Hátrányból előny: üzleti modelleket díjaztak

A NESsT és a Citibank június 2-án adta át a díjakat a 2010-es NESsT-Citi Társadalmi Vállalkozásfejlesztő Verseny nyerteseinek. A programban azokat a NESsT-portfólióhoz tartozó közép-európai társadalmi vállalkozásokat jutalmazták, amelyek kiemelkedő eredményt értek el vállalkozásuk fejlesztése terén. A budapesti központú NESsT társadalmi vállalkozásuk megtervezésében és megvalósításában nyújt pénzügyi és üzletfejlesztési támogatást civilszervezeteknek. A most díjazott társadalmi vállalkozások azok közül kerültek ki, amelyek hátrányos helyzetű csoportok számára teremtenek munkahelyeket Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában. A program a Citi Alapítvány támogatásával valósult meg.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A versenypályázaton olyan szervezetek indultak, amelyek fogyatékossággal élő személyekkel, illetve más hátrányos helyzetű társadalmi csoportokkal foglalkoznak, és amelyek többek között a munkavállalásban nyújtanak segítséget, vagy a vidéki gazdasági lehetőségek serkentésén, illetve a közösségek összekovácsolásán dolgoznak. A szervezetek által működtetett társadalmi vállalkozások között található kávézó, étterem, gyertya- és papírkészítő műhely, amely védett munkahelyként mozgássérült vagy értelmi fogyatékkal élő személyeket foglalkoztat; illetve ökoturizmussal foglalkozó, valamint közösségi házat működtető vállalkozás is.

A NESsT munkatársai és a helyi üzleti tanácsadók Budapesten, Pozsonyban és Prágában a NESsT által kialakított, a társadalmi vállalkozás teljesítményét leginkább tükröző négy kritérium alapján értékelték a versenyzőket. Ezek: 1. a vállalkozás üzleti eredménye; 2. társadalmi hatása; 3. a szervezet fejlesztése terén elért eredmény; 4. a pénzügyi fenntarthatóság. Mindhárom országban egy-egy társadalmi vállalkozás részesült 10 ezer dolláros díjban.

A díjakat Roxana Damaschin, a NESsT európai vállalkozásfejlesztési igazgatója és Batara Sianturi, a Citibank Magyarország elnök-vezérigazgatója adta át június 2-án délután a Portfolio-HVCA CEE Private Equity and Corporate Finance Conference 2011 konferencián.

A három díjazott:
A Fruit of Care Nonprofit (Magyarország) egyedi, kézzel készített minőségi lakásdekorációs és ajándéktárgyakat tervez, készít és értékesít, amelyeket értelmi fogyatékos emberek állítanak elő. A beszállítóként működő védett műhelyek lehetővé teszik a fogyatékos emberek számára, hogy kibontakozhassanak, és ilyen módon is küzdhessenek a nap mint nap őket érő diszkrimináció és az előítéletek ellen.
A Pohoda Association (Csehország) minőségi képzési programot ajánl szociális munkásoknak, minisztériumi munkatársaknak, és az értelmi fogyatékos emberek családjainak abból a célból, hogy javuljon a kommunikáció és a kapcsolat köztük, és hogy ez végső soron elősegítse a fogyatékos emberek társadalmi integrálódását.
A WellGiving (Szlovákia) online jótékonysági boltot (CharityShop) működtet, amely fogyatékos emberek, nonprofit szervezetek és nők által készített termékeket és általuk nyújtott szolgáltatásokat értékesít. Ez az új értékesítési platform lehetőséget ad a társadalom perifériájára szorult csoportoknak a bevételtermelésre, és ezen keresztül életminőségük javítására.

„A NESsT-tel közös munkánkban mindig maximális segítséget és együttműködést tapasztaltunk. Támogatásuk és magas szakmai színvonaluk elengedhetetlen volt társadalmi vállalkozásunk elindításakor és fejlesztésekor" - mondta Jakab Áron, a fruit of care ügyvezető igazgatója.

Batara Sianturi, a Citibank Magyarország elnök-vezérigazgatója elmondta: „A programban részt vevő civilszervezetek visszajelzéseiből tudjuk, hogy milyen nagyra értékelik a kapott szakmai tanácsokat és támogatást. Szeretnénk jó példát mutatni a hosszú távú és aktív szerepvállalásra olyan jelentős társadalmi hatást elérő nonprofit szervezetekkel, mint a NESsT és a közös programunkban részt vevő társadalmi vállalkozások."

A NESsT közép-európai portfóliója jelenleg 19 egyedülálló és úttörő társadalmi vállalkozásból áll, amelyek Magyarországon, Csehországban, Horvátországban, Romániában és Szlovákiában tevékenykednek.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo