Kommunális szennyvíztisztítás

Az Európai Unió a fenntartható fejlődés projekten belül kiemelten foglalkozik a felelős vízgazdálkodással, a vizek védelmével és a szennyvizek tisztításával. Az ember elképesztően sokféle módon képes szennyezni a vizet, azaz negatív irányba befolyásolni a víz fizikai, kémiai, biológiai és bakteriológiai tulajdonságait. A szennyvíztisztítás hivatott ezeket a szennyeződéseket olyan mértékben eltávolítani, hogy a víz öntisztító képessége által a maradék szennyező anyag lebontható legyen.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szennyvíztisztítási tevékenység csoportosítása 

A szennyvizeket a szennyező anyag keletkezési helye és a szennyezőanyag-tartalom szerint két csoportra osztjuk, kommunális és ipari szennyvízre. A kommunális szennyvíznek nagyon magas a szervesanyag-tartalma, ezért csökkenhet a víz oxigéntartalma, valamint a kommunális szennyvízben található mikroorganizmusok fertőzésveszélyt jelentenek.

Az ipari és mezőgazdasági szennyvíz összetétele tevékenységfüggő, ezért az ipari szennyvíztisztítás sokszor egyedi megoldást igényel.

A kommunális szennyvíztisztítás

A kommunális szennyvíztisztítás a lakosság és a közületek által szennyezett közhasználatú víz minőségét hivatott legalább részlegesen visszaállítani. A hagyományos tisztítás során először mechanikusan kiszűrik a nem oldott szennyező anyagokat, majd vegyi és biológiai úton lebontják az oldott szennyeződéseket, szerves anyagokat. 

A szennyvízhálózatból a víz tisztítótelepre kerül, ahol a mechanikai tisztítás során először a rácsszemetet és a nagyszemcsés homokot szűrik ki. A következő lépcső az olaj- és zsírfogó, ahol a felülúszó anyagokat távolítják el a szennyvízből. A következő fázis az ülepítés, amely egy ülepítő medencében megy végbe, nagyjából két óra alatt. A leülepedett iszap utána iszaptárolóba kerül. 

A kommunális szennyvizek elvezetése és tisztítása Magyarország egyik legfejlettebb infrastruktúrája. A csatornahálózat és szennyvíztisztítás már kiterjed a megyei jogú és a kisebb vidéki városokra, azonban az uniós követelményeknek való megfelelés érdekében folyamatos és összehangolt fejlesztésre van szükség. A kisebb létszámú településeken ugyanakkor még nem megoldott a szennyvíz elvezetése és tisztítása. 

  A hazai kommunális szennyvíztisztításban olyan technológiai megoldásokat kell keresni, amelyek az üzemeltetési költségeket minimálisra csökkentik. A Pureco a tervezéstől a kivitelezésig szem előtt tartja ezt, az üzembiztonsági szempontok figyelembe vétele mellett. Kiemelt figyelmet szentelnek a megújuló és a nem megújuló erőforrások felhasználásának, az értékes nyersanyagok újrahasznosításának. Az általuk kifejlesztett BIOCOS rendszer egyesíti a hagyományos átfolyásos és az ülepítő medencés technológiák előnyeit.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo