Az enciklika a keresztények és más vallásúak, a hívők és laikusok közreműködésére szólít fel a teremtett világ védelmében. Az emberiség kihívásának nevezi az éghajlati változásokat és az ezek által okozott környezeti, gazdasági, politikai-társadalmi problémákat. Ferenc pápa kiáll a vízhez való jog és a biodiverzitás tiszteletben tartása mellett. A pápai dokumentum hangsúlyozza, hogy a környezeti problémák kezelése a világ szegényei, a "kirekesztett" milliók kiáltására való odafigyelést is jelenti. Az enciklika a környezeti válság egyik felelőseként a világot irányító jelenlegi politikai-gazdasági hatalmi rendszert jelöli meg.
„Ha valaki kívülről szemléli világunkat, akkor a viselkedésünket öngyilkosnak nevezné” – áll a pápai üzenetben. Az enciklika megelőzi az év végén Párizsban esedékes ENSZ éghajlatváltozási keretegyezményének konferenciáját. A konferencia résztvevőinek szánt üzenetként Ferenc pápa enciklikájában úgy fogalmaz, hogy „radikálisan csökkentenünk kell az üvegházgáz-kibocsátásunkat és fel kell hagynunk azzal, hogy a Földet hulladéklerakóvá változtassuk.”
Ferenc pápa "zöld" enciklikája a Laudato si' (Áldott légy!) címet kapta. Az enciklika alcíme: a közös otthon gondozása. A Laudato si' Szent Ferenc Naphimnuszának (Laudatio Creaturarum) egyik verssora. Az 1226 előtti években írt himnusz a Nap, a Hold, a Föld, a Tűz, a Víz és az egész teremtés dicsőítő éneke.
Ferenc pápa megválasztása óta szorgalmazza a megfogalmazása szerint "fék nélkül kizsákmányolt" környezet védelmét. Ez Ferenc pápa első "saját" enciklikája. Pápává választása után két hónappal, 2013 júniusában, Ferenc pápa és elődje XVI. Benedek közös enciklikát jelentetett meg A hit fénye (Lumen fidei) címmel.
“Ferenc pápa üzenete egy régóta várt morális megközelítéssel egészíti ki az éghajlatváltozással kapcsolatos párbeszédet. Az éghajlatváltozás már nem csupán tudományos, hanem egyre inkább az életünket és a jövőnket érintő morális és etikai kérdés is. Mindannyiunk életére, megélhetésére és jogaira hatással van, de főleg a szegénységben élő, a társadalom peremére szorult és kiszolgáltatott közösségeket sújtja” – közölte Yolanda Kakabadse, a WWF International elnöke az enciklika kiadása után.
„Ferenc pápa, megválasztásakor Assisi Szent Ferenc tiszteletére választotta nevét, aki az állatok és a természet védőszentje. Az enciklika megszületése is mutatja, hogy a természet megóvása nem csak praktikus szükséglet, de erkölcsi kötelességünk is. A ökoszisztéma pusztulása és az éghajlatváltozás az emberiség előtt álló legnagyobb kihívás, amely mindenkit sújt. Egyaránt érinti a süllyedő Csendes-óceáni szigetek lakosságát és élővilágát és a sivatagosodó Alföldet. Hiszünk abban, hogy Őszentsége kiállása a fenntartható jövő mellett felnyitja a döntéshozók és a világ szemét, hogy megérett az idő a változásra” – tette hozzá Sipos Katalin, a WWF Magyarország igazgatója.