Még csak három-négy éve, hogy piacra kerültek az első amatőr digitális fényképezőgépek, de a technikai fejlődésük azóta elképesztő lendületet vett. A gépek egyre kisebbek lettek, az érzékelőjük felbontóképessége pedig egyre növekedett. A cél eredetileg az volt, hogy a hagyományos fényképezőgépekéhez hasonló méretet elérjék, azután a miniatürizálás következett, az abszolút törekvés pedig az, hogy a használhatóságukat a hagyományos fényképezőgépek szintjére hozzák fel.
Inkább digitális, mint hagyományos
Egy 2003 júniusa és szeptembere között végzett osztrák internetes felmérés szerint tízből négyen azon a véleményen vannak, hogy a digitális kamerák a hagyományos fényképezőgépeket mindenképpen háttérbe szorítják. Az okok között a válaszolók a digitális készülékek legnagyobb előnyeként említik az analógokkal szemben a felvétel azonnali ellenőrzésének lehetőségét. Az is kedvező, hogy a digitális fotókból többnyire jó minőségű otthoni fotónyomtatóval készíthetnek papírképet. Az elkészült fotók számítógépes szerkeszthetőségét 85,8 százalékban említették mint előnyt, míg a kezelhetőséget és az archiválási lehetőséget, CD-re írhatóságot 80,8 százalék. A számítógépen vagy a televízió képernyőjén való megtekinthetőség a kérdőívet kitöltők 62 százaléka szerint a fő ok, amiért a digitális technológia a hagyományos fényképezéssel szemben előnyt élvez. A felmérésből az is kiderült – s ez a megállapítás talán általánosnak is tekinthető –, hogy ma a vásárlók 87 százaléka döntene adott esetben digitális kamera megvásárlása mellett a hagyományos helyett.
A kereslet növekedésével a digitális fényképezőgépet gyártók tábora egyre nő. Igaz, van köztük olyan, amelyik egyelőre egyetlen modellel van jelen a piacon. A legszélesebb talán a Canon, a Fujifilm, a Kodak, a Nikon, az Olympus és a Sony palettája. Kompakt kamera már 20–30 ezer forinttól beszerezhető, a legjobbakat pedig 300–400 ezer forint környékén találjuk. A tükörreflexes digitális fényképezőgépeknek ez az induló ára, a cserélhető objektíves SLR gépek váza viszont önmagában közel egymilliót kóstál.
Kompakt, cserélhető és nem cserélhető objektíves
A digitális fényképezőgépeknek három fajtáját különböztetjük meg: ezek a kompakt (fix vagy zoom objektívvel), a cserélhető objektíves SLR tükörreflexes, valamint a nem cserélhető objektíves ZLR tükörreflexes fényképezőgépek. Utóbbiak számos automatikus és manuális módot kínálnak, de a legnagyobb szabadságot mégis az SLR kamerák adják a fotók elkészítésében, mert akár a meglévő objektívjeinket is használhatjuk velük. A profi fotósok éppen ezért SLR kamerával dolgoznak.
A kompakt készülékek a leginkább népszerűek a piacon, hiszen megfizethető áruk és a filmes gépekhez hasonló tudásuk minden fotózást kedvelő és amatőr igényét kielégítik. Rengeteg funkciót tartalmaznak, és akár egy farzsebben is elférnek. Létezik ugyanis egy centiméter vastag multifunkciós fényképezőgép is! A külalakjuk tetszetős, és több színben is megvásárolhatók. Technikailag a kompaktok már akár 12-szeres optikai zoomra képesek – ez egy 35 milliméteres filmmel működő fényképezőgépre szerelt, 35–420 milliméteres zoomobjektívnek felel meg –, van optikai képstabilizátoruk, amely kiküszöböli a rázkódást, és – PC közbeiktatása nélkül – közvetlenül nyomtathatnak, továbbá akár sorozatfelvételt is tudnak. Az optikai zoomon felül lehetőség van a kép közepének további digitális nagyítására is, de ez a minőség rovására megy.
Mivel a digitális gépek egy pillanattal később exponálnak, mint analóg társaik, profi szinten a törekvés az, hogy minél rövidebb expozíciós késedelmi időt érjenek el. Ma a legjobb gépeknél ez 37 ezredmásodperc, amely a sportfotósok igényeit is abszolút kielégíti.
Felbontás és képméret
A digitális fényképezőgépeknél a legfontosabb jellemző a képfelbontás. Ez az érték határozza meg, hogy mekkora papírképet tudunk róla nagyítani. Másképpen: a felbontás nem más, mint a képpontok összessége, amit a kamera CCD érzékelője rögzít. A CCD fényérzékeny elektronikus csip, amely a digitális fényképezőgépekben a filmet helyettesíti. A pixelek vagy képpontok ezen a csipen helyezkednek el, és reagálnak a fényre. Minél több pont van a CCD-n, annál nagyobb a felbontása a képnek, ezáltal nagyobb kép állítható elő. A felbontást megapixelben (millió pixel) szokták feltüntetni.
A digitális gépek mára képminőség tekintetében behozták lemaradásukat a hagyományos gépekkel szemben. A legolcsóbb, legegyszerűbb digitális gép is ugyanolyan minőségű fotót tud készíteni egy 9x13 centiméteres, szabványos méretű papírra, mint egy hagyományos kompakt vagy tükörreflexes fényképezőgép. A profi digitális masináknál az érzékelő felbontóképessége 6–11 millió pixel, és ez a ma elvárható nyomdai minőséget is maradéktalanul kielégíti A4-es papírméretig. Azt azonban tudni kell, hogy bár a nyomdai követelményeknek a digitális gépek általában megfelelnek, egy digitális CCD vagy az egy-két gyártó által előnyben részesített CMOS érzékelő még mindig nem versenyezhet a hagyományos, 35 milliméteres filmkocka felbontásával, amely 15–20 millió pixelnek megfelelő képpont. Hétköznapi használatra amúgy egy 3 millió pixeles CCD-vel rendelkező gép maradéktalanul megfelel.
A felbontóképességgel együtt nő a színmélység, amely szintén nem hagyható figyelmen kívül. A 8, 12, 16, …36 bites színmélység azt jelzi, hogy a digitális érzékelő egy pixele egy színnek hány árnyalatát tudja visszaadni. Minél magasabb a két említett paraméter – a felbontás és a színmélység –, annál magasabb a fogyasztói ár.
Memóriakártyák ideje
A digitális fényképezőgépek központi alkatrésze a memóriakártya, amely a készíthető felvételek számát határozza meg. Vásárláskor a kamerához minden esetben mellékelnek egy 8–32 megabitos memóriakártyát, amely hamar kevésnek bizonyul, tekintve, hogy egy 8 megabitos kártyára körülbelül 32 alap, 16 normál és 8 finom felbontású kép fér rá.
A memóriakártyák természetesen cserélhetők, akár 1 gigabitosig, amely például több ezer 1280x960-as felbontású képet tud fogadni. Az alap VGA felbontás 640x480, ezt például az 1024x768, 1792x1344, 2560x1920 méretek követhetik. A digitális gépek TIFF és JPEG formátumban mentik el a képeket Compact Flash, Smart Media, MemoryStick vagy Secure Digital (SD) memóriakártyájukra, amelyek más digitális eszközökben is felhasználhatók, mint például PDA-ban (digitális asszisztens), mobiltelefonban, videokamerában, televízióban (!) vagy MP3 zenelejátszóban. A memóriakártyák persze a fotók mellett különböző formátumú videó- és hanganyagokat is képesek tárolni, és a végtelenségig lehet őket használni, felvenni rájuk, letörölni és újra felvenni, minőségi romlás nélkül.
A végén meg kell említenünk a számítógépes csatlakozást is, mert a fotókat valamilyen számítógépre töltjük le, itt kategorizáljuk, csoportosítjuk őket, hogy később például CD-re archiválhassuk. A kamerát vagy soros, vagy USB csatlakozón keresztül csatlakoztathatjuk a számítógéphez, de utóbbi az elterjedtebb és gyorsabb módszer.
A gyártók emellett különféle képnéző és -szerkesztő szoftvereket is mellékelnek a fényképezőgéphez, amelyekkel a kevésbé sikerült fotókon is sokat lehet javítani. A mai fényképezőgépek és memóriakártyára rögzítő videokamerák mozgókép-felvételeit is lehetőségünk van számítógépen szerkeszteni, illetőleg írható DVD-n elmenteni. Az utóbbi egy-két évben rendkívül népszerűvé váltak a fotónyomtatók is, amelyek PC nélkül képesek szegélymentes A4-es vagy 10x15 centiméter méretű fényképmásolatok készítésére és megosztására.
Egy márkás fotónyomtató körülbelül 30 ezer forintnál indul, de egy, a műtermekével felérő képminőséget adó masináért már 100 ezer forintot kell fizetni.
Képképző
Becslések szerint a használatban lévő fényképezőgépeknek már több mint negyven százaléka digitális, s mivel az áruk drasztikusan csökken, egyre szélesebb rétegek számára válnak elérhetővé. Térhódításuk elsődleges oka a film- és filmelőhívás költségeinek a megspórolása, és hogy a felvételeket azonnal vissza lehet nézni, és tetszés szerint törölni, de készíthető róluk kitűnő minőségű papírkép is, így egyre többen döntenek az otthoni vagy munkahelyi digitális „fotólabor” mellett.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.