Több az orvos, mégis orvoshiány van - hogy lehet ez?

Rekordszámú orvos dolgozik Magyarországon a KSH adatai szerint, a várólisták mégis hosszabbodnak, több kórház működése is akadozik. Az orvosok jelentős része ugyanis magánklinikában praktizál, emellett a kórházak problémái jórészt függetlenek a munkaerőhiánytól.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A múlt héten felmondott az ország egyik legismertebb orvosa, Zacher Gábor, a Honvéd Kórház sürgősségi centrumát vezető toxikológus. Zacher, illetve egy később kiszivárgott belsős levél is arra mutatott rá, hogy a személyi állomány, eszközök hiánya és a fizetések elmaradása miatt a sürgősségi osztály (Magyarország legnagyobb sürgősségi ellátója) hamarosan működésképtelenné válhat.

Zacher nem egyedüliként hagyta ott a kórházat, vele együtt még 42 orvos mondott fel. Dolgozók beszámolója szerint a kórház több orvosnak, ápolónak is túlórapénzekkel tartozik. Más sajtóhírek szerint a vidéki kórházakban sem jobb a helyzet: februárban különböző álláshirdető oldalakon több száz betöltetlen orvosi praxisba kerestek embert. Ezzel szemben a sajtóban olyan hírek is megjelentek, hogy a KSH adatai szerint rekordszámú orvos dolgozik ma Magyarországon. Miből ered ez a kettősség?

Van elég? - Kép: Pixabay

Közelebbről megnézve a KSH adatai nem cáfolják azt, hogy az állami intézményekben orvoshiány van. A KSH adatai szerint nőtt a praktizáló orvosok száma, az azonban nem szerepel az adatsorban, ennek mekkora része dolgozik a TB által biztosított állami intézményekben, és mennyien a magánegészségügyben – márpedig a hírek az állami kórházakban fellépő hiányról szóltak. A fizetős magánegészségügy a közelmúltban rendkívüli mértékben növekedett: míg 2012-ben csupán a lakosság 37 százaléka, tavaly már 57 százalék vett igénybe valamilyen magánorvosi szolgáltatást, vagyis az elmúlt öt évben országosan mintegy kétmillió új, fizető páciens jelent meg a magánklinikákon.

Feketén-fehéren a magánegészségügyről
2017-ben a magyarok több mint 60 százaléka fordult magán-egészségügyi szolgáltatóhoz, vagyis ez már nem egy szűk réteg privilégiuma. Leitner Györgyöt, az Affidea Diagnosztika Kft. ügyvezető igazgatóját és a Primus Egyesület ügyvezetőjét kérdeztük a hazai magánegészségügyi szektor helyzetéről.
Több az orvos, de nagy részük magánpraxisban dolgozik

Arról, hogy hány orvos dolgozik ma a magánellátásban, még nem született pontos kimutatás. Egy erről szóló, nem reprezentatív felmérésen Rékassy Balázs egészségügyi szakközgazdász szerint csaknem minden tizedik orvos kizárólag a magánszférában dolgozik. Ennél is jóval többen vannak azok, akik állami állásukat csak félállásban űzik, emellett magánpraxist is vezetnek. A magánegészségügy csak az elmúlt 10 évben növekedett ilyen mértékben, így valószínű, hogy az orvosok számának emelkedése (ami mintegy 2 százalékos, kevesebb, mint a magánegészségügyben tevékenykedők aránya) jórészt annak tudható be, hogy többen vállaltak munkát a magánellátásban. Erre utal az is, hogy a legfrissebb statisztikák szerint a tavalyi év volt az első, mikor több magyar orvos ment a magánegészségügybe, mint külföldre (igaz, a kivándorlást tervezők száma még mindig nagyon magas: a KSH friss adatai szerint az orvosok 42 százaléka fontolgatja a külföldi munkavállalást).

Kérdéses az is, mennyire lehet hinni a (kórházak önbevallása alapján készült) központi statisztikáknak. Még 2017-ben az azóta megszűnt Magyar Nemzet érdekes adatokra bukkant a nyilvántartásban. A KSH statisztikái 63 460 szakembert tartottak nyilván, ez azonban nem egyezik meg a valóban praktizáló orvosok számával. A szakemberek jelentős része nyugdíjas, szülési szabadságon volt, vagy külföldre ment dolgozni. A Magyarországon ténylegesen praktizálók száma a 2015-ös adatok szerint 35 700 volt. Csakhogy ugyanitt, a betöltött orvosi állások nyilvántartásában ennél jóval magasabb, 41 200-as szám szerepelt, vagyis papíron 5400-al több a betöltött állás, mint ahány orvos egyáltalán dolgozik Magyarországon.

Megfér egymás mellett az állami és a magán?
Az elmúlt években a hazai magán-egészségügyi kiadások ütemesen nőttek, tavaly elérték az ezermilliárd forintot, és 2021-ig évi négy-öt százalékos további növekedést jósolnak a szakértők. Összeállításunkban vetettünk egy pillantást néhány ország jól vagy rosszul működő gyakorlatára, amelyek akár követendő példaként is szolgálhatnak a hazai egészségügy átalakításához.
A probléma gyökere a kórházak alulfinanszírozottsága

Azonban még ha hihetünk is a statisztikáknak (elvileg a praktizáló szakemberek számát mutató 39 ezres adat magánszemélyek és nem a kórházak bevallásán alapul), az akkor sem titok, hogy az orvoshiány bizonyos szakterületeket kiemelten érint. Egyre csökken például a háziorvosok száma: tavaly 6173-at tartott közülük számon a KSH (a ténylegesen praktizálók száma viszont ennél is kevesebb lehet), 2000 óta a teljes háziorvos-állomány 7,8, a házi gyermekorvosok száma 8 százalékkal csökkent.

Kiemelten érinti a szakemberhiány a mentősöket is. Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) honlapján elérhető adatok szerint a főállásban dolgozó orvosok létszáma 2013 és 2017 között 200-ról 159-re csökkent, igaz, az OMSZ dolgozóinak összlétszáma kissé növekedett ebben az időszakban. Az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ (ENKK) 2017-es adatai szerint mindenhol hiányszakmának számít többek között: az érsebészet, az ortopédia, a traumatológia, a pszichiátria, a transzfuziológia (a vérátömlesztéssel foglalkozó szakma), az infektológia, a sürgősségi orvostan, a patológia, a radiológia és a sebészet is. Tavaly nyáron emiatt több kórházi osztály is arra kényszerült, hogy ideiglenesen ne fogadjon új betegeket.

Kép:Innostars Awards

A problémákat tetézi az orvostársadalom elöregedése, ami alapján nem úgy tűnik, hogy komolyabb állami reformok nélkül megoldódna a helyzet. A házi gyermekorvosok átlagéletkora 2016-ban 59 év volt, a praktizálók 46 százaléka elmúlt hatvan, de 140 hetven év feletti és kilenc 80 év feletti házi gyerekorvos is praktizált még az országban. Eközben egyre csökken az utánpótlás: a KSH 2015-re vonatkozó Egészségügyi statisztikai évkönyve szerint 2009-ben körülbelül 1500 volt a frissen végzett szakorvosok száma, a következő években ez a szám 1300 körülire csökkent, 2015-ben pedig viszont már csupán 936-ra csökkent a számuk.

Az orvosok számától függetlenül is problémát jelent a kórházak alulfinanszírozottsága. Ez gyógyszer- és eszközhiányhoz, súlyosabb esetekben a fizetések elmaradásához vezethet. Bár az állam tavaly ősszel egy rendkívüli kifizetéssel rendezte az intézmények adósságait, ez csak ideiglenesen oldotta meg a kórházak problémáit. Az év végéig a kórházak ismét 15 milliárdos adósságot halmoztak fel, ami idén tovább növekedett, havi átlagosan 3,2 milliárddal. 2018 első két hónapjában a kórházak adóssága már 38 milliárd forintnál járt. A most a figyelem középpontjába került Honvéd Kórház régóta a leginkább alulfinanszírozott intézmények egyike: csak tavaly októberben a gazdálkodása 3,8 milliárd forint mínuszban volt.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo