Január elsejétől már az autók bérlése során is lehetősége van az adózónak, hogy egyszerűen csak a bérleti díj áfájának 50%-át igényelje vissza a tényleges üzleti célú felhasználás aránya helyett. Ezzel megszabadulhatnak az érintettek az időigényes és sokszor kockázatos adminisztrációtól (pl. útnyilvántartás, bizonylatolás, a NAV-tól érkező kérdések megválaszolása).
A cégautókkal rendelkező társaságok nagy részét érinti az új szabály, hiszen a személygépkocsik bérbevétele mellett kiterjed az operatív, valamint a nyílt végű pénzügyi lízingre is. A törvény ugyanakkor továbbra is meghagyja az adózó számára annak lehetőségét, hogy az automatikus levonást figyelmen kívül hagyja: ebben az esetben minden marad a régiben, vagyis az üzleti célú felhasználás aránya levonható, de ezt továbbra is nyilvántartásokban kell kimutatni és bizonylatokkal kell alátámasztani.
„Az új lehetőség bevezetése után a NAV valószínűleg az eddigieknél szigorúbban fogja ellenőrizni a magas arányú levonást alkalmazó adózókat, éppen ezért a tényleges felhasználáson alapuló levonás kockázatosabb választás is egyben” – figyelmeztet Földes Balázs.A Crowe FST szenior menedzsere hozzátette: a gyakorlatban azoknak éri meg továbbra is az útnyilvántartást vezetni és több
Ahol csak és kizárólag az alkalmazottnak szóló juttatás a gépkocsi használata, ott az adózó elviekben semmilyen áfalevonási joggal nem élhet.
Ahogy eddig, úgy ezután is az általános tilalom vonatozik majd az áfa levonására a személygépkocsi és az üzemanyag beszerzésénél, az úthasználati és parkolási díjaknál, és a személygépkocsi fenntartásához, üzemeltetéséhez szükséges bármilyen termék esetén. Szintén változatlanul az 50%-os áfa levonási tilalom vonatkozik a fenntartáshoz szükséges egyéb szolgáltatásokra (pl. javítás, karbantartás).
.