jakab Áron, a fruit of care ügyvezető igazgatója.
Batara Sianturi, a Citibank Magyarország elnök-vezérigazgatója elmondta: „A programban részt vevő civilszervezetek visszajelzéseiből tudjuk, hogy milyen nagyra értékelik a kapott szakmai tanácsokat és támogatást. Szeretnénk jó példát mutatni a hosszú távú és aktív szerepvállalásra olyan jelentős társadalmi hatást elérő nonprofit szervezetekkel, mint a NESsT és a közös programunkban részt vevő társadalmi vállalkozások."
A NESsT közép-európai portfóliója jelenleg 19 egyedülálló és úttörő társadalmi vállalkozásból áll, amelyek Magyarországon, Csehországban, Horvátországban, Romániában és Szlovákiában tevékenykednek.