Még az év elején a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnökségi ülése napirendre tűzte a mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv-k) versenyképességével kapcsolatos tanulmányt, amelyet Chikán Attila – aki egyben a VOSZ Gazdaságpolitikai Bizottságának elnöke is – az elmúlt 25 esztendő analíziseként készített. Az elnökségi vita egyik következtetése az volt, hogy jöjjenek létre munkacsoportok a kkv-k legfontosabb problémáinak megnevezésére, valamint konkrét intézkedési javaslatok kidolgozására rövid és középtávon, amelyeket, mint VOSZ álláspontot eljuttattak a kormány számára, hívták életre VOSZ Gazdaságpolitikai Bizottság - Növekedési és Foglalkoztatási Munkacsoport, s vezetésével Gazsi Attilát bízták meg.
A munkacsoport a következő állításokat fogalmazta meg, mint alappilléreit a közös gondolkodásnak:
1. A munkavállalók 2/3-át foglalkoztató kkv szektor fejlesztése, a növekedés és foglalkoztatás - piaci, vállalkozásbarát feltételrendszerű - elősegítése elsősorban az állami hatáskör, ugyanakkor a vállalkozói érdekképviseletek és maguk a vállalkozók tevékeny és eredményes segítségére szorul.
2. Az állam rengeteg energiát fektet az újraelosztó szerepéből fakadó munkaerő-piaci anomáliák kezelésére, „a munkáltatók átmeneti működési problémáinak kezelésére”, miközben a problémák kialakulásában is jelentős szerepe van, elég a bér (és az ebből fakadó adminisztrációs terhek) 2012. évi jelentős növekedésére gondolni. Elengedhetetlen, hogy a bürokrácia és a vállalkozások adminisztratív terhelése tovább csökkenjen, az ez irányú, lassuló folyamatok felgyorsuljanak.
3. „A kormány elsődleges célja a foglalkoztatás bővítése”. Ezzel csak egyetérteni lehet, amennyiben növekedés központú, vállalkozásbarát intézkedésekkel párosul, és nagyobbrészt a vállalkozói szférában valósul meg. 2012-ben azonban a meglévő munkahelyek megtartása is hatalmas eredmény, mivel a vállalkozói szektor stagnálásra számít. Általános cégvezetői vélemény, hogy a sikeres kkv stratégia alapja részben a bizonytalan szabályozási környezethez való rugalmas alkalmazkodási képesség, részben a világgazdasági és Magyarországot sújtó válságra adott adekvát válasz.
5. A kkv szektor megújulásának igénye aktuálisabb, mint valaha. Az elhúzódó és mélyülő válság, Magyarország befektetői megítélésének romlása, a költségvetés zavaros egyensúlyteremtő lépései, valamint a fogyasztói magatartás ezekből fakadó tartós megváltozása rendkívül nehéz helyzetbe hozta az amúgy is sok sebből vérző vállalkozói kört. Elég olyan dolgokra gondolni, mint a „rendszerváltó” családi vállalkozások utódlási dilemmái, az általános vállalkozói ismeretek, továbbá kkv menedzserek hiánya, időszerűen képzett szakmunkás hiány, a bankok konzervatív finanszírozási politikája, vagy a pályázati rendszer visszásságai.
A növekedési és foglalkoztatási munkacsoport tevékenysége során - Chikán Attila ajánlásait követve - a feladatkörébe sorolható egyedi problémák feltárására és konkrét megoldási javaslataira fókuszált, javaslatait tekintve mind a VOSZ, mind a Kormányzat felé ajánlásokat, ötleteket dolgozott ki. Ezek közül az alábbiak emelkedtek már törvényerőre: az EVA további megtartása, a pénzforgalmi szemléletű adózás visszaállítása a kisebb kkv-k esetében (ebből lett a KIVA és a KATA), az új Mt. szükséges módosításai.