Az üzleti etika úttörői

A környezet- és társadalomtudatos menedzserek az 1968-as diáklázadások, a hippimozgalom és a fogyasztóvédelmi szervezetek szellemiségéből nőttek ki, és váltak alternatív szellemiségű vezérigazgatókká. Ideáikat ma már a kkv-k és a legnagyobb fősodorbéli multik is magukénak tudják.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„Szerintem a profit baromi jó! Eszköz, de nem cél.”
Anita Rodick (1942–2007) – The Body Shop

A brit üzletasszony, emberjogi aktivista és környezetvédő úttörő szerepet játszott az etikus fogyasztás eszméjének elterjesztésében. Természetes alapanyagú kozmetikai szereket gyártó cége a „Kereskedj, ne segélyezz!” jelszót követve mindig kereste azokat a rászoruló közösségeket, ahonnan nyersanyagokat vásárolhatott, és gyárai nyereségének egynegyedét a helyi közösségekbe fektette. A boltokban kis ládába lehetett bedobni az üzletmenet javítására szolgáló javaslatokat vagy akár új termékötletet. Azok a franchise-tulajdonosok, akik elzárkóztak attól, hogy részt vegyenek a cég társadalmi akcióiban, nem kaptak engedélyt újabb bolt nyitására.

„Üzleti Etikai Díj 2013” – Várjuk a cégek jelentkezését!
Várjuk azon vállalatok jelentkezését, amelyek úgy gondolják, hogy etikus, felelősségteljes magatartással vesznek részt az üzleti életben, és ezért pályázni szeretnének a 2013. évi Üzleti Etikai Díjra. A független, üzleti szereplő által nem befolyásolható „Üzleti Etikai Díj” 2000 óta, immár 14. éve kiemelkedő szerepet tölt be az üzleti életben etikusan működő cégek elismerésében.
Az önjelöléseket 2013. szeptember 13-ig fogadjuk! További részletek itt.
Ben Cohen (1951–) és Jerry Greenfield (1951–) – Ben & Jerry’s

Az 1980-ban alapított jégkrémgyár élen járt abban, hogy a szükséges nyersanyagokat hátrányos helyzetű kis közösségektől vásárolta – brazil indiánok diójából készült például a Rainforest Crunch – a cég adózás előtti eredményének 7,5 százalékát pedig ilyen közösségek támogatására fordították. A felsővezetők legfeljebb ötször annyit kereshettek, mint a legkisebb fizetést haza vivő alkalmazottak. Miután az alapítók eladták cégüket az Unilevernek, a multi felhagyott e szokásokkal.

„Az értékalapú vállalat lényege, hogy felelősséggel tartozik az emberekért és a társadalomért. Ez több és hatékonyabb, mint a jótékonykodás.”
„Valaki azért ülhet ma az árnyékban, mert valaki más elültette azt a fát évtizedekkel ezelőtt.”
Warren Buffet (1930–) – Berkshire Hathaway

Vagyonát, amellyel többször szerepelt első helyen a Forbes milliárdoslistáján, javarészt a tőzsdén alulértékelt ipari termelő vállalatok megvásárlásával szerezte. Bill Gatesszel együtt 2010-ben arra szólította fel milliárdostársait, hogy vagyonuk felét karitatív célokra ajánlják fel. A kezdeményezéshez csatlakozott többek között Paul Allen, Michael Bloomberg, Richard Branson, Edgar Bronfman, Larry Ellison, George Lucas, Elon Musk, Ted Turner, Mark Zuckerberg és Michael Milken.

Etikus gondolkodó
László Ervin (1932–) – eredetileg zongoraművész, rendszerelméleti filozófus, író
Kilencéves korától több mint húsz évig koncertezett a világ minden táján. Művészi pályája befejeztével a Yale-en, a New York-i Állami Egyetemen és számos európai és távol-keleti egyetemen oktatott filozófiát és rendszerelméletet. A Római Klub felkérésére 1978-ban készítette el a Goals for Mankind (Célok az emberiség számára) című nagy hatású jelentését. A párizsi Sorbonne-on a legmagasabb tudományos fokozatot kapta meg, négy egyetem választotta díszdoktorává. A Magyar Tudományos Akadémiának 2011-ben lett a tagja. Számos díjjal tüntették ki, köztük a japán békedíjjal és a Goi-díjjal, 2004-ben pedig Nobel békedíjra jelölték. A Budapest Klub alapítója és elnöke, és mint ilyen jegyezte a Planetáris Tudat Kiáltványát és a Világváltás Kiáltványát. Több mint hetven könyv szerzője, könyveit húsz nyelvre fordították le. Olaszországban él.
„Az ókori görög filozófusok azt mondták, a felelősségünk addig terjed, ameddig a hangunk elér. Napjainkban a hangunk az egész világon hallatszik. Felelősségünk sem pusztán a közvetlen környezetünkre terjed ki, hanem mindenkire, akit érint a tevékenységünk. Saját közösségét senki nem akarja bántani, s mivel ma már »világfaluban« élünk, így a világmindenségre is tekintettel kell lennünk … Akinek hatalma van, felelőssége is van, s ma a cégek kezében nagy hatalom összpontosul.” - mondja a professzor

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo