Senki sem születik szenvedélyes sörgyűjtőnek, így Kővári Gergely, a Csak a jó sörök! kis- és nagykereskedelmi sörbolt alapítója sem. "A diplomamunkám készítése közben döntöttem el, hogy a sörrel – akkor még csak a nagyipari főzési módszerekkel – szeretnék foglalkozni. Amikor egyszer Bulgáriában nyaraltam, annyira megtetszettek az ottani cirill betűs sörösüvegek, hogy elkezdtem gyűjteni a külföldi márkákat. Ha pedig már gyűjtöd, akkor elkezdesz érdeklődni a különlegességek, az erősek, a speciális fajták iránt. Így jutottam el oda, hogy nyissak egy kimondottan sörkülönlegességekkel foglalkozó boltot elsőként Magyarországon" – mondja a ma már több mint háromezer különféle sörfajtából álló gyűjtemény tulajdonosa.
A kezdet nem volt könnyű: az újdonságnak számító bolt tulajdonképpen egy webshop megtámogatására nyílt meg kilenc négyzetméteren 2008-ban. Az árukészlet beszerzése volt a legnagyobb feladat. Kővári Gergely többnyire maga keresi meg a főzdéket, és közvetlenül tőlük rendel. A módszer előnye, hogy így a limitált mennyiségben készülő termékekhez is hozzájut. Ezek máshol csak ritkán, náluk viszont mindig kaphatók.
A sikeren felbuzdulva nyitotta meg a Csak a jó sörök! nevű üzletet a Kertész utcában.
"Hamar látszott, hogy nagyobb helyiségre lesz szükség, mert volt olyan délután, hogy a 25 négyzetméteren 35-40 ember szorongott. 2013-ban az üzletet kibővítettük a mai méretére, így már nagykereskedünk is. Eleinte legfeljebb fél raklapnyi sört hoztunk, ma hármat-négyet" – mondja Kővári, aki szerint Magyarországon az utóbbi években érzékelhetően megnőtt a kereslet a minőségi és különleges sörökre. A Csak a jó sörök! éves szinten most már 50-55 millió forint körüli bevételt generál.
Itthon 40-50 sörfőzde van, míg a 90-es években 300 felett volt a számuk. A kisüzemi, minőségi sörök piaci részesedése még mindig csak tizedszázalékokban mérhető, de a három évvel korábbi állapotokhoz képest Kővári szerint már most is óriási az előrelépés. Úgy véli, a kis főzdék kezdik kihasználni azt az előnyüket, hogy képesek egyedi söröket előállítani.
…és ha jön a Nemzeti Italbolt?
„Azt terveztem, hogy a jövőben nyitok egy nagyobb helyiséget, ahol kényelmesen lehet fogyasztani a jó söröket és esetleg egy sörfőzdét is. Ám most minden bizonytalanná vált, hiszen ha a nemzeti italboltokat megvalósítják, lehet, hogy a magasabb alkoholtartalmú sörök abba a kategóriába esnek, hogy én nem árusíthatom ezeket – csak a pult alól.”