A nemzetközi szakemberek csaknem kétharmada a big data fokozatos elterjedésére számít az elkövetkező 5-10 évben. 78 százaléka a megkérdezetteknek ráadásul a legjelentősebb fordulatot a következő két évben jósolja. A lehetséges jogi és etikai kihívások ugyanakkor óvatosságra is inti őket - derül ki az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) és az IMA (Institute of Management Accountants), a világ vezető pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezeteinek egy közös tanulmányából.
A jelenség egyre inkább elterjedőben van: a „big data” a vállalatok, hálózatok és az egyéni felhasználók által világszerte előállított óriási adatmennyiséget jelenti, amely strukturált módon elemezve értékes összefüggésekhez és információkhoz juttatja a szervezeteket. (A big data lehet az idei év egyik legfontosabb trendje a vállalati informatikában!)
Európában a legnagyobb hatással a közép- és kelet európai számviteli szakemberek számolnak, csaknem kétharmaduk szerint lesz érdemes analitikus képességeiket továbbfejleszteni. Ez az arány Nyugat-Európában alig haladja meg a válaszadók felét (51%), de szűkebb régiónk válaszadói még az amerikai válaszadókat is felülmúlják (62%). Nemzetközi viszonylatban messze az ausztrál pénzügyesek bizonyultak a legalkalmazkodóbbnak, tízből kilenc válaszadó hiszi, hogy a big data szignifikánsan formálja majd át szakmájukat.
A rendelkezésre álló hihetetlen mennyiségű adat megfelelő interpretációja segíthet az optimális stratégia kialakításában és egyértelmű előnyhöz juttathatja a vállalkozásokat a versenytársaikkal szemben.
1. Döntés-előkészítés
2. Kockázatkezelés
3. Új piacok azonosítása és fejlesztése
4. Működési hatékonyság fejlesztése
5. Profitmaximalizálás
„A big data hatása napjainkban vitathatatlan. Az igazi kihívás azonban, hogy milyen mértékben leszünk képesek a már elemzett adatokat a gyakorlatba is átültetni.” - mondta el Katka Benesova, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatója. „A big data a pénzügyi szakma egyik legnagyobb lehetősége az utóbbi időben. Elemzői tapasztalatuk segítségével a számviteli szakemberek olyan valós idejű információkkal lesznek képesek ellátni a vezetőséget, ami az üzleti stratégia központi szereplőivé változtatja őket.”
„Régóta beszélünk arról, hogy a pénzügyi szakma többet jelent az év végi jelentések elkészítésénél és a big data most eszközt is ad a szakemberek kezébe.” – tette hozzá Benesova. „Nem szabad azonban szem elől téveszteni az adatbiztonság témakörét sem, ami komoly vitákat váltott ki az elmúlt időszakban. A rengeteg információ, amit a különféle szervezetek birtokolnak, sőt, bizonyos esetben elvesztenek vagy értékesítenek, komoly jogi és etikai kihívás elé állítja a szakma képviselőit.”
Az ACCA korábbi kutatásában megkérdezett magyarországi szakemberek több mint kétharmada (67%) például egyetértett abban, hogy a mobil eszközök (okostelefonok, tabletek stb.) elterjedése már most is komoly hatással van mindennapi munkájukra és az elkövetkező években ez csak fokozódni fog. Érdekes tény, hogy ez az arány megegyezik a nyugat-európai válaszadókéval, de Afrikában például - meglepő módon - ez az arány magasabb, 82 százalékot mutat.
Szűkebb régiónk szakemberei a „big data” hatását is fontos befolyásoló tényezőként írták le. 63 százalékuk szerint jelentősen javíthatja a rendelkezésre álló óriási adatmennyiség és annak elemzése az egyes cégek versenyképességét.
Mindezek ellenére megdöbbentő ugyanakkor, hogy a magyarországi pénzügyi- és számviteli szakemberek aggódnak a legkevésbé a világon az adatbiztonság miatt. Alig egynegyedük törődik csak az IT-biztonsággal, és ez az arány még az Egyesült Államok válaszadói körében is 59 százalékot mutat, ami szintén jóval alatta van a többi régióhoz képest.
A számviteli szakemberek kiemelt szerepet játszanak a technológiai fejlesztések adaptációjában is. Számukra az aktuális trendek folyamatos nyomonkövetése és elsajátítása nem csak karrierjük fellendítésében játszhat kulcsfontosságú szerepet, de saját vagy ügyfeleik szervezeteinél is vezető szerepet kell, hogy betöltsenek. A megkérdezett hazai szakemberek 61 százaléka szerint például jelentősen képesek befolyásolni ügyfeleik körében a felhasznált IT megoldások körét. Még magasabb pedig az arány (69 százalék), ha a saját szervezetükön belüli befolyásról kérdezték őket.
A kutatás elismeri, hogy a pénzügyi és számviteli szakemberek nem informatikusok vagy adatbányász specialisták, de a jövőben mind a két szakmából el kell majd sajátítaniuk néhány fogást. A pénzügyesek tapasztalatára lesz várhatóan szükség akkor is, amikor a különböző adathalmazokat szeretnék vizuálisan megjeleníteni vagy egyéb, jellemzően nem fiskális változókkal kiegészíteni. A cél, hogy eddig fel nem tárt összefüggésekre is fény derüljön.
„A big data fontos fordulópontot jelent, hiszen a pénzügyi és az informatikai vezetők tradicionális szerepe egyre inkább összemosódik. Feladatuk sokkal inkább stratégia jelentőséggel bír majd, és annak mértéke, hogy milyen sebességgel lesznek képesek ezekhez a változásokhoz alkalmazkodni meghatározza majd a szervezetük versenyképességét is.” - mondta Katerina Benesova.