Gyakran találkozunk olyan helyzettel, hogy egy idős ember egyik napról a másikra lerobban és a család fejvesztve keres számára valamilyen ellátási lehetőséget, mert szeretett rokonuk gondozására munkájuk miatt nincs lehetőségük. Fel lehet készülni az ilyen helyzetekre, vagy ez egy természetes vis maior és pont?
Én úgy vélem alapvető változásra volna szükség az általános gondolkodásunkban ezen a téren. Az ilyen helyzetekre elsősorban mindenkinek magának kell felkészülnie. Közvetlen családunk és természetes támogatói környezetünk – barátaink, szomszédjaink – egy ilyen helyzetben mindent megtesznek azért, hogy segítsenek bennünket, de a lehető legjobb szándék mellett is előállhat az a helyzet, miszerint mégsem mi döntünk saját sorsunk felett.
Mindenkinek joga, és ilyen módon tulajdonképpen egyfajta kötelessége is az, hogy önmagáról gondoskodjon előre, hiszen csak mi tudjuk igazán, hogy mi milyen sorsot kívánunk magunknak. A közbeszédben már fellelhetők azok a gondolatok, amelyek az öngondoskodás szükségességéről és törvényszerűségéről szólnak, de ahogy mondani szokták, a szótól a tettig hosszú út vezet.
Nem, nem hiszem, hogy minden váratlan helyzetre időben és tökéletesen fel lehet készülni, de azt hiszem és tudom, hogy komplex gondolkodásmóddal, tervezéssel nagyon sok problémás helyzetnek elébe mehetünk.
Így van, de ez nemcsak az idősekre igaz, hanem a fiatalabb nemzedékekre is jellemző Magyarországon az öngondoskodás hiánya, gondolok itt például a nyugdíjtakarékosságra.
A korábbi, a gondoskodó államról szóló elképzelés nem teremtette meg az öngondoskodás hagyományát Magyarországon. A változás az elmúlt évek során már elindult, talán egyik figyelemreméltó változásként értékelhetjük, hogy szociális törvényünk is kimondja, hogy az egyén szociális biztonságának megteremtése elsősorban az egyén feladata. A tartásra képes, vagy köteles hozzátartozók jogszabályszintű behívása a rendszerbe szintén markáns jelenség, a természetes támogatói hátterek erősödése, erősítése is fontos lehet, az önkormányzatok és az állami beavatkozás színterei mellett. Hogy mikor kell elkezdeni az öngondoskodást? Erre az én válaszom az, hogy talán sosincs elég korán hozzá.
Arra kell tehát biztatni az időseket, hogy bátran döntsenek a sorsukról előre?
Mindenképpen és feltétlenül! Persze az, hogy ki számít ma idősnek egy komoly kérdés. Korhoz kössük a döntést, vagy inkább egészségi állapothoz, vagy a szociális, családi kötelékek erősségének függvényében hozzunk döntést? Míg korábban jellemző volt, hogy a 60. életévet betöltött, rendszeres nyugdíjszerű jövedelemmel rendelkező „idősek” érdemi döntéseket hoztak az idősotthonokba való beköltözés érdekében, ma más a helyzet.
A születéskor várható élettartam megnövekedése, az orvostudomány óriásléptékű fejlődése, a tudatos idősödés – és számtalan más tényező – együttesen eredményezi azt, hogy magabiztosabban megyünk az idősebb kor felé. Pontosan ez a magabiztosság alapozhatja meg azt, hogy időben hozzunk döntést későbbi sorsunkról, amikor lehet, hogy mások segítségére szorulunk majd a nap 24 órájában.
Az Önök modellje, hogy élethosszig tartó bérleti jogot vásárolhatnak az érdeklődők a Golden Palace Gödnél, az egy válasz lehet az időskori öngondoskodásra?
Magyar specialitás, hogy inkább tulajdonjogot szeretünk birtokolni, mint bérleti jogot. Ezt csak azért jelzem, mert a mi modellünk elvileg egy kiváló választás, de bizony meg kell küzdenünk ezzel a társadalmi előítélettel. Más országokan a bérleti jog az egyik legtermészetesebb része a napi döntéseknek.
A bérleti jog megszerzésével egy havi szolgáltatási díjat is kell fizetni. Ez mennyire rugalmas, ha például egy hónapot egész máshol a gyerekekkel, vagy az unokákkal szeretné tölteni az ember akkor is fizetni kell?
Természetesen igyekszünk maximálisan igazodni Ügyfeleink igényeihez, kéréséhez. Igen, van olyan Ügyfelünk, aki rendszeresen látogat külföldre, akár hosszabb időre is.
Természetesen mindenkit megillett a teljes szabadság, hiszen a Golden Palace Göd Ügyfelünk otthona, bármikor jöhet, mehet, vagy vendéget fogadhat.
A szolgáltatási díjak kalkulálásának különböző szolgáltatási csomagtartalmakat kínálunk, ezzel is szolgálva az egyedi szükségletekhez való igazodást.
A szolgáltatási díjjal végül is mit vesz meg a bérleti jog tulajdonos?
Meghatározó tétel otthoni szakápolói szolgálat igénybevételének lehetősége a nap 24 órájában. A szakápolói szolgálat jogosult háziorvos vagy kezelőorvos által előírt szakápolói feladatok elvégzésre a beteg otthonában, legyen szó például infúzióbekötésről, szondán keresztüli táplálásról, vagy lábszárfekély kezelésről. Ezzel egyébként akár kórházi napokat is kiválthatunk. Ezek az otthoni terápiák, kezelések akár eredményesebbek és hatékonyabbak is lehetnek, mintha egészségügyi intézményekben történnének, mert a betegek a megszokott környezetükben gyorsabban, jobban tudnak gyógyulni.
A gyógytorna igénybevételének lehetősége is a szolgáltatási paletta egyik eleme, úgy, mint a szakorvosi járóbetegellátás vagy az igény és szükség esetén saját gépkocsival, kísérővel történő szakorvosi járóbeteg ellátásra történő kísérés. Az időpont egyeztetéstől egészen a szállításig, majd a meghatározott terápia segítéséig felölejük a folyamatot, így egy teljesen komplex ellátást nyújthatunk. A másik fő vetület a kényelmi szolgáltatások biztosítása, mint például az étkezés biztosítása – ez igazodik a szakorvos által előírt diétákhoz- , a mosás, takarítás, vagy éppen a változatos, színes programszervezés házon belül és házon kívül.