Nincs értelme a sarkköri olajkitermelésnek?

Persze amíg a székében volt, ezt ilyen nyíltan nem mondhatta ki Christiana Figueres, aki a párizsi klímaegyezmény tető alá hozásáért is felelős. Három okot sorol fel, amiért el kéne felejteni az Északi-sark megbolygatását.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A volt Costa Rica-i diplomata Oslóban azon véleményének adott hangot, hogy a sarkköri olajkitermelés ésszerűtlen. A következő az érvei:

  • Nem gazdaságos, ezért az olajmezők feltárása is értelmetlen.
  • Óriási szennyezést okozhat a kitermelés, részben azért, mert évekbe telhet mire találnak bármit is.
  • A párizsi klímaegyezmény kibocsátásmérséklési céljaival nem egyeztethető össze a sarkköri olajkészletek hasznosítása.
A párizsi klímaegyezményt 200 tagország kompromisszumaként létrehozó ENSZ-ügynökség, az UNFCCC egykori főtitkára most azt tartja küldetésének, hogy amellett kampányoljon, a nemzetgazdaságok légszennyezése 2020-ban tetőzzön, s utána világszerte megkezdődjön az emissziócsökkentés.

Figueres az etikus üzletvitelt hirdető Üzlet a Békéért Alapítvány rendezvényén vett részt Oslóban, amikor a Reuters elérte telefonon. A hírügynökségnek úgy magyarázta, a feltárásra fordítandó tőkét szerinte hasznosabban hasznosíthatnánk az olajcégek, ha inkább nap- és szélenergiás projektekbe invesztálnák, amik elősegítik a gazdaság dekarbonizációját, a légszennyezés csökkentését.

Több kormány azonban híve az északi-sarki olajkitermelésnek. A terület fennhatóságán potenciális olajkitermelés tekintetében a skandináv országok, valamint Oroszország, Kanada, és az USA osztoznak.

Kép:Greenpeace

Az olajvállalatok már nyomulnak

Áprilisban a Trump-adminisztráció ökológiai hatástanulmányokat rendelt arról, mivel járna, ha az USA-hoz tartozó sarkköri Wildlife Refuge-ban olaj- és földgázkitermeléshez kezdenének.

Norvégiában a Statoil és más vállalatok is tervezik, hogy feltárást végeznek a Barents-tengerben, mely a golf-áramlatnak köszönhetően minden évben hosszabb ideig marad jégmentes, mint a sarkkör ennyire északra elhelyezkedő többi régiója.

A Statoil eddig 100 helyen végzett már fúrást a régióban, s a cég szóvivője szerint ezek során nem történt szennyezés. A Johan Castberg-mezőn elvileg a 2020-as évek elején megkezdődhet a kitermelés, mely hordónként 31 dolláros költséggel már kivitelezhető.

Ez cáfolni látszik Figueres érvelését a gazdaságosságról, még akkor is ha ebben az összegben nincs benne a szállítás és a finomítás.

(Reuters)

Elindult a Piac & Profit Online Akadémia!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo