Így válhat rémálommá a munkaügyi ellenőrzés

A cégekre előzetes bejelentés nélkül "rátörhetnek" az ellenőrök. Utólag, hacsak nincs nagyon igazunk, nehéz jogorvoslattal élni. Megnézik a jelenléti íveket, átvizsgálják a cég HR működését. Fontos ügyelni a részletekre is, mert akár 20 millió forintos is lehet a bírság.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A munkaügyi ellenőrzésektől csak azok a vállalatok nem tartanak, ahol még nem volt ilyen. „Az ellenőrzés attól a pillanattól kezdődik, amikor az ellenőrök belépnek az ajtón. Az ellenőrök mindig váratlanul érkeznek, például ha panasz érkezett és ilyenkor kötelezően ellenőrzést indítanak a kormányhivatalok munkaügyi felügyelőségei” – mondta Pentz Edina, az RSM DTM bérszámfejtési vezetője a GazdaságTv-nek adott interjújában.

A szakértő szerint az ellenőrök törekszenek arra, hogy hatékonyan, gyorsan mindent áttekintsenek a cégeknél, de jelenleg a leggyakrabban komoly figyelmet fordítanak a bejelentésekre. „Emellett még figyelni kell a munkavállalók munkaidejének pontos nyilvántartására, a túlórák, a szabadságok adminisztrációjára, az esetleges kilépők papírjainak szabályszerű, időben történő kiadására is” – hangsúlyozta Pentz Edina. (Itt részletesen megtudhatja, mire kell ügyelnünk az idén!)

Ha megjelenik a munkaügyi ellenőrzés, és az ellenőrök igazolták magukat (ez nagyon fontos, mivel sajnos a tapasztalatok szerint vannak akik ellenőrnek kiadva magukat próbálnak pénzhez jutni a bírságok révén!) akkor minden szükséges iratállományt a rendelkezésükre kell bocsátani, akár betekintés, akár másolás céljára. „Fontos, hogy aki a munkáltatót képviseli az ellenőrzés során (aki törvényben rögzített szabályok szerint jogosult a cég képviseletére), legyen felkészült a vonatkozó szabályozásból, sok probléma adódik ugyanis abból, hogy a munkavállalók tévesen nyilatkoznak. Ha felkészületlen a nyilatkozó, abból csak probléma lehet” figyelmeztetett a bérszámfejtési vezető.

Csak az nem tart a munkaügyi ellenőrzéstől, akinél még nem jártak - Kép: SXC

20 millió is lehet a bírság

Az esetleges szabálytalanságok felfedése esetén a büntetési tételek egészen eltérőek lehetnek. „Attól függően, hogy milyen mértékű a jogsértés, a cégek kaphatnak figyelmeztetést, vagy büntetést” – mondta a szakértő. A bírságok 30 ezer forinttól egészen a 20 milliós maximális bírságig terjednek, ezért fontos ügyelni a szabályok betartására.

A büntetés kiszabása után a jogorvoslati lehetőségek meglehetősen szűkre szabottak. (És a cégek adóügyekben például amúgy is csak legvégső esetben "vitatkoznak".)  „A helyszíni jegyzőkönyvet alaposan, részletekbe menően át kell vizsgálni, mert már akkor és ott pontosítani lehet, ha valamiben nem ért egyet a munkáltató és az ellenőr. A kézhez kapott határozat ellen közigazgatási eljáráson belül lehet jogorvoslatot ellenőrizni.” – mondta Pentz Edina. A munkaügyi felügyelőség minden évben, minden hónapban előre meghatározza, hogy mik azok az ágazatok, amelyeket kiemelten kezel, jelen esetben a szolgáltató szektor szereplőin a sor. „Ugyanakkor mindig vannak kiemelt területek, ilyen az építőipar, a vendéglátás, ahol szinte mindig megjelennek az ellenőrök, ám egy volt munkavállaló akár névtelenül is panaszt emelhet a munkaügyi központ felé, így bármikor számítani lehet egy ellenőrzésre” – mondta a szakértő.

Megint szaporodnak a simlis munkáltatók

A feketemunkát és a pihenőidőket vizsgálja majd a munkaügyi ellenőr
Idén először a szolgáltatást támogató tevékenységet folytató munkáltatók számíthatnak munkaügyi ellenőrzésre, nyáron a feketefoglalkoztatás kerül előtérbe. Az év második felében a középpontba a kereskedelmi szektor és pihenőidő betartása kerül. Célszerű tanulmányozni a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságának 2013. évi országos hatósági ellenőrzési tervét. Az irányelvek ebben az évben is lefektetik az ellenőrzések során vizsgálandó főbb munkaügyi jogintézményeket, az ellenőrzésekkel érintett időszakokat és azokat a szakmákat, amelyeknek a hatóság kitüntetett figyelmet kíván szentelni.
A munkaügyi központ tapasztalatai szerint egy rövidebb csökkenő tendenciát megtörve tavaly ismét nőtt a munkaügyi szabálytalanságon ért munkáltatók aránya: 2012-ben a munkaügyi felügyelőségek a több mint 19 ezer ellenőrzött munkáltató csaknem 70 százalékánál találtak munkaügyi jogsértéseket, továbbra is kiemelkedő a feketefoglalkoztatás.

2012-ben a feketefoglalkoztatás a legtöbb esetben a bejelentés elmulasztását jelentette. Kisebb mértékben ugyan, de szintén jelen van az idénymunkával, alkalmi munkával összefüggő bejelentés nélküli foglalkoztatás és a munkavállalók munkaszerződés nélküli foglalkoztatása. Az adatok tanúsága szerint az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény szélesítette a szabályosan foglalkoztató vállalkozások körét.

(Összefoglaló írásunkból megtudhatja, hogy kik az új Munka Törvénykönyvének vesztesei és nyertesei!)

Tavaly a feketemunkások ötöde esett az építőipari vállalkozásokra, igaz, az ellenőrzések 14 százalékát is ebben a szektorban végezték. A feldolgozóiparban és a kereskedelmi vállalkozások körében emelkedett a feltárt feketefoglalkoztatás mértéke. A személy- és vagyonvédelmi tevékenységet végző cégeknél nem volt jelentős változás, ez az ágazat adta 2012-ben a feketemunkások 23 százalékát, amely a 2011. évhez képest csökkenés ugyan, azonban az előző esztendőhöz hasonlóan a “legfertőzöttebb” ágazat.

Ideje átnézni a munkaszerződéseket!
Január 1. napján az új Munka törvénykönyve teljes terjedelmében hatályba lépett, így nem árt újra áttekinteni, milyen változásokat hozott az új szabályozás és mik a mostantól érvényes újdonságok. A tavaly július elsején hatályba lépett új Munka törvénykönyve (Mt.) bizonyos szakaszait csak az idei év első napjától kell alkalmazni, praktikus okokból. Olyan folyamatban lévő dolgokra vonatkoztak ugyanis, amelyek év közbeni változtatása indokolatlanul nagy adminisztrációs többletet jelentett volna. A vállalkozások egy része a munkaszerződések módosításával is megvárta, amíg a törvény valamennyi rendelkezése hatályba lép – most eljött az ideje a szerződések áttekintésének.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo