Elektromos autók miatt fektetnek a megújulókba az olajcégek

Kezd felpörögni az olajvállalatok megtelepedése a megújuló energiák szektorában, de még mindig az árbevételük és éves akvizícióik töredékét költik ilyen cégekre. A megújulók nyereségessége azonban kihagyhatatlan üzleti lehetőség, s az elektromos autók térnyerése is rákényszeríti őket, hogy ilyen irányban invesztáljanak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Bloomberg New Energy Finance megnézte, mennyire mozdulnak el e vállalatok a fosszilis energiahordozóktól a megújulók felé. A hangsúlyok persze még nem tolódtak el a zöld energia felé, de a társadalmi és a részvényesi nyomás nagy e vállalatokon, hogy diverzifikálják portfóliójukat, s a megújulók növekvő nyereségessége is erre ösztönzi őket.

2015-ben még 21, 2016-ban már 44 ügyletet kötöttek a zöld energiák szférájában, vagyis megduplázták az ügyletek számát. Ez magában foglalja a cégakvizíciót, a részesedés szerzését, s a kockázati tőkésként történő korai finanszírozást is.

Kép: Wikipedia

Szolár és szél

Az elmúlt 15 évben e fosszilis cégek 428 ügylet keretében 6,2 milliárd dollártért szereztek részesedéseket tiszta energiás cégekben. Együttesen. Ez persze eltörpül az egyes cégek éves árbevételük mellett, hiszen egy ExxonMobil 2017-ben 237,1 milliárd dollárnyi forgalmat generált, a BP 240,2 milliárd dollárt. De a tőkeallokáció tekintetében is kicsi ez a 15 éves összeg, hiszen a Shell például idén 25 milliárd dollárt fordít akvizíciókra.

Dől a pénz a lakossághoz, hogy vegyen e-autót
2017-ben először haladta meg az egy milliót a világon eladott elektromos autók száma. Az adat mögött főként Kína áll, ott a villanyautók piaca már nagyobb, mint az amerikai és az európai összesen.
A Bloomberg szerint 2016-ban 290 milliárd dollár áramolhatott új befektetésként a megújuló energiás startupokba. Az olajcégek legnagyobb számban a napenergiás cégekben szálltak be, utána jön a sorban a szélenergia. Növekszik érdeklődésük a tengeri szélkerék-parkok iránt is, ami szinergiát nyújt, mert az olajcégek nagy know how-val rendelkeznek a tengeri infrastruktúrák létesítésében és működtetésében.

A tengeri szénenergiaerőművek igénylik a legtöbb befektetést, de általában ezek a legnagyobb nyereségességű beruházások is a zöld energiaszektorban. Csökkent a fosszilis nagyvállalatok befektetési kedve a bioetanol iránt, olyannyira, hogy 2017-ben egy ilyen fektetést sem eszközöltek a Big Oil márkanevei. Akkor voltak leginkább érdekeltek a benzin és a gázolaj kiváltásában, amikor a kőolaj világpiaci ára a csúcson volt, 100-110 dollár körül mozgott. Az elmúlt években viszont jelentősen esett az olaj árfolyama.

Elektromos autók

Európa második legnagyobb olajcége, a Total SA volt a legaktívabb cégvásárló és befektető. Amerikai cégekbe például kockázati befektetőként is beszáll. Az olajvállalatok természetesen arra is készülnek már, hogy benzinkútjaiknál egyre több elektromos autó tankol majd. Befektetéseik e téren leginkább az energiatárolásban utazó cégeket célozza meg. A Shell nemrég megvette a NewMotiont, mely elektromos autók töltőállomáshálózatát üzemelteti.

Elindult a Piac & Profit Online Akadémia!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo