Üzleti megoldások

Eddig a nagyközönségnek szánt termékeiről és szolgáltatásairól volt ismert a Microsoft, mostantól azonban üzleti megoldásokat is kínál, üzleti oldalú megközelítéssel, mondta el a társaság ügyvezető igazgatója a cég szakmai konferenciáján. Az elhangzott előadások rövid áttekintést adtak az intranetes technológiákról, a korszerű adatbázisok kiépítéséről, valamint a vállalaton belüli és a vállalatok közötti integrációs lehetőségekről is.

Üzleti megoldások címmel, a Hotel Kempinskiben április 16-án tartott konferenciáján mutatta be először a magyar közép- és nagyvállalati vezetőknek Business Solutions üzletágát a Microsoft. Mint azt Vityi Péter, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója elmondta, a cég célja, hogy megoldásaival automatizálja a vállalati üzleti folyamatokat, integrálja az olyan vállalati részterületeket, mint például a pénzügy, a számvitel, a disztribúció, a termelés, a beruházások, az ellátásilánc-menedzsment, az e-business, a CRM és a vezetői döntéstámogatás. A társaság arra alapozza stratégiáját, hogy a korszerű IT megoldások segíthetnek minél több üzleti értéket teremteni a vállalaton belül.

MBS: új lehetőség a cégek számára

Az új üzletág, a Microsoft Business Solutions (MBS) termékei – amelyekről bővebben Takács Péter kereskedelmi igazgató beszélt – mindenféle méretű vállalat számára új lehetőségeket teremtenek; a következő három-öt évben pedig ezek az integrált rendszerek webszolgáltatás-alapúvá válnak, összekapcsolva az adott cég valamennyi egységét és partnerét.

Az MBS három egység összegyúrásából jött létre. Az egyik az amerikai piacon sikeres közép- és nagyvállalati ERP (vállalati erőforrás tervezés) szoftvereket gyártó Great Plains; a másik a dán Navision (amelynek két terméke a Navision és az Axapta); a harmadik pedig a kisvállalatokat kiszolgáló bCentral.

Az MBS kulcsszerepet szán a teljes vállalati skálát lefedő Navision és Axapta integrált vállalatirányítási rendszereknek: az előbbi elsősorban (a legfeljebb 250 fős) középvállalatoknak szól, ahol az ügyviteli folyamatok nem bonyolultak; utóbbi pedig ideális a bonyolult üzleti folyamatok kezelésére, illetve a több telephellyel rendelkező (250 fő létszám feletti) nagyvállalatok számára. A Navision moduláris felépítésű (pénzügy, számvitel, disztribúció, termelésirányítás, e-business, ügyfélkezelés, retail management, HR stb.), így lépésenként – alacsony költséggel – a legkisebb vállalatoknál is bevezethető. A két termék további előnye a gyors testreszabhatóság és rövid bevezetési idő.

A magyar alappal rendelkező vállalatirányítási rendszerekhez később új alkalmazásokat fejlesztenek (például CRM), a hosszú távú törekvés pedig az ERP rendszerek .NET alapra helyezése. A testre szabást és bevezetést a Microsoft partnerei végzik majd, a Microsoft ezért minden energiáját a partnerei képzésére, a tudásbázis létrehozására fogja fordítani – hangsúlyozta Takács Péter.

Az adatok információvá alakítása

A vállalatok döntéshozatali folyamataiban a kulcs a megfelelő, pontos információ. S ahhoz pedig, hogy a jobb, gyorsabb döntések érdekében az adatokat információvá alakítsák, üzletiintelligencia-megoldásokat lehet alkalmazni – ezt már Hodász Attila vezető tanácsadó fejtegette.

A Microsoft is kínál szoftvereket adattárház alapú üzletiintelligencia-rendszerek kialakításához, amelyeket akkor érdemes alkalmazni, ha rendszeresen kell ad hoc kérdésekre választ adni, gyakran kell fáradságos munkával kimutatásokat végezni. Alapszoftverei az SQL Server 2000 és az Office XP, a felhasználó számára a lekérdező felület. Az alaphoz úgynevezett template-ek kapcsolhatók, amelyek segítenek az adattárház felépítésében. Ilyen „pluszok” a MapPoint szoftver, a Data Analyzer program, a SharePoint Portal Server, az Office Web Components, a Microsoft Project, a BI Accelerator for SQL Server és a Commerce Server 2000. Az SQL Server maga is rendelkezik analitikai képességekkel, képes relációs adattárház és OLAP kockák építésére, illetve adatkezelésre. Adatbányászati modelleket is tartalmaz, továbbá jól skálázható, terabájtos adatméreteket is kezel. Az adatelemzés megszokott környezete egyébként az Excel, ez nagy adatmennyiséghez enged hozzáférni webes környezetben és off line módon a PivotTábla és PivotChart révén.

Rugalmas webes tartalomhoz

A Microsoft rugalmas webes tartalom előállításához, valamint vállalati intranet működtetéséhez, a dokumentumok kezeléséhez is javasolja saját szoftvereit – vette át a szót Dénes Gábor, a Microsoft Magyarország megoldásértékesítési tanácsadója. Előbbihez a Content Management Server 2002, utóbbihoz a SharePoint Portal Server alkalmazás ideális, amelyek keretrendszerként támogatják a tartalomkészítés és -publikálás folyamatait.

Az internetes portálok főként nagyszámú közönségnek szóló – bárki által elérhető –, óriási mennyiségű tartalmat szolgáltatnak, míg a vállalat helyi hálózatának portálján levő információkhoz csak a munkatársak férhetnek hozzá, a hozzáférési jogosultságok alapján.

Az intranetes portálok esetében minden felhasználó ugyanazzal az arculattal találkozik, és olyan funkciókat érhet el, mint az irányított keresés, a tartalom szerinti bejárási lehetőség vagy az automatikusan kategorizált adattartalom. A vállalati portál a felhasználóknak csak a szükséges, naprakész információkat juttatja el, így az egyén szintjén az információtárolás és -megosztás, a szervezeti egységekben az együttműködés, a felső rétegekben pedig a tájékoztatás hatékony eszköze. Az informatikai háttér emellett lehetővé teszi képek, dokumentumok, egyéni listák létrehozását és a mások által publikált állományok böngészését.

Az alkalmazásintegráció ésszerűsít

Az alkalmazásintegrációs megoldások ésszerűsítik a szervezetek által használt alkalmazások üzemeltetését és fejlesztését, javítva az üzleti folyamatok hatékonyságát és csökkentve a működési és fejlesztési költségeket. A Microsoft BizTalk Server platform ehhez kiváló alap – jelentette ki Bátorfi Péter tanácsadó.

A BizTalk Server megbízható és széles skálán méretezhető platform, amely segít az ügyfélorientált folyamatok kialakításában, a szolgáltatásfejlesztésben, az örökölt rendszerek összekapcsolásában és az adatvagyon optimális kihasználásában. Hogy mindez egy rendszerben menedzselhető legyen, minden típusú és tartalmú adatot feldolgoz, csökkenti a vállalaton belüli alkalmazások integrációjának költségét, és biztonságos internetes kapcsolatot teremt az üzleti partnerekkel. Nem más tehát, mint egy skálázható „Integrációs Bróker”, amely biztosítja az átjárást a saját protokolljaikon és illesztőfelületeiken működő alkalmazások között. A versenytársaival szembeni előnyei közt az alacsonyabb integrációs, hardver- és licencköltség, valamint az alacsonyabb költségű karbantartás mellett elérhető nagyobb rugalmasság szerepel.

Demcsák Gergely–Nagy Tivadar

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo