Nem figyelt a befektetési szolgáltató a pénzmosás szabályaira
Az MNB 25,5 millió forint bírság megfizetésére, s a jogszabályoknak való megfelelésre kötelezte a Concorde Értékpapír Zrt.-t a működését érintő prudenciális és pénzmosás-megelőzési jogsértések miatt.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Az MNB vizsgálata szerint a Concorde Zrt. nem biztosította az ügyfelek pénzeszközeinek valós idejű nyilvántartását, s több tranzakció esetében nem lehetett megbizonyosodni arról, hogy azoknál volt-e mögöttes ügyfélmegbízás.
Az eljárás a Concorde Zrt. sztornózási és fedezetértékelési gyakorlatára, a jegybanki adatszolgáltatásra, a nyilvántartások vezetésére, a javadalmazási politikára és a folyamatba épített ellenőrzésre vonatkozóan is több hiányosságot tárt fel. A Concorde Zrt. a vizsgált időszakban nem rendelkezett megfelelő eljárással a piaci visszaélések gyanúját felvető ügyletek kiszűrésére, s a bizalmas információkhoz hozzáférő személyek egyes (jogszabályban meghatározott) tevékenységének megakadályozására sem.
Semmi nem működött szabályosan a Posta biztosítóinál
Az MNB egyebek közt vállalatirányítási, nyilvántartási, adatszolgáltatási, kiszervezési, informatikai, számviteli, ügyféltájékoztatási, panaszkezelési, illetve a biztosítási szerződési feltételeket érintő jogsértések miatt hozott intézkedéseket és rótt ki bírságot a Magyar Posta Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. társaságokra.
Az MNB vizsgálatában több hiányosságot tárt fel a Concorde Zrt. pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás megelőzési tevékenysége kapcsán is. A Concorde Zrt. nem készített belső kockázatértékelést, helytelenül határozta meg az egymással ténylegesen összefüggő ügyleteket, amelyek kapcsán nem rögzítette a jogszabály által előírt adatokat, s a pénzmosás-megelőzési szabályzata és a megerősített eljárási gyakorlata sem felelt meg a vonatkozó jogszabályoknak. Helytelen gyakorlatot követett emellett a kiemelt közszereplőkkel történő üzleti kapcsolat létesítése, a gyanús ügyletek kiszűrése, a tényleges tulajdonosi nyilatkozatok bekérése és a kötelező jegybanki adatszolgáltatás terén is.