A lakásrendelet tavaly decemberi szigorítása jócskán elvette a lakosság kedvét a lakásvásárlástól. Az így megspórolt állami kiadások mellett a Medgyessy-kormánynak jól jött, hogy a 2003-ban – főleg a támogatott lakossági hitelek révén – rekordprofitokat elérő bankok találtak megoldást a visszaeső keresletre. Az év elejétől lassan beindult a devizában – euróban, svájci frankban – nyújtott lakáshitelezés. A meglepően alacsony kamatszint marketinghatása azonnal átviharzott a piacon. Innen már csak egy lépés volt a jelzálog- vagy jövedelemalapú, szabad felhasználású devizahitel megjelenése.
Térnyerés svájci módra
Tavaly az autót hitelre vásárlók közelebbről is megismerkedhettek a devizahitel forintéval szembeni kamatelőnyével, mint ahogyan a kockázataival is. Akik ugyanis euróban kötöttek gépjárműhitel-szerződést, az év második felében fizethették a törlesztőrészleteikre a bekövetkezett forintgyengülés miatt rátevődött súlyos százalékokat is.
Az igazi nyertesek azok voltak, akik svájci frankban vállaltak kötelezettséget. Esetükben az euróhiteleknél alacsonyabb – akár mindössze kétszázalékos – kamatszint és a nyugodtabb árfolyam meghozta a gyümölcsét. 2003-ban az autókereskedők és -finanszírozók kihelyezéseinek 80 százaléka devizában történt, és ennek a zömét ez utóbbi pénznemben tartották nyilván.
Az autófinanszírozási piac hangulata látszólag áttevődött a lakás- és egyéb célú lakossági hitelezésre is, ám – bár a kereslet felülmúlta a bankok várakozásait – arról még korai lenne beszélni, hogy hasonló térhódításnak leszünk-e tanúi, mint a gépjárműhiteleknél. Mindenesetre a bankok kínálatában megjelentek a devizaalapú, jelzálog és/vagy jövedelem fedezete mellett nyújtott – a lakáshiteleknél 1-2 százalékponttal drágább –, szabad felhasználású devizahitelek, amelyek rövid időn belül kiszoríthatják a 15–25 százalékos kamatozású és 30 százalék feletti teljes hiteldíjmutatóval (thm) terhelt forintkölcsönöket.
A deviza-lakáshitel főként a használt lakásban gondolkodóknak jelent pénzügyi megoldást, hiszen a 2003-as szigorítás őket érintette a legjobban azzal, hogy tízről ötmillióra csökkent a támogatható hitel felső határa. E fölött pedig csak két számjegyű, piaci kamatozású forinthitelt igényelhettek. Az év elejétől kínált, az előbbihez képest akár feláron is kapható devizahitelek azonban még a támogatott lakáshiteleket is gyakran alullicitálták.
Kamatági kockázatok
Ha azt nézzük, mely hitelek vonzóbbak, első látásra az alpesi ország fizetőeszközében nyújtottak tűnnek annak: a lakásvásárlásra, -építésre, -korszerűsítésre kínált kölcsönök kamata 3,5–5, a szabad felhasználásúaké pedig 4–6 százalék között mozog. Az euróhitelek ennél általában egy-két százalékponttal drágábbak. A svájci frankban eladósodóknak azonban elsősorban éppen a kulcstényező, a hajszálnyival alacsonyabb kamat változásának – lényegében növekedésének – kockázatával kell számolniuk.
A devizában nyújtott hitelek ugyanis kivétel nélkül változó kamatozásúak, és a bankok a kamatmegállapítási periódus – általában hat vagy tizenkét hónap – elején az aktuális pénzpiaci kamatlábak alapján igazíthatnak a rátán. Értelemszerűen tehát, ha a forrásköltségben növekedés következik be, amire a jelenleg 0,5–0,75 százalékon levő – 2002-ben viszont 3 százalékos! – svájcifrank-kamatláb (Franklibor) esetében középtávon van reális lehetőség, a bankok sorra felfele korrigálják a felszámított rátákat is. A most 2 százalék körül szóródó három hónapos euró bankközi kamatlábnál (Euribor) viszont az emelkedés valószínűsége – a nehezen magához térő európai gazdaság miatt – egyelőre csekély.
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő Rt. igazgatója úgy véli, hogy az eurózóna nehézkes fellendülése miatt az elkövetkező években várhatóan sem az Euribor, sem a Franklibor nem növekszik drasztikusan. A változó kamatozású forinthitelek azonban idővel szinte biztosan egyre olcsóbbak lesznek, mert ha a hazai gazdaságot elkerülik a tartós válságok, akkor a Magyar Nemzeti Bank lépcsőzetesen leépítheti a hitelek árazását befolyásoló jegybanki alapkamatnak az eurózónáéhoz viszonyított magas szintjét. Ám az inflációt valószínűleg nem lehet majd annyira megszelídíteni – véli Barta Judit a GKI Gazdaságkutató Rt. (GKI) kutatásvezetője –, hogy az euró bevezetéséig a forintkamatok felülkerekedjenek az euróhitelekéin. A kamatkockázat mellett a külföldi pénznemben eladósodóknak a devizaárfolyam változásával is szembe kell nézniük.
Az árfolyam és veszteségei
A gazdasági elemzők fellélegezhettek, amikor Draskovics Tibor pénzügyminiszter május közepén meghirdette az euró bevezetésének új, 2010-es dátumát, tudniillik prognózisaik szerint ez az időpont tűnik a legegészségesebbnek a magyar gazdaság számára. Aki tehát most vesz fel húszéves euró-lakáshitelt, annak a törlesztési futamidő nagyobbik részében többé nem kell tartania a közös fizetőeszköz kurzusának változásától.
A közös valuta bevezetése előtt a forintnak azonban két évig meg kell birkóznia az ERM–II árfolyamrendszerrel is. S mint azt nemrég Soros György az EU-bővítés apropóján kifejtette: miután az újonnan felvett államok valutái bekerülnek az ERM–II-be, komoly spekulációs hullámokkal nézhetnek szembe. Ebben az időszakban tehát jelentős árfolyamváltozásokra lehet számítani, amit – a régióban az ERM–II-höz nagyban hasonló árfolyamrendszert 2001 óta egyedül alkalmazó – Magyarország az elmúlt másfél év során már meg is tapasztalhatott.
Az ERM–II csakúgy, mint a mostani árfolyamrendszer, a középparitáshoz – jelenleg 282,36 forint/euró – képest plusz-mínusz 15 százalékos elmozdulást enged meg. Tehát rendkívüli körülmények miatt az euróban eladósodónak akár 30 százalékkal is nőhetnek – vagy csökkenhetnek – a törlesztőrészletei, mert a fennálló tartozás százalékában kifejezett kamatot és tőkerészt az esetek többségében forintban kell kiegyenlíteni. Bár vannak bankok, amelyek lehetővé teszik – vagy éppen kikötik – a devizában történő folyósítást és/vagy kiegyenlítést.
Az euróval ellentétben a svájci frank forintárfolyama szabadon lebeg, tehát elméletileg nagyobb kockázatokat rejtegethet, ámde az utóbbi évek tapasztalatai szerint az árfolyama nem gyengült nagyobb mértékben, mint a közös fizetőeszközé. Ugyanakkor a bankok a svájcifrank-hiteleket is euróban jegyzik, tehát lényegében az ügyfélnek a keresztárfolyam kockázatával kell számolnia, ami – a két deviza gyakori ellentétes irányú mozgása miatt – azonban nem mondható jelentősnek.
Az ördög a részletekben
A kamat jelenti ugyan a fő szempontot a konstrukciók közti választásban, érdemes azonban utánanézni az egyéb költségeknek és feltételeknek is, hogy ne a hitelfelvételkor érjék meglepetések az igénylőt.
Eltérések lehetnek például a hitelbírálati, -folyósítási és szerződéskötési díjakban, a rendelkezésre tartási jutalékokban. A szabad felhasználású, jelzálogalapú hiteleknél számolni kell az ingatlanbecslés, a közjegyzői és földhivatali ügyintézés díjaival is. Mindezeken túl bankonként eltérhet a folyósítható kölcsön felső határa, futamideje, a kamatperiódus hossza, a jelzálogként felajánlott ingatlan beszámíthatósága, az elvárt jövedelem összege, illetve – a lakáscélú hitelek esetében – a felhasználás iránya is.
Igen eltérő képet mutat a kamat melletti másik fajsúlyos thm-elem, a kezelési költség számítási módszere is. A kezelés költsége alapesetben havonta esedékes, és a legtöbb bank a törlesztőrészlethez „csapja hozzá”. Van, ahol az ügyleti év elején számítják fel a fennálló tőketartozás százalékában. Mivel két egyforma százalékos terhű hitel közül az a drágább, amelyiknek gyakoribbak a törlesztőrészletei, a havonta esedékes kezelési költség, ha hajszálnyival is, de több az éves szinten fizetendőnél. Másik gyakorlat, amikor a kezelési költséget naponta számolja ki a bank az aktuális devizavételi árfolyamon, és ezek összegét a törlesztőrészlet esedékességekor számítja fel. Tehát, ha a hónap során nagy kilengések voltak az árfolyamban, a hatás – a fix időpontra vonatkozó árfolyamon átszámított kamat mellett – fokozottan jelenik meg a fizetendő részletben.
Figyelni kell arra is, hogy egy-egy bank milyen árfolyamon számolja át az esedékes törlesztőrészletet: a kereskedelmi, tehát „számlás” vagy – a tisztességtelennek mondható – valutaárfolyamot alkalmazza-e. Utóbbiak ugyanis a devizaárfolyamnál 1-2 százalékkal alacsonyabb pénztári vételi árfolyammal számolnak, azaz úgy kezelik az esedékes törlesztést, mintha az ügyfél pénzt váltott volna. Éves szinten ezt a különbözetet biztos árfolyamveszteségként lehet elszámolni, ami jócskán – akár a duplájára is – megnövelheti a hitel összköltségét.
Ha a háztartásnak anyagi problémái keletkeznének a devizahitel törlesztése alatt, konverziós költség és szerződésmódosítási díj ellenében bármikor áttérhet megfelelő forintalapú hitelre. Egyes bankok az első konverzió esetében nem számolják fel a 30 ezer forint körüli szerződésmódosítási díjat.
Döntés előtt
Felmerül a kérdés, hogy mikor és miben érdemes eladósodni. Általánosan elmondható, hogy minél hosszabb távú a hitel, annál inkább érdemes devizában gondolkodni.
– Hosszú lejárat esetében elég alacsony a valószínűsége annak, hogy az ügyfél rosszabbul jár a devizahitellel, mint ha forintban adósodott volna el, kivéve, ha utóbbi változó kamatozású – véli Duronelli Péter. – Lakáscélra – mivel az államilag támogatott lakáshitelek kamata közelít a piaci árazású devizahitelekéhez – érdemesebb az előbbit választani. Ha más célra kell pénz, a svájcifrank-alapú hitelek jöhetnek inkább szóba, mint a közös fizetőeszközben nyújtott hitelek, bár érdemes megfontolni, hogy az 1-2 százalékpontos kamatelőny kompenzálja-e a – legalábbis elméletben fennálló – nagyobb árfolyamkockázatot.
– Tudomásul kell venni, hogy lesznek periódusok, amikor akár spekulációk, akár rosszabb gazdasági folyamatok miatt a forint gyengül, és az adott havi törlesztőrészlet magasabb lesz a vártnál, de hosszú távon a devizahitel mindenképpen megéri – tanácsolja Barta Judit. – Igaz, a változó kamatozású forinthitelek kamata az euró bevezetéséig várhatóan folyamatosan csökken, tehát a nemzetközi kamatlábak emelkedése révén is lemorzsolódó felár mellett a forintban eladósodó kockázatkerülők sem járnak rosszul.
Az elmondottak tükrében devizában – elsősorban svájci frankban – eladósodni ősszel lesz érdemes, mert így kikerülhetők az elemzők által prognosztizált árfolyamsokkok, mellesleg az újabb bankok – főleg az OTP – megjelenésével együtt járó árverseny kedvező kamat- és egyéb akciókban csapódhat le.
Devizaünnep
Bár devizaünnepnek a szaknyelv azokat a napokat hívja, amikor valamely nemzeti ünnep miatt a bankok zárva tartanak, tavaly óta a hazai pénzintézetek bizony más értelemben ünnepelhetnek: a devizahitelek az autófinanszírozási piacon jóformán átvették a forinthitelek helyét, az év elejétől pedig az állami kamattámogatást élvező lakáshiteleknek és a személyi kölcsönöknek is konkurenciájává váltak. A hitelt felvevő azonban jó, ha éber: az eltérő kockázatok miatt nem mindegy, hogy mikor és miben adósodik el.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.