Sok vállalkozást érint az új szabályozás

Év elejétől változtak az autók bérlésére vonatkozó áfalevonás szabályai, vagyis bizonyos esetekben a bérlőnek már érdemes és indokolt lehet a bérleti díj áfájának 50%-át visszaigényelnie a sokszor hosszadalmas adminisztrációs eljárás helyett, hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Január elsejétől már az autók bérlése során is lehetősége van az adózónak, hogy egyszerűen csak a bérleti díj áfájának 50%-át igényelje vissza a tényleges üzleti célú felhasználás aránya helyett. Ezzel megszabadulhatnak az érintettek az időigényes és sokszor kockázatos adminisztrációtól (pl. útnyilvántartás, bizonylatolás, a NAV-tól érkező kérdések megválaszolása).

Kép: Pixabay

A cégautókkal rendelkező társaságok nagy részét érinti az új szabály, hiszen a személygépkocsik bérbevétele mellett kiterjed az operatív, valamint a nyílt végű pénzügyi lízingre is. A törvény ugyanakkor továbbra is meghagyja az adózó számára annak lehetőségét, hogy az automatikus levonást figyelmen kívül hagyja: ebben az esetben minden marad a régiben, vagyis az üzleti célú felhasználás aránya levonható, de ezt továbbra is nyilvántartásokban kell kimutatni és bizonylatokkal kell alátámasztani.

„Az új lehetőség bevezetése után a NAV valószínűleg az eddigieknél szigorúbban fogja ellenőrizni a magas arányú levonást alkalmazó adózókat, éppen ezért a tényleges felhasználáson alapuló levonás kockázatosabb választás is egyben” – figyelmeztet Földes Balázs.
A Crowe FST szenior menedzsere hozzátette: a gyakorlatban azoknak éri meg továbbra is az útnyilvántartást vezetni és több
Áfa: a fordított lehet az általános?
Az áfacsalások csökkentése érdekében módosultak a fordított adózás szabályai. Mostantól a tagállamok kérelmezhetik, hogy a fordított adózást általános jelleggel alkalmazhassák a belföldi ügyleteikre vonatkozóan is.
áfát levonni a bérleti díjon, akik valóban nagyon nagy arányban használják üzleti célra az autójukat, így az 50%-os egyszerűsített levonást is csak akkor javasolt alkalmazni, ha bizonyíthatóan sor kerül a cégautók valamilyen szintű üzleti használatára.

Ahol csak és kizárólag az alkalmazottnak szóló juttatás a gépkocsi használata, ott az adózó elviekben semmilyen áfalevonási joggal nem élhet.

Ahogy eddig, úgy ezután is az általános tilalom vonatozik majd az áfa levonására a személygépkocsi és az üzemanyag beszerzésénél, az úthasználati és parkolási díjaknál, és a személygépkocsi fenntartásához, üzemeltetéséhez szükséges bármilyen termék esetén. Szintén változatlanul az 50%-os áfa levonási tilalom vonatkozik a fenntartáshoz szükséges egyéb szolgáltatásokra (pl. javítás, karbantartás).

 

.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo