Fellélegezhetnek világ leginkább túlhajszolt munkavállalói

Törvényen kívül helyezték Dél-Koreában a 68 órás munkahetet. Az ázsiai országban így is a világon az egyik leghosszabbak lesznek a munkaórák, az új törvény 52 órában határozza meg a hetente előírható maximális munkaidőt.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A dél-koreai parlament a héten több, a munkakörülmények javítását szolgáló törvényt is elfogadott. Ezek között a legfontosabb a maximális munkahét 52 órásra csökkentése a korábbi 68-ról. Megemelték emellett a minimálbért és 40 órában maximalizálták a 18 évnél fiatalabb diákmunkások munkaidejét.

Dél-Korea gazdaság a ’80-as ’90-es években az egyik legnagyobb növekedést produkálta, ez azonban sokszor a munkakörülmények és az életminőség rovására ment. A Chung Hyun-back családügyi minszter által embertelennek nevezett munkahelyi kultúra egyebek mellett a gyermekvállalási kedv zuhanásához vezetett: tavaly az országban minden korábbinál kevesebb gyermek született, előrevetítve ezzel az elöregedés súlyosbodását.

Még mindig sok

A mostani törvénymódosítás emellett a munkanélküliséget is hivatott enyhíteni, a törvényhozók szerint a vállalatok a rövidebb munkaórák miatt kieső kapacitást új alkalmazottak felvételével pótolhatják.

Dél-Koreában a hosszú munkanapok, a gyakori túlóra miatt ma egy átlagos alkalmazott évente 400 órával (több mint két héttel!) dolgozik többet, mint például a brit munkavállalók. Eközben a világ több országában már a hagyományos heti 40 óra munkát is túlzottnak tartják.

A munkavállalók szempontjából több kutatás szerint sem ideálisak a hosszú munkaórák- A közelmúltban a délnyugat-német fémipari és gépészeti szakszervezet 28 órás munkahetet harcolt ki a munkavállalóknak. Egy japán kutatás szerint például 40 év felett a háromnapos munkanap lenne az ideális. Hasonló megállapításra jutott a Vouchercloud felmérése is: brit irodai dolgozókat kérdezve arra jutottak, hogy a többségük napi órában végez valóban produktív munkát.

Ugyan a munkavállalók mentális és fizikai egészségének valószínűleg kedvezne, közgazdasági szinten egyelőre kudarc a 40 óránál rövidebb munkahét: Franciaországban 2000 óta van érvényben a heti 35 órás munkaidőkeret, de a túlórák miatt a gyakorlatban nem csökkentette a munkavállalók tereit. Svédországban a közelmúltban pedig 6 órás munkanappal próbálkoztak, ami viszont érezhető kiesést jelentett a termelésben, így tavaly visszaálltak a korábbi 40 órás munkahétre.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo