Pár nappal a csúcs előtt zátonyra futottak a brexit-tárgyalások

Sajtóértesülések szerint zátonyra futottak a brexit-tárgyalások, egyre valószínűbbnek tűnik a megegyezés nélküli kilépés.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vasárnap tartották a brit kilépésről szóló tárgyalások egyik utolsó körét, de úgy tűnik, nem kerültek közelebb a felek a megegyezéshez. Michel Barnier uniós brexit-ügyi főtárgyaló a Twitteren azt írta, „intenzív erőfeszítések ellenére még mindig nyitottak kulcsfontosságú kérdések”.

Egyre valószínűtlenebb a megegyezés

Brexit: hogyan tovább?
Hat hónappal az egyezség határideje előtt egymást sározza a brit kormány és az EU, miközben Theresa May miniszterelnöki széke is egyre inkább inog. Egyelőre a legkonstruktívabb terv is arról szól, hogy ismételjék meg a népszavazást.
Pedig a határidő már vészesen közel van: az Egyesült Királyságnak és az EU-nak szerdán kellene aláírnia egy megállapodást, hogy a szakítás rendezett keretek között történhessen. A britek célja, hogy egyfajta társulási egyezmény szabályozza a britek és az EU viszonyát, a szigetország bent maradhasson például a közös piacon, érvényben maradjanak a közös szabványok. Csakhogy a megállapodás szövegéről máig nem sikerült megegyezni, így a még vitás kérdéseket a szerdai brexit-csúcson kellene rendezni.

A brit kilépésről szóló EU-s törvény március 29-én lép életbe, ezelőtt azonban még az EU-nak és a brit parlamentnek is el kéne fogadnia az új viszonyról szóló egyezményt. Egyelőre úgy tűnik, egyik sem tartja elfogadhatónak Theresa May társulásról szóló tervét.

Michel Barnier elmondása szerint a legkényesebb kérdés továbbra is Írország és Nagy-Britannia közötti határ ellenőrzésének ügye, ahol egyik fél sem hajlandó engedni az álláspontjából. Theresa May egyik feltétele az EU-val szemben, hogy (felbontva az 1998-as nagypénteki egyezményt) az Egyesült Királyság visszaállíthassa a határellenőrzést Észak-Írország és az Ír Köztársaság között. Az EU, különösen Írország ezt elfogadhatatlannak tartja.

A 22-es csapdája

Az EU számára további probléma, hogy Theresa May társulásról szóló terve, amit a brit delegáció tárgyalási alapként kezel, egyelőre csak a miniszterelnök saját ötletének tekinthető, nem hivatalos állami irányvonalnak. A tervet még el kellene fogadnia a brit parlamentnek is, és nem garantált, hogy az átmegy majd a törvényhozáson. A legnagyobb ellenzéki frakciót adó Munkáspárt korábban bejelentette, hogy nem támogatják May tervét, sőt, új népszavazást támogatnának, megpróbálnák visszafordítani a kilépés folyamatát.

A kormányzó konzervatívok közül sem támogatja mindenki a megállapodást, a mérleg nyelve így a toryk koalíciós partnere, az északír protestánsokat képviselő unionista párt lehet – ők azonban csak az ír határ lezárása esetén támogatják a kormányt, ami viszont az EU-fél számára elfogadhatatlan.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo