Kölcsönözni vagy alkalmazni?

A hazai gazdaság kifehérítése érdekében hozott intézkedések a munkaerő-kölcsönzés, esetleg egy-egy feladat kiszervezésének irányába terelheti a cégeket. Szakértők szerint azonban nem a költségek megtakarítása kellene legyen e megoldások alkalmazásának mozgatórugója, bár kétségkívül lehet ily módon takarékoskodni. Ennek ellenére ma még Magyarországon a kis- és középvállalatok között viszonylag kevés például a kölcsönzött munkavállalóval ellátott feladatok száma.

Becslések szerint Magyarországon a 3,8 milliós aktív lakosságból 40-50 ezer főre tehető a kölcsönzéses formában foglalkoztatott dolgozók száma, szemben például Nagy-Britanniával, ahol közel 30 százalékos ez az arány.

Rugalmas és "fehérít"

Pedig számos előnye lehet a munkaerő-kölcsönzésnek akár kisebb, akár nagyobb cégek esetében. Igaz azonban, hogy a vele elérhető előnyöket nem feltétlenül a költségek csökkenésében kell keresni.

- A munkaerő-kölcsönzést tévedés lenne összekeverni az outsourcinggal - hangsúlyozza Csapó Kinga, az EDS kommunikációs igazgatója.

Azért egyvalamiben érdemes párhuzamot vonni a két megoldás között. Mind a kettő leginkább akkor szokott felmerülni a kis- és középvállalatok körében, amikor költségcsökkentésekre lehetőséget adó megoldásokat keresnek. S bár lehet, hogy hosszú távon mind a munkaerő-kölcsönzés, mind a tevékenységkiszervezés kíméli a büdzsét, egyik esetében sem ez az elsődleges szempont vagy legmeghatározóbb elvárható hozadék.

A munkaerő kölcsönzésével a vállalat lehetőséget teremt magának arra, hogy a változó piaci igényekre rugalmasan tudjon reagálni, miközben feleslegesen nem terhelik bérköltségek a büdzséjét. Az eddig megbízási szerződéssel foglalkoztatott munkatársak egy körének "kifehérítésére" is alkalmas megoldás lehet, mint ahogyan néhány cég ezt az utat választotta az elmúlt hónapokban, mert a dolgozók munkájára továbbra is szüksége volt, ám a vállalat profitabilitását veszélyeztette volna az állományba kerülésük, hacsak nem csökken jelentősen a fizetésük.

- A cégünknél állományban lévő dolgozók létszáma közel 25 százalékkal nőtt az elmúlt időszakban - mondja Töreky Renáta, a munkaerő-kölcsönzéssel is foglalkozó Manpower irodavezetője.

Jóllehet a vállalatok számára ez az egyik kiút lehet a színlelt szerződések útvesztőjéből, a cég működési költségét ez a megoldás is érinti: a béreket terhelő járulékokat ugyanis valakinek ki kell fizetni.

Ki mit fizet?

- A munkaerő-kölcsönzés esetében a szolgáltató vállalat állományában vannak a dolgozók, és a kölcsönbe vevő cég havonta szerződésben meghatározott fix díjat fizet a nála dolgozó munkatársaiért. A díj tartalmazza a munkavállaló bérét, az azt terhelő járulékokat, valamint a kölcsönbe adó díját. Ugyanakkor viszont költségként elszámolható (igaz, a bankszektor a szolgáltatás általános forgalmiadó-tartalmát nem igényelheti vissza). További előnye, hogy tervezhető, és csak akkor jelentkezik kiadásként, ha igény van rá, tehát valószínűsíthetően profitot is termel - magyarázza a Magyar Outsourcing Szövetség (MOSZ) elnökségének tagja, az Adecco ügyvezetője, Gárdus Zsuzsanna, és hozzáteszi: egyáltalán nem biztos, hogy akár az outsourcing, akár a munkaerő-kölcsönzés olcsóbb, mint amikor saját állományában foglalkoztatja a cég a munkavállalót, vagy házon belül oldja meg a feladatot. Azonban, ha ez a két szolgáltatási fajta egy jól átgondolt, megalapozott stratégia része, mindenképpen hasznot hoz a megbízónak.

A munkaerő-kölcsönzés leginkább a szezonális csúcsok idején ideiglenesen megnövekedett munkaerőigényre kínál megoldást, ám a bérelt dolgozók alkalmazásának hátterében még számos pénzügyi vagy HR-megfontolás állhat. Tőzsdei cégeknél például nemritkán az egy főre eső árbevétel-mutatók javítását célozza az, hogy egy-egy munkatárs - akár felsővezető - papíron nincs saját állományban, zöldmezős beruházásoknál pedig előfordulhat, hogy már a cégbejegyzési eljárás ideje alatt is el kell látni bizonyos feladatokat. Arra is van példa, hogy egy cég nem veszi fel próbaidőre a jelentkezőt, hanem átmeneti ideig kölcsönszerződéssel foglalkoztatja, és ha a munkavállaló bizonyított, "átveszi".#page#

A megszorítások egyes formáira, a létszámstopra vagy a bérek befagyasztására is gyógyírt jelenthet ez a modell. Nagy multinacionális vállalatoknál az egy-két évre kiírt projekteket - például változásmenedzsment egy szervezeti átalakítás - levezénylő felsővezető sem kerül állományba. A legkisebbeknél pedig a HR-osztályt, a humánerőforrás-szakismeretet helyettesíti a munkaerő-kölcsönzésre szakosodott cég.

Egyenlő elbánás elve a kölcsönzésben

De még a látszólag oly egyszerű munkaerő-kölcsönzésnek is vannak buktatói.

Korábban a cégek nemritkán úgy próbáltak meg spórolni, hogy kevesebb bérért voltak hajlandók kölcsönözni, mint amennyit a saját állományukban lévő munkatársaknak fizettek. Másrészt a munkaerőt közvetítő cég sem mindig legálisan foglalkoztatta a dolgozót, s ezáltal - mivel a járulékot megspórolta - lényegesen olcsóbban tudta kiközvetíteni.

Egy, a Magyar Outsourcing Szövetség által néhány pontjában vitatott, 2006 januárjában hozott törvény ezen a helyzeten igyekezett változtatni. A ma hatályos jogszabály védi a kölcsönzött munkavállalót, mivel kimondja: hat hónapi foglalkoztatást követően a munkáltató ugyanannyi bért köteles fizetni számára, mint a saját állományában lévő dolgozóinak, két év elteltével pedig az egyéb juttatásokra - kivéve a végkielégítést - is jogosult a "bérelt" dolgozó.

Az egyenlő elbánást biztosító pontok mellett a törvény az egyenlő felelősségvállalást is igyekszik ösztönözni: 2006. január elsejétől - a korábbi szabályokkal szemben - nemcsak a kölcsönbe adó, hanem a kölcsönbe vevő is felelőségre vonható, ha be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat.

A Magyar Outsourcing Szövetség állásfoglalása szerint a látszólag a munkavállalókat védő intézkedésektől nem a legálisan alkalmazottak száma fog nőni. A szakmai szövetség úgy véli, sokan inkább határon túlról érkezett, kedvezőbb bérű munkaerőt fognak alkalmazni, vagy lesznek vállalatok, amelyek maguk települnek országon kívüli olcsóbb helyekre.

Kicsik hátrányban?
A közepes és nagyobb vállalatok körében hazánkban is egyre népszerűbb outsourcing-szerződésektől elsősorban a feladatellátás hatékonyságának és a szolgáltatás minőségének növekedése várható el. A nemzetközi trendek azt mutatják egyre többször csupán a kutatás és fejlesztés, valamint az összeszerelés marad házon belül, a gyártást és a back office munkákat - bérszámfejtés, könyvelés, informatikai feladatok, humánerőforrás-menedzsment, ügyfélszolgálat - külső szakértő cégekre bízzák a vállalatok.
- Hogy ez lehet-e alternatíva a költségek megtakarításában, leginkább méretfüggő. Az outsourcing sikerességének egyik záloga például a szerződésben rejlik, ehhez pedig a vállalaton belül meglévő jogi szakértelemre van szükség. Ez jobbára csak a nagyobb cégeknél fellelhető, hiszen költséges. A másik fontos sikertényező a kiszerződött folyamatok megfelelő szabályozottsága. A stratégiai gondolkodásmód is inkább a nagyobbakra jellemző tudás - hangsúlyozza Gárdus Zsuzsanna, a Magyar Outsourcing Szövetség elnökségének tagja, aki szerint egyes tevékenységeket "outsourcolni" divatos, ám ha nem alaposan átgondolt, megtervezett, nem biztos, hogy rentábilis lépés.
Ettől függetlenül a kis- és középvállalatok számára is lehet takarékos, jó megoldást a kiszervezés, amennyiben a vállalkozás úgy gondolja, hogy a beszállító hatékonyabban tudja ellátni a cég profiljától távol eső, a működést kiszolgáló feladatokat, például a könyvelést vagy az informatikai eszközök és rendszerek üzemeltetését.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo