Gyarmatosítást segít a CIA

Az Egyesült Államok vezetői tudósai és kémei működnek együtt, hogy kiderítsék a klímaváltozás rejtett veszélyeit. A korábban kizárólag hírszerzésre használt kémműholdak és más titkos műszerek ezentúl az ökológiai folyamatok megfigyelését is szolgálják. A kezdeményezés nem új, valójában csak felelevenítése a Medea-programnak, amelyet a Bush-adminisztráció szüntetett meg nem sokkal kormányra kerülése után. A program könnyen elősegítheti, hogy az Északi-sark erőforrásainak kitermeléséből megkezdődjön a gazdasági haszonszerzés. 

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Felhők, gleccserek, sivatagok és trópusi esőerdők is a „megfigyeltek” közé tartoznak ezután, nemcsak a beépített titkos ügynökök és nemzetbiztonságot veszélyeztető személyek. A CIA igazgatója, Leon E. Panetta az egyik fő támogatója volt annak, hogy újrainduljon a program. A projekt azután kapott lendületet, hogy 2008-ban Al Gore kifejtette érveit a program fontossága mellett Dianne Feinstein számára, aki akkoriban a Szenátus Hírszerzési Bizottságának tagja volt – 2009 elején azonban az elnöke lett. Obama kabinettje nyíltan nem foglalt állást az ötlettel kapcsolatban, de zárt ajtók mögött támogatta a kezdeményezést, árulták el bennfentesek a New York Times-nak.

Terroristák vagy oroszlánfókák?
A kémekkel karöltve hatvan természettudós közreműködik a vegyes-bizottságban, akiket javarészt az egyetemek katedráiról hoztak. Csak néhányan dolgoznak közülük a magánszektorban vagy más állami szerveknél. Felvételüket a programba és munkájukat a National Academy of Sciences felügyeli, a döntések fölött a végső autoritás azonban a CIA-é.
Októberben Panetta kis létszámú csoportot állított rá a klímaváltozás veszélyeinek vizsgálatára a Központi Hírszerző Ügynökségnél. Ez kritikus megjegyzéseket vont maga után politikai körökben: „A CIA-nak terroristákat kellene üldöznie, nem oroszlánfókákat”, szólt az egyik riposzt. A tudósokat egy novemberi értekezletet követően kérték fel a munkára. Első feladatuk az volt, hogy átnézzék az elődprogram, az 1992-2001 között működő Medea (Measurements of Earth Data for Environmental Analysis) méréseit, hátha van közöttük olyan, amelyet érdemes tovább vizsgálni.
A nyári olvadások dinamikájának megismerése céljából áttanulmányozták a felderítő műholdak Jeges-tengerről készült felvételeit. A bizottság első javaslatának értelmében egyes kémműholdakat ráállítottak nagyméretű úszó jégtömbök követésére. Hogy minél gyorsabban és szélesebb körben folyhasson tudományos diskurzus, nyilvánosságra hoztak egyes képeket (miután az ügynökség kivonta azokat a titkosított státusz alól). E felvételek élességét azonban olyan mértékűre csökkentették, hogy ne lehessen belőlük a kémműholdak képességeire következtetni.

Jeges-tenger mélye: Milliárdos biznisz
A cél a jégolvadás alakulására vonatkozó becslések pontosítása. A programnak hivatalosan nincs hírszerzési jelentősége, mindössze az infrastruktúra jobb kihasználását szolgálja, állítják a CIA képviselői. Vagyis olyan műholdak és műszerek igénybe vételét, amelyekre egyébként nem lenne szükség, mert lakatlan tájak fölött állnak.
A nyilvánvalóan bagatellizáló kijelentés mögé nézve azonban tagadhatatlan, hogy a szűkülő erőforrások korában gazdasági erő- és térnyerés eszköze lehet az Északi-sark meghódítása. Paula Weiss, az ügynökség szóvivője annyit hajlandó volt elismerni, hogy „Panetta hisz abban, életbevágóan fontos annak tanulmányozása, a sivatagosodás, a tengerszint-emelkedés és a népesség-változás milyen kihatásokkal van a nemzetbiztonságra”.
A bizottság tagja, Norbert Unterstein a sajtónak kertelés nélkül rámutatott: a Jeges-tenger megnyíló vizei új erőforrásokat jelentenek a világnak, logisztikailag pedig új szállítmányozási útvonalakat a világkereskedelemnek. A közeljövőben halak, olaj és földgáz nyerhetők ki az eddig összefüggő jégtakaróval fedett tengerből.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo