Miért érdemes házassági szerződést kötni?

A házasságkötés előtt álló párok a házasságukat életre szólónak tervezik. Sajnos a válási statisztikák azt mutatják, hogy a házasságok több, mint fele válással végződik és ezután hosszadalmas és költséges vagyonmegosztási perek indulnak. Sokakban felvetődik a házassági szerződés kötésének gondolata, de elhessegetik, mert a bizalom hiányaként értékelik.

A házassági szerződés azonban nem a bizalomról vagy a bizalom hiányáról szól, hanem arról, hogy világos és tiszta határokat képezzünk az anyagi viszonyok között. A házasság sok kompromisszumot és együttműködést igényel a felek részéről, érdemes ebben a kérdésben is egyetértésre jutni! Dr. Sass Rita családjogi és válóperes ügyvéd szerint a házassági szerződés megelőzi az esetleges későbbi vitákat, és több esetben szinte elengedhetetlen.

Mely esetekben érdemes elgondolkodni házassági szerződés kötésén?

Akik élettársi közösségben élnek, vagy már elváltak, és új házasságot terveznek, mindenképpen fontolják meg a házassági szerződést, főleg akkor, ha külön kapcsolatból származó gyerekeik vannak. Akkor is érdemes házassági vagyonjogi szerződést kötni, ha a felek között jelentős vagyoni különbség van, illetve ha a havi bevételeik nagymértékben eltérnek, vagy ha valamelyik fél jelentős társasági részesedéssel rendelkezik.

Mi történik házassági szerződés nélkül?

A Polgári Törvénykönyv kimondja, hogy a házasságkötéskor, a házasságot megelőző életközösség idejével együtt házassági vagyonközösség keletkezik a felek között. Mindez azt jelenti, hogy a felek házasság alatt szerzett egyes szerzeményei közösek lesznek (természetesen kivétel ez alól a különvagyonnak minősülő szerzemény). Tehát lényegtelen az, hogy melyik fél mennyivel járult hozzá az adott szerzeményhez, a fele a másik fél tulajdonába fog kerülni.

Milyen házassági szerződések vannak?

A Polgári Törvénykönyv kétféle rendszert nevesít. A közszerzeményi rendszer szerint a felek a házasság alatt önálló vagyonszerzők, de válás esetén a vagyon közszerzeménynek minősül, melyből le kell vonni a felek különvagyonát, adósságát, és a fennmaradó vagyonon egyenlő arányban osztoznak. 

A vagyonelkülönítési rendszer esetében a felek a jövőre nézve részben vagy teljesen kizárhatják a vagyonközösséget. Tudni kell azonban, hogy a háztartás költségeit, valamint a gyermekek kiadásait a feleknek akkor is közösen kell viselni, ha házassági szerződés van közöttük!

Hogyan lehet a szerződést megszüntetni?

A házasságkötés előtt kötött szerződéstől az életközösség megkezdése előtt bármelyik fél elállhat, ezután pedig a jövőre nézve lehet módosítani vagy megszüntetni a szerződést. A szerződést a bíróság is megszüntetheti, illetve az életközösség megszűnésekor is megszűnik. Ha az egyik fél meghal, akkor a szerződést közös végrendeletnek is lehet tekinteni.

Amennyiben esetlegesen válásra kerül sor, akkor a korábban megkötött házassági szerződés értelmében kell a vagyont felosztani. Ez megspórolja a felek számára a hosszadalmas bírósági pert és ennek költségeit.

Véleményvezér

Elképesztő, az oroszok gyakorlatilag kivéreztették a sebesült azeri utasszállítót

Elképesztő, az oroszok gyakorlatilag kivéreztették a sebesült azeri utasszállítót 

Minden képzeletet felülmúl az oroszok cinizmusa.
Hadházy Ákos szerint teljes csőd a kormány teherszállító repülőgép beruházása

Hadházy Ákos szerint teljes csőd a kormány teherszállító repülőgép beruházása 

Parkolópályán a kormány teherszállító Airbus-a.
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo