A davosi Világgazdasági Fórumon (WEF) a szakemberek 16 kulcsfontosságú képességet azonosítottak, amelyek elengedhetetlenek a boldoguláshoz a közeljövő munkaerőpiacán. Ebből 12 közösségi és érzelmi képesség, s mint ilyen, a közösségi és érzelmi tanulás (social and emotional learning, SEL) része. Ezek a készségek a spektrumon az alapvető készségeken -mint például írástudás, számtani ismeretek- túl helyezkednek el. Ezt a új képesség-palettát hívják "puha készségeknek" (soft).
Mivel az iskolai tanulmányaikat most megkezdő nebulók fele(!) olyan munkakörökben fog dolgozni, melyek még nem léteznek, az alkalmazkodókészség az egyik legfontosabb képességgé válik, mert a piacok, iparágak, termelési folyamatok olyan gyorsan és radikálisan alakulnak át.
Alapvető készségek
Amiket mindennapi feladatokhoz használunk.
1. Írástudás 2. Számolni tudás 3. Tudományos alapismeretek 4. Infokommunikációs technológiai alapképességek 5. Pénzügyi alapismeretek 6. Kulturális és polgári alapismeretek
Kompetenciák
Amiket komplex kihívások megoldásánál alkalmazunk.
7. Kritikai gondolkodás, problémamegoldás 8. Kreativitás 9. (Interperszonális) kommunikáció 10. Együttműködés
Jellembéli kvalitások, karakterkvalitások
Amiket a változó környezethez való boldogulásra használunk.
11. Kíváncsiság 12. Kezdeményezőkészség 13. Határozottság, kitartás, állhatatosság 14. Alkalmazkodókészség 15. Vezetőkészség 16. Társadalmi és kulturális tudatosság
Amerikai kutatásokból az derült ki, hogy 1980 óta csökkentek azon munkakörökben a foglalkoztatottság és a kereslet, melyek elvégzéséhez minimális mértékben szükségesek SEL-készségek. A SEL-tehetségeket mozgósító pályákra viszont nőtt az igény.Már fiatal korban megtanítható
A SEL már az iskolában elsajátítható, amit főleg az együttműködést ösztönző csoportmunkák, párbeszédek, egyéni korrepetálás, önreflexió, problémamegoldó feladatok, a projekt-centrikus megközelítés és a kritikai gondolkodás bátorítása hívhatnak elő a diákokból.
Az iskolai oktatáson kívüli hobbik, sportolás, zenetanulás, természetjáró közösségekben való részvétel, táborozás mind-mind fejlesztik az embert az SEL terén.
A modern technológiák is hasznosak lehetnek az egyre keresettebb készségek megalapozásában: a videojátékok, illetve a virtuális valóság játékai, melyek részben szerepjátékok, részben stratégiai játékok, erősítik a fiatalokban a problémamegoldó készségeket és a komplex rendszerekben való gondolkodást.