Ne legyen járványgóc: pandémiás modell a vállalatok újraindulásához

A májusban megjelent kormányrendeletek hatására újraindult az élet az irodákban, ügyfélszolgálatokon, üzemekben. Ez azonban számos új feladatot is jelent a cégeknek, annak érdekében, hogy alacsony szinten tartsák a fertőzöttség munkahelyi kialakulásának esélyét. Persze teljes bizonyossággal nem lehet elhárítani a veszélyt. Ezt a munkavédelmi törvény sem várja el tőlük, de azt igen, hogy minimalizálják a munkavállalók megbetegedésének kockázatát. Dr. Balázs Annával, a CMC Déli Klinika vezérigazgatójával beszélgettünk arról, hogy járványügyi szempontból hogyan indulhatnak újra a munkahelyek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A cikk a Piac & Profit magazin június-júliusi számában jelent meg. 

A következő lapszám augusztus 26-án jelenik meg. Keresse az Inmedio és Relay újságárusoknál, vagy fizessen elő a magazinra. Megrendelését itt adhatja le>>>

Mit szól az országos szűrővizsgálat eredményéhez, amely szerint igen alulfertőzöttek a magyarok?

– Ez valószínűleg annak (is) köszönhető, hogy nagyon korán léptek életbe a korlátozó intézkedések, és az emberek ezeket be is tartották. Az országos szűrővizsgálat döntő része víruskimutatási – úgynevezett PCR vizsgálat – volt. A vírus kimutatásához alapvetően két dolog szükséges: az, hogy a vírus megfelelő mennyiségben és koncentrációban ott legyen a légúti nyálkahártyán, valamint hogy megfelelő területről, szakszerűen történjen a mintavétel. Minderre egy viszonylag szűk időablak áll rendelkezésre az emberek többségénél, a nemzetközi adatok alapján enyhe-középsúlyos esetben átlagosan nyolc–tíz napig lehet kimutatni a vírust. Így véletlenszerűen pont azt a populációt megtalálni, akinél éppen megfelelő mennyiségben jelen van a vírus, nem egyszerű. A mintavételi technika is fontos, még ha a leggyakorlottabb kolléga csinálja is, húsz-harminc százalék az esélye annak, hogy nem pont arról a területről tudja levenni a mintát, ahol jelen van a vírus. A vizsgálatok másik típusa a fertőzés ellen termelődő ellenanyagokat vizsgálja. Az új koronavírus elődje, a SARS-1 fertőzés után képződő ellenanyagok legalább két évig tartó védettséget adtak egy újabb fertőzés ellen. Az első fertőzést követő harmadik évben jelentek meg olyan esetek, amikor ugyanazzal a vírussal betegedtek meg ismét a korábban már fertőzésen átesett páciensek. Azt most még nem tudjuk, hogy a COVID-19 fertőzés ellen termelődő ellenanyagok milyen hosszú ideig nyújtanak védettséget. Többek között ezt is vizsgáljuk az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi protokollja alapján.

Dr. Balázs Anna

A klinikán csak április elején indultak a COVID-19-tesztelések. Miért nem előbb? Nem láttak ebben piaci rést?

– Még tavaly elkezdtük kialakítani azt a speciális infektológiai, diagnosztikai és immunológiai profilunkat, amelyeknek a szakmai irányelveit többek között dr. Jankovics István nemzetközileg is elismert virológus főorvossal együtt állítottuk össze. A COVID komplex diagnosztikai rendszerünk kialakítása és bevezetése is ennek a profilnak egy fontos eleme, amelyet – megfeszített munkával – április elején tudtunk indítani. A koronavírus járványügyi veszélyhelyzet sok szempontból gyorsította a folyamatainkat, például a szakorvosi videokonzultációink bevezetése is előbb vált mindennapi rutinná, mint azt korábban gondoltuk. Nyilván jelenleg elsősorban a koronavírusra fókuszálunk, ezzel kapcsolatban folyik most a legtöbb kutatás-fejlesztési programunk, de mindezt a közeli jövőben ki szeretnénk terjeszteni egyéb fertőzések megelőzésére – mint Akkreditált Nemzetközi Oltóközpont –, speciális diagnosztikájára, kezelésére is.

Miben más ez, amibe nem mellesleg a PCR-tesztelés is beletartozik, mint más diagnosztika?

– Első körben egy olyan diagnosztikai rendszert fejlesztettünk ki, amelyet az európai és az amerikai hatóságok által is elfogadott reagensekkel, a hazai páciensadatokhoz validálva vezettünk be többpontos, rendszeres minőségbiztosítási kontrollal. Majd április közepén csatlakoztunk a WHO nemzetközi kezdeményezéséhez, és azóta a szigorú protokolljuk alapján végezzük el a szakmailag indokolt COVID-vizsgálatokat. Nyilván minden szolgáltatásunkat az aktuálisan érvényben lévő hatósági eljárásrend – triázsrendszer – szerint nyújtjuk. A vizsgálataink előtt a nemzetközi protokoll alapján egy specializált állapotfelmérést is elvégzünk a megbízható diagnózis érdekében. Az állapotfelmérés során rögzített adatokat figyelembe vesszük a vizsgálatok kiértékelésénél. Amit a saját rendszerünk bevezetésével pontosan meg tudunk állapítani, az az ellenanyagok termelődésének minőségi és mennyiségi mutatói. Ami azért is fontos, mert azt látjuk, hogy vannak olyan ellenanyagszintek, amik bizonyos betegségekhez vagy gyógyszerekhez köthetők. Így nyilván ezeket a változókat fontos tekintetbe venni a pontos diagnózis megállapításához. Tudomásom szerint más intézmények nem csatlakoztak ehhez a nemzetközi diagnosztikai programhoz.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo