Klímaváltozás: szakértők sem értenek egyet

Szinte bizonyos, hogy földünkön 2100-ig nem emelkedik 4-5 C-fokkal az átlagos hőmérséklet, mutatták ki brit kutatók. Vizsgálatuk szerint az ENSZ illetékes testületének előjelzése eltúlzott - de ennek ellenére változatlanul parancsolóan sürgető az üvegház-hatások csökkentése.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ENSZ-nek a klímaváltozást kutató kormányközi testülete, amelyet mértékadónak tekintenek a kérdésben, korábban azt jelezte, hogy századunk végére 1.5 - 4.5 százalékos lehet az átlagos hőmérséklet emelkedése, aminek katasztrofális kihatásai lesznek az emberiségre.

Az Exeteri Egyetem kutatóinak most a Nature-ben közreadott tanulmánya lényegesen kedvezőbb kilátásokat vázol fel: szerintük a felmelegedés csak 2.2 és 3.4 C fok között mozog majd, a legvalószínűbbnak a 2.8 fokot tartják.

A klíma-szakértők számításaikban eddig a Föld hőmérsékletének korábbi, folyamatos alakulásából indultak ki, a brit kutatók viszont figyelembe vették az éghajlat éves, illetve rövid idejű, alkalmi változásait és azok kihatását is. Mindenesetre a felmelegedés fékezése változatlanul sürgető feladat.

Európa erdeinek fele eltűnt
Európa erdeinek több mint a fele eltűnt az elmúlt 6000 évben a mezőgazdasági területek iránti megnövekedett igény és a fa tüzelőanyagként való hasznosítása miatt – állapították meg a Plymouth Egyetem kutatói.
A 2015-ös párizsi klíma-egyezmény azt tűzte ki célul, hogy “jóval 2 C fok alá” szorítsák a melegedést és törekedjenek annak 1.5 fokra való leszorítására. Amint tapasztaljuk, már a jelenlegi, 1 százalékos felmelegedés is pusztító áradásokhoz, súlyos viharokhoz, esőzésekhez vezet és emelkedik a tengerek szintje.

A brit kutatók figyelmeztettek, hogy viszonylag derűlátóbb számításaikat erősen befolyásolhatják olyan, még előre nem látható körülmények, mint a Golf-áram összeomlása, az örök fagy övezetének felpuhulása, illetve Grönland és az Antarktisz jégrétegének olvadása.

A 19. sz. eleje, az iparosítás kezdete óta a szennyező anyagok kibocsátása miatt csaknem 50 százalékkal emelkedett a légkör széndioxid tartalma, ennek és a metánnak betudhatóan alakult ki a felmelegedést okozó üvegház-hatás. (Forrás: The Times)

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo