Trump stratégiai főtanácsadója, Steve Bannon őrültségnek nevezte az amerikai hadsereg igyekezetét, hogy energiaigénye minél nagyobb százalékát megújuló energiákból elégítse ki. Mondta ezt annak ellenére, hogy a fosszilis üzemanyagok a háborús övezetekben könnyen megsemmisíthető célpontokká teszik a hadsereg járműveit. Egy jó találat, és felrobban a pótolhatatlan emberi gárda, a jármű, a rakomány, a muníció.
Ez az oka, hogy az amerikai Védelmi Minisztérium már bő egy évtizede dolgozik azon, hogy üzemanyagéhes járműflottáját és energiazabáló infrastruktúráját fokozatosan megújulók energiák fogyasztására állítsa át. Ettől a stratégiától Trump kormányzása alatt sem állnak el – közölte neve elhallgatását kérve a minisztérium több vezető beosztású képviselője a Reuters hírügynökséggel.
A hadsereget nem érdekli a politikai vita, ami arról folyik, hogy van-e klímaváltozás vagy nincs. Háborús helyzetben nagyon is praktikus segítséget, sőt védelmet jelentenek a megújuló energiák. A távoli helyeken létesített bázisokon generátorok szolgáltatják az áramot, ezeket azonban fosszilis üzemanyaggal kell ellátni.
A hadszíntéren minél kevesebb energia felhasználásával tudnak dolgozni az alakulatok, annál kevesebbszer kell üzemanyagszállító konvojokra hagyatkozniuk. A napenergiás eszközök lehetővé teszik a szárazföldi gyalogos katonáknak, hogy könnyebben mozogjanak, induljanak felderítésre és fésüljenek át ellenséges területeket, mint fosszilis energiákkal ellátott elődeik.
A haditengerészetnél a hibrid – azaz elektromos és földgázüzemű – hajók kevesebbet fogyasztanak, így nemcsak anyagilag jár velük jobban a hadsereg, hanem kevesebbszer kell kikötniük a partokon energiaellátás, illetve utánpótlás céljából. Ezek a hajók pont ekkor a legvédtelenebbek, gyakran válnak célponttá, és zúdul rájuk sortűz a partszakaszokon rejtőző ellenséges csapatoktól.
- Az amerikai hadsereg 2011 és 2015 között megduplázta megújulóenergia-használatát, ami most már 10 534 Brit hőegység, vagyis 11,113 millió joule.
- Ez az energiamennyiség 286 000 átlagos amerikai háztartás áramigényét tudná fedezni – állítja az amerikai Védelmi Minisztérium jelentése.
- 2011 és 2015 között a megújuló energiás projektek száma megháromszorozódott a hadseregben, vagyis mára 1390-re emelkedett.
Ugyan a Fehér Házban többségében olajpárti csapat csücsül, jó hír, hogy Trump védelmi minisztere, Jim Mattis, aki a hadseregért felel, régóta elkötelezett híve a fegyveres erők zöldülésének. Nem klímatudományi, hanem biztonsági okokból. Amikor a 2000-es évek elején Irakban és Afganisztánban szolgált a haditengerészet parancsnokaként, Mattis pontosan látta, hogy mennyire sérülékenyek a dízelmeghajtású járműkonvojok.
Az amerikai hadsereg energiaellátásának zöldülését egyébként még George W. Bush tette hivatalossá, amikor 2007-ben törvényt alkotott, mely megköveteli a fegyveres erőktől, hogy áramszükségletük 25 százalékát 2025-re megújuló energiákból fedezzék.
Barack Obama gyorsított ezen az átálláson, ő arra kötelezte a szárazföldi hadsereget, a légierőt és a haditengerészetet, hogy 1 gigawattnyi megújuló energiakapacitással rendelkezzenek, továbbá megkövetelte a katonaságtól, hogy létesítsen egy laboratóriumot, ami annak kifejlesztésén dolgozik, hogyan lehetne a harctéri járműveket megújuló energiákra átállítani.
A hadsereg kőolajfogyasztása 2007 és 2015 között 20 százalékkal csökkent. Ebben az időszakban a fegyveres erők átlagosan 14,28 milliárd dollárt költöttek évente olajbeszerzésre.
Forrás: Reuters
UPDATE: A Reuters cikke itt olvasható.