Egyetlen 40 tonnás kamion akkora terhelést jelent útnak vagy hídnak, mintha azon 60 ezer személyautó ment volna végig. Ehhez járul még a savas esők és ködök hatása.
Éppen a genovai autópálya-híd leomlása előtt néhány nappal hozták nyilvánosságra a a német építőipar szakmai szervezetének tanulmányát, amely a fokozott ellenőrzés és a javítások fontosságát hangsúlyozta, miután már több nagy autópálya-hidat kellett alkalmanként lezárni a kamionforgalom elől.
A hidakat az előírások szerint hatévenként vizsgálják át alaposan, de van emellett kontroll háromévenként, sőt „megfigyelés” évente.
A tapasztalatok nem éppen biztatók:
2000 óta kevesebb, mint a felére csökkent azoknak a hidaknak a száma, amelyeknek az ellenőrök „nagyon jó” vagy „jó” minősítést adtak, ugyanakkor csaknem a duplájára nőtt azoké, amelyeket még éppen elfogadhatónak találtak.
Ami azt jelenti, hogy a következő kontrollnál az utóbbiakat már le kellhet zárni, mert sürgős javítás szükséges akár statikai okokból is. Az előjeleket az autósok máris tapasztalhatják, amikor bizonyos útszakaszokon drasztikusan csökkentik a sebességet vagy az útvonalat, hidat csapadék esetén lezárják a kamionok elől.
Becslések szerint 2030-ig évi 630 millió eurós beruházásokra lesz szükség a német közúti hidak szanálásához. Hozzászámítva a veszélyessé vált hídidomok cseréjét, ez az összeg évi 930 millióra, összesen 16 milliárdra nő.
Kedden az olaszországi Genova közelében több tucat ember vesztette életét, amikor az autópálya-híd 200 méteres szakasza a mélybe zuhant.
(Forrás: Die Welt)