Április végén lezárult az online számla-adatszolgáltatással kapcsolatos uniós notifikációs eljárás, amely során a jogszabályt a magyar kormány bemutatta az unió intézményeinek, akik véleményezhették azt. Mivel sem a Bizottságtól, sem a többi tagállamtól nem érkezett kifogás, nyitva az út az online számla adatszolgáltatás nyári bevezetése előtt.
A jelenlegi tervek szerint 2018. július 1-jétől azokat a számlákat, amelyek adóalanyok közötti, belföldi áfás ügyletekről szólnak, és az áthárított áfatartalmuk eléri vagy meghaladja a 100.000 Ft-ot, tételesen és valós időben be kell majd jelenteni az adóhatóságnak. A bejelentés elsősorban a számlázó programokkal kiállított számlákat érinti. A számla kibocsátását követően azonnal, a program és az adóhatóság rendszere közötti gép-gép kapcsolat segítségével, beavatkozás nélkül kell az adatszolgáltatást teljesíteni.
A bejelentési kötelezettségből azonban a kézileg számlázók, azaz a számlatömböt használók sem maradnak ki, nekik értékhatártól függően 1 vagy 5 munkanapon belül kell majd adatot szolgáltatni űrlapok kitöltésével. Egyedül az online pénztárgépet használóknak nincs most új feladatuk, hiszen az ő adataikat már most is valós időben követi az adóhatóság.
Ugyanakkor a bevezetéssel kapcsolatos részletszabályok azonban még ma is csupán tervezet formájában érhetők el, és még több a területhez kapcsolódó jogszabályt módosítani kell. Ezek előkészítése azonban jól halad, a bevezetést tehát jogi okokból várhatóan nem fogják elhalasztani. Az is elmondható, hogy az EKÁER bevezetésének nehézségeiből tanulva a NAV a korábbiaknál sokkal tudatosabban készül az új eszköz alkalmazására. A tesztelés során felmerülő kifogásokat meghallgatja, és nyitottan áll hozzájuk.
A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az érintetteknek mindent el kell követniük a rendszer határidőben történő alkalmazása érdekében. Hiszen az éles rendszerben számlánként 500 ezer forintnyi bírsággal számolhat az, aki az online számla adatszolgáltatást hibásan, vagy egyáltalán nem teljesíti.