Paktumvita a parlamentben

A kormánypártok és az MSZP támogatták az európai uniós fiskális paktum elfogadásáról szóló országgyűlési határozatot, az LMP és a Jobbik szerint a megállapodás túlzott gazdasági korlátozást jelenthet Magyarország számára. Orbán Viktor napirend előtti felszólalásában azt mondta: az egyezmény minden pontja elfogadható, miután abból az érdekeinket sértő korábbi pontok már nincsenek benne.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés


Orbán Viktor napirend előtti felszólalása a tavaszi ülésszak első napján
Fotó: MTI

Magyarország számára az európai uniós fiskális paktum minden pontja elfogadható Orbán Viktor miniszterelnök szerint, aki az országgyűlés tavaszi ülésszakának első ülésnapján napirend előtti felszólalásában azt is mondta: a parlament feladata megküzdeni a magyar emberekért akkor is, ha ez más országok véleményével vagy érdekeivel ütközik. Hangsúlyozta ugyanakkor: törekedni kell a megegyezésre. Ennek szellemében kell tárgyalni az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal a jegybanki szabályozásról, az országgyűlési biztosok jogállásáról, a bírósági törvényről és a pénzügyi védőhálóról.

Orbán: „Csendes tenger nem nevel tapasztalt tengerészeket"

A miniszterelnök szerint van esélyünk jó megállapodásokra, és ilyennek ítélte az uniós fiskális paktum ügyében született megegyezést is, Hangsúlyozta, hogy Magyarország szempontjából kedvező döntést sikerült elérni. Kifejtette: tavaly decemberben az EU miniszterelnökeinek tanácsülése kísérletet tett egy pénzügyi paktum kidolgozására, ám azonnali döntés helyett további előkészítés mellett döntöttek. A magyar kormány kiállt az ország érdekeiért, és el is érte, hogy az új közös költségvetési szabályok csak az euróövezeti országokra legyenek kötelezőek, a többire pedig csak azután, hogy csatlakozott az eurózónához. A másik kulcskérdésnek az adóharmonizációt nevezte, amely szerinte teljesen ellentétes az ország érdekeivel, mert az az egyik legfőbb versenyelőnyét veszélyeztetné. Ezért fontos, hogy sikerült elérni: az adóharmonizáció, az arra való utalás nem része a paktum szövegének - emelte ki. A kormányfő összegzése szerint így minden akadály elhárult az elől, hogy Magyarország csatlakozzon a paktumhoz, amelynek minden pontja elfogadható az országnak. Így azt javasolta az országgyűlésnek, hogy miután megismerte a részleteket, fogadja el a szerződést.

Orbán Viktor:
Az ország népszavazással döntött az uniós tagság mellett,
jövője az Európai Unió keretein belül van.

Orbán Viktor közölte: a paktummal kapcsolatos siker világosan kijelöli, hogyan érdemes viszonyulni Európához ma, amikor a kontinens válságos időket él át. „Csendes tenger nem nevel tapasztalt tengerészeket" - fogalmazott, megjegyezve, hogy ennek alapján azt mondhatni: „nekünk 2012-ben is komoly esélyünk van arra, hogy jelentősen gyarapodjunk tapasztalat dolgában". A kormányfő szerint késhegyre menő, érdekérvényesítési verseny zajlik Európában, amelyben azok az országok lesznek győztesek, amelyek határozottabban állnak ki saját érdekeiért. Ez a verseny ütközésekkel, vitákkal jár, határozott fellépést, ügyes taktikai húzásokat és okos megegyezéseket igényel - hívta fel a figyelmet.

Az ország népszavazással döntött az uniós tagság mellett, jövője az unió Európai Unió keretein belül van - mondta Orbán Viktor, hozzátéve: Magyarország továbbra is az unió bővítésének szószólója, az európai intézmények megújítását szorgalmazza, kiáll a kettős mérce ellen és a tagországok egyenjogúsága mellett. Felszólalása zárásaként arra kérte a Házat, hogy a tavaszi ülésszak alatt támogassa továbbra is a kormánynak a magyar emberek érdekében végzett nemzetközi munkáját.


Jávor Benedek
Fotó: MTI

Az MSZP támogat, az LMP és a Jobbik kétkedik

Az uniós pénzügyi paktum sok ponton nem szolgálja Magyarország érdekét, mivel az unióhoz újonnan csatlakozott tagországoknak gazdaságilag szükségtelen korlátozást jelent, a félszázalékos strukturális hiánycél pedig „gúzsba köti" a felzárkózó országokat, mondta az LMP frakcióvezetője. Ugyanakkor Jávor Benedek üdvözölte, hogy Orbán Viktor „végre felismerte, hogy az utóbbi másfél év politikája zsákutca, és olyan helyzetbe sodorta az országot, amilyenben rendszerváltás óta nem volt: a szövetségeseink kihátráltak mellőlünk". Az ellenzéki politikus szerint a miniszterelnök a „felesleges és értelmetlen árnyékbokszolással" konfliktusmezőkbe sodorta az országot, s megszüntette az érdekérvényesítés lehetőségét.


Mesterházy Attila
Fotó: MTI

A kormány egy olyan szerződés aláírását tervezi Balczó Zoltán, a Jobbik frakcióvezető-helyettese szerint, amely nagyon szoros gazdasági és egyre szorosabb politikai unióba irányítja Magyarországot. Szerinte az eljárás is nagyon furcsa, hiszen a képviselők egy háttéranyagot kaptak, nem a szerződés teljes szövegét, mert a magyar fordításról még vitáznak, így azt sem lehet pontosan tudni, hogy mihez kéri a kormány az országgyűlés támogatását. Szerintük népszavazással kellene dönteni a kérdésben.

A pénzügyi paktumról szóló határozattervezet elfogadható az MSZP számára, mondta Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője, aki üdvözölte, hogy Orbán Viktor „végre egyszer hitet tett" Magyarország uniós tagsága, az integráció és az EU bővítése mellett. A szocialista politikus szerint „nem kellene annyit harcolni, ha a miniszterelnöknek lenne tekintélye és hitelessége Európában, így könnyebb lenne a magyar nemzeti érdekeket is képviselni".

Köszönet a kormánynak

A KDNP részéről reagáló Harrach Péter azt mondta, hogy egyértelműen európai és magyar érdeket képviselnek, és pártja mindig ezt a két szempontot együtt tartotta fontosnak. A kisebbik kormánypárt frakcióvezetője kiemelte: az a küzdelem, amit Orbán Viktor az ország érdekében végzett, a választópolgárok előtt is nyilvánvalóvá vált. Szerinte Magyarország megújítása a második szakaszához érkezett, a konszolidáció időszaka következik - mutatott rá, hozzátéve: az természetes jelenség, hogy az átalakítások miatt a régi rend képviselői tiltakoznak.


Orbán Viktor, mögötte Kövér László
Fotó: MTI

Köszönetét fejezte ki a miniszterelnöknek és a kormánynak Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezető-helyettese, amiért Magyarország érdekeit az unió különböző fórumain sikerrel és határozottan képviselte. A fideszes politikus szerint nem érdemes az unióból való kilépés, az unióval való szembenállás politikájára helyezkedni csak és kizárólag. Egyszer már döntöttünk az unió mellett, és szeretnénk kitartani az európai értékek mellett, ugyanakkor nem érdemes az európai értékek elvtelen képviselete mellett feladni Magyarország sajátos, egyedi és önálló értékeit az európai államok közösségén belül - mondta a frakcióvezető-helyettes, aki szerint az a helyes magatartás, amely a magyar érdekek képviseletét a megfelelő pillanatban mindig az ésszerű kompromisszumok elvével köti össze. Ezt az utat járta a magyar kormány, ezt az utat támogatta a Fidesz képviselőcsoportja, és ezt az utat áll szándékukban támogatni a következő két és fél évben is - zárta szavait Rogán Antal.

„Eddig senki nem írt alá semmit" - reagált a napirend előtti felszólalása kapcsán elhangzott pártvéleményekre Orbán Viktor. Egyelőre a miniszterelnökök egyeztetése zajlott le arról, hogy milyen legyen Európa pénzügyi paktuma, az ez alapján létrejövő szerződést márciusban írják alá, ám azt a magyar országgyűlésnek is ratifikálnia kell. Hozzátette: egyelőre értelmezni kell, hogy az új magyar alaptörvény szerint ehhez kétharmados vagy egyszerű többségű támogatásra lesz-e szükség, a kormány ennek tisztázására az Alkotmánybírósághoz fordult. A miniszterelnök megköszönte Mesterházy Attila támogató szavait, és azt a segítséget kérte tőle, kérje meg az Európai Parlamentben dolgozó szocialista képviselőket: „időnként álljanak ki Magyarország nemzeti érdekei mellett". Orbán Viktor szerint ki kellene iktatni azokat a „rossz gesztusokat", amelyek akadályozzák, hogy a kormány és az ellenzék között nemzetközi kérdésekben együttműködés jöhessen létre.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo