Sok mindennel magyarázható, hogy Magyarországon még nem következett be az internet-boom, de az egyik legtöbbet emlegetett ok – és alighanem a legnyomósabb – a hazai távközlési szolgáltatók magas tarifái. Kormányintézkedések, kedvezményes díjcsomagok, szolgáltatók versengése, agresszívebbnél agresszívebb kampányok próbálnak ezen segíteni, több-kevesebb sikerrel. Ezek sorában jött a meglepetés: Magyarország legifjabb mobilszolgáltatója, a Vodafone 2002. július közepétől októberig ingyenes, átalánydíjas, korlátlan GPRS-internetelérést kínál havidíjas ügyfeleinek. Vajon ez lesz a trend?
Analóg, ISDN, ADSL…
A vezetékes megoldásokat választó internet-előfizetők többsége otthoni felhasználó, és asztali PC-hez csatlakoztatott modem vagy hálózati kártya segítségével szörfözik a világhálón. Az analóg és az ISDN szolgáltatásokat vezetékes telefonszolgáltatók biztosítják előfizetőiknek, az előbbi esetben hagyományos analóg telefonvonalon, utóbbiban pedig digitálison, amikor is internetezés közben telefonálhatunk is. Az analóg vonalakon elérhető maximális letöltési sebesség 57,6 kilobit/secundum, az ISDN már lényegesen jobb, 64, illetve 128 kilobit/secundumos sebességet ígér.
Az ADSL és a kábeltelevíziós hálózaton keresztül elérhető szolgáltatás egyik legnagyobb előnye, hogy átalánydíjas: a havi 10–15 ezer forintos előfizetési díjért bármikor bármennyit internetezhetünk. A szolgáltatók között van a Matáv, a GTS Datanet, a Chello, a UPC, a TVnet. A maximális sebesség akár 256–384 kilobit/secundumos is lehet, ám e kapcsolatok használata – csakúgy, mint az analóg és az ISDN elérések esetében – erősen helyhez kötött, és sok esetben a költségek sem túl kecsegtetők.
A GPRS nem ketyeg
Mobilon az új trend szerint az internetre való csatlakozást a GPRS (General Packet Radio Service – csomagkapcsolt adatátvitel) biztosítja. Ennek a legnagyobb előnye abban rejlik, hogy míg a hagyományos vonalas vagy mobilkapcsolatnál az eltelt másodpercek után, addig GPRS kapcsolat esetén a letöltött byte-ok, kilobyte-ok után fizetünk. Ebből adódóan egy weboldal vagy e-mail letöltésekor csupán addig ketyegnek a „byte-díjak”, amíg az oldal letöltődik, utána már kedvünkre olvasgathatunk, kvázi ingyen. Továbbá az eddigi 9600, illetve 14 400 bit/secundumos „hagyományos” mobilinternet-sebességénél jóval gyorsabb az adatátvitel: akár 53,6 kbit/secundumos is lehet a letöltési sebesség. És végül a vonalas szolgáltatók által be nem hozható előny a mobilitása, hiszen segítségével laptopunkkal és telefonunkkal, az úgynevezett infraporton keresztül nemcsak bármikor és bármennyit, de bárhonnan szörfözhetünk a hálón, mégpedig kábelek és egyéb más kiegészítők használata nélkül. Természetesen mobilunkkal asztali PC-ről is internetezhetünk, ez esetben egy – a legtöbb mobiltelefonhoz az alapcsomagban megtalálható – kábel, illetve a megfelelő szoftverek szükségeltetnek a kapcsolathoz. A szolgáltatás igénybevételéhez a számítógépen kívül mindössze egy – manapság már akár húsz-harmincezer forintért kapható – GPRS-képes mobiltelefonra és egy GPRS mobil-előfizetésre van szükség.
És Te, hogy vagy?
A Vodafone a hazai mobilszolgáltatók közül utolsóként vette fel kínálatába a GPRS szolgáltatást, így a legkorszerűbbel kezdte: erre képes mobilunkkal – mint már utaltunk rá – a GSM rendszer által biztosított adatátviteli sebesség többszörösét is elérhetjük. A szolgáltatás minőségét illetően viszont igen erősen megoszlanak az eddigi tapasztalatok.
Magyarország bronzérmes mobilszolgáltatója már eddig is különösen kedvező akciókkal csábította előfizetőit, úgymint az esti hálózaton belüli díjmentes beszélgetés, valamint most a havi átalánydíjas, forgalmidíj-mentes internet. A legújabb akció havi nettó 2500 forint ellenében ígér korlátlan GPRS internethasználatot, ezzel igen jelentősen aláígérve minden mobil-, sőt minden vezetékes telefon-, illetve internetszolgáltatónak. A kedvezmények következménye azonban számos reklamáció, időnkénti hálózatkimaradás és az eddig foltokban kiépített hálózat esetenkénti összeomlása lett (augusztus 15-én például Budapest egyes területeiről csak időnként lehetett hívásokat kezdeményezni, fogadni). Az október 15-ig tartó, ám ingyenes (teszt)időszakban – ígéri a cég – a hibákat igyekeznek orvosolni.
A Pannon GSM, Magyarország második legnagyobb mobilszolgáltatója a Vodafone átalánydíjas szolgáltatásának beindulását követően jelentette be, hogy szeptembertől kedvezményes GPRS internetelérést kínál előfizetőinek, de lapzártánkkor még nem volt pontos információnk arról, hogy mikor és milyen formában. Minden bizonnyal Magyarország piacvezető mobilszolgáltatója, a Westel sem hagyja szó nélkül a konkurens cégek lépéseit, és még ebben az évben átgondolja GPRS tarifáit. De egy szinte biztos: a Vodafone kedvezményeit igazán megszorongató átalánydíjas szolgáltatást semelyik itthoni mobilszolgáltató nem tervez, úgyhogy a Pannon- és Westel-előfizetők fájdalma megszűnni nem, csupán enyhülni látszik a jövőben.
Pró és kontra
Míg a vezetékes megoldások legfőbb hátránya a helyhez kötött szolgáltatás, addig a GPRS mobil elérésnek a kissé visszafogott, 53,6 kilobit/secundumos maximális letöltési sebességen kívül szinte semmi hátulütője nem látszik. Magyarország egyik legolvasottabb on-line telekommunikációs magazinja, a GSM Portál augusztusban tesztelte mindhárom magyarországi mobilszolgáltató GPRS kapcsolatát, és a Vodafone hálózatával – minden ellenkező híresztelés ellenére – nem voltak komolyabb problémák. A teszt szerint időszakonkénti hálózatkimaradások, vonalbontások nehezítik a folyamatos GPRS internetezést, a tesztelőknek átlagosan 20-30 kilobit/secundumos letöltési sebességet sikerült elérniük a rendelkezésükre álló két hét alatt.
Összességében? Választanunk kell! A GPRS elérés mobilabb és sok esetben olcsóbb, mint a vonalas, kábeles megoldások, ám visszafogott sebességének köszönhetően nagyobb állományok letöltésére nem igazán alkalmas. A vezetékes megoldások helyhez kötöttek, drágábbak is egy kicsit, de nagy sebességük és esetenként forgalmidíj-mentes nonstop szolgáltatásuk ellensúlyozhatja árukat. Az átalánydíjas megoldások még a legnagyobb rosszindulattal sem mondhatók drágának, a többi kedvezményes GPRS tarifát pedig mindannyiunk reményei szerint a versenyhelyzet miatt nem fogja túl magasra tenni Magyarország első és másodrendű mobilszolgáltatója.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.