Luxemburgban gondolom mást jelent a politikai megosztottság is, mint Magyarországon.
Persze. Itt sok párt van. Ezek egyike sem kamupárt, mindegyik hosszú történelmi tradícióval rendelkezik. Itt is vannak a választásokon ugyan pártlisták, de a magyar listás szavazással ellentétben, itt adott politikusra is szavazhatsz. Vagyis voksolhatsz pártlistákon átívelő módon. A polgároknak kötelező szavazni, a szakszervezeti, helyi, országos és az európai választásokon is, ha valaki nem megy el az pénzbüntetést kap. Egy ponton felmerült az is, hogy minden itt élőre is kiterjesszék ezt. Ha egy petíciót legalább négyszázan támogatnak, a hatvan fős parlamentnek kötelező napirendire tűznie és érdemben tárgyalni róla.
Korrupció?
Nyilván van. Viszont más formában jelentkezik, mint a nokiás doboz, és a dokumentum is dokumentumot jelent. Nem hallottam olyanról, hogy lefizettek valakit. Ugyanakkor látom, hogy a kapcsolati tőke, a korábbi üzleti viszony kétségtelenül előnyt jelent. Ha valakivel 30 éve jó üzleti kapcsolatban állsz, őt fogod preferálni. A közbeszerzésben a versenytársak láthatóan egyenlő és transzparens feltételekkel indulnak, de van olyan feladat, ami megköveteli, a luxemburgi, francia, német, portugál, angol és olasz nyelv használatát. Van, hogy a pálya egyértelműen lejt, de láttam olyan helyzetet is, amikor spanyol, vagy görög cégek ütöttek ki helyi céget húsz éves pozíciókból. A múlt és jövő nélküli projectcégek, hogy egy vállalat csak azért alakuljon, hogy állami megbízatásokat kapjon, pláne azok, melyek egy adott párthoz vagy tehetős emberek egy szűk csoportjához köthetőek, kudarcra vannak ítélve, hiszen minden állami ügylet maximálisan transzparens. Minden évben, minden polgár megkapja a teljes állami könyvelést, ami valóban egy könyv. Tételesen elszámol az állam mindennel a polgárai felé. Nincs titkosítás, mint Magyarországon. Itt vannak emberek, akik hónapokig tanulmányozzák az állami költéseket és ha furcsaságot találnak, akkor kérdeznek. Ahogy látom, ez errefelé olyan, mint a keresztrejtvényfejtés. Fontos tudni, hogy a hatalom leginkább az önkormányzatok kezében van és oda folyik be az iparűzési adónak megfelelő hozzájárulás is.
Mit dolgozik most?
Amikor kijöttem, nem beszéltem franciául. Körülbelül 680 helyre adtam be sikertelen pályázatot. 480 napig ültem otthon munka nélkül, ami azért volt furcsa, mert Magyarországon szép karrier állt mögöttem. Jó beosztású informatikai vezető voltam Magyarországon. A nejem után jöttem ki. Ő kapott itt olyan munkát, ahol a tudását meg tudták fizetni. Ezt a biztos hátteret magam mögött tudva kezdtem mindent, újra előröl. Tanultam még két nyelvet, dolgoztam EU intézményeknél és luxemburgi magán cégeknél is IT területen. Minden szinten megfordultam. Az első vonalas helpdeskes-től kezdve, a biztonság technikai szakértőn, auditoron, adatvédelmi tisztviselőn, beszerzési előadón át egészen az informatikai igazgatóig. Mivel a munkaerőpiac bővelkedik a magasan képzett, 4-6 nyelven beszélő álláskeresőkben, jó munkát csak tanulással lehet szerezni. Jelenleg olyan munkám van, ami mellett tudok tanulni is, technikai dokumentációkat írok.