Egyre több vagyon, egyre kevesebb kézben

A 2008-as recesszió után tovább nőttek a vagyoni egyenlőtlenségek, Magyarországon az összes vagyon felét, az USA-ban közel 80 százalékát a leggazdagabb 10 százalék birtokolja. A válság tanulságait és következményeit elemezte az OECD.

AZ OECD a világgazdasági válság 10 éves évfordulója alkalmával készített egy elemzést, amelynek középpontjában az áll, hogyan alakult a vagyon eloszlása, az átlagos és a medián jövedelem és a gazdaság szerkezete a szervezet országaiban.

Egyre több vagyon egyre kevesebb kézben

Általánosságban elmondható, hogy az összvagyon évtizedek óta egyre kevesebb kézben összpontosul. A válság is súlyosabban érintette a szegény és középosztálybeli háztartásokat, amivel csak nagyobbra nyílt az olló.

Forrás:oecd.org

A szegények és gazdagok vagyona között egyértelműen az Egyesült Államokban a legnagyobb a különbség. Napjainkra az USA-ban a háztartások leggazdagabb 10 százaléka birtokolja az amerikai vagyon 79 százalékát – ez az arány korábban is magas volt, de a 2007-es 73 százalékról képes volt tovább nőni. Korábbi statisztikák szerint ennek ráadásul legalább a felét, az összvagyon közel 40 százalékát a leggazdagabb 1 százalék birtokolja.

Az OECD-országokban a felső 10 százalék részesedése az összvagyonból átlagosan 52 százalék. Magyarország és más régiós országok az átlag alatt vannak, nálunk ez az arány 48 százalék, Lengyelországban 42, Szlovákiában pedig a legalacsonyabb az egyenlőtlenség, a felső 10 százaléké a gazdagság 32 százaléka.

Szinte nincs is magyar középosztály

Nyakunkon a következő válság: egy tőzsdeguru szerint így pukkad szét a lufi
A 2008-as válság óta folyamatosan emelkednek a tőzsdeindexek és a nagyvállalatok részvényárfolyamatai. De a többség már túl van értékelve, vélik elemzők. Jön a korrekció: a zuhanás.
Magyarországon ugyanakkor a felső 10 százalékba tartozás sem jelent igazán gazdagságot. Jövedelem szempontjából például, ha egy háztartás havi nettó bevétele 500 ezer forint felett van, már benne van a legjobban kereső 10 százalékban. Átlagosan négytagú családokkal számolva a háztartások több mint fele havonta nem keres többet 280 ezer forintnál. (Ezek az adatok azóta már változtak, mivel nálunk csak 2014-ben vették fel az adatokat.)

A felmérésből kiderült az is, hogy a magyarok 46 százaléka úgy véli, gyermekei szegényebbek lesznek náluk, valamivel kevesebben, 41 százaléknyian vannak azok, akik szerint gazdagabbak.

Bár az a válságtól többé-kevésbé független volt, alaposan átalakult a globális gazdaság szerkezete. A piacot már nem a fizikai termékek határozzák meg, hanem az olyan, nem kézzel fogható értékek, mint az adatok és digitális szolgáltatások, az innovációk és a szabadalmak, valamint a márkák körüli marketing. Meglepő szerepet töltött be az automatizáció és a digitalizáció. Az optimisták azt hangsúlyozzák, hogy a technológiai fejlődés miatt kényelmesebb, jövedelmezőbb és jobb minőségű munkahelyeken dolgozhatunk, míg a pesszimisták a növekvő munkanélküliség miatt aggódnak. Az OECD adatai alapján úgy tűnik, át kell gondolni ezeket a sztereotípiákat: ugyan legtöbb OECD-országban visszaesett a válság előtti szintre, a medián jövedelmek azonban stagnáltak, miközben romlott a munkakörülmények megítélése.

Az OECD szerint a válság sokak számára visszafordíthatatlan vagyoni károkat okozott. Bár a válság után talpra állt a világgazdaság, a globális GDP kilőtt, a középosztály nem nyerte vissza a válság alatt elvesztett vagyonát, jövedelmeit. A szegények helyzete sem javult, sok országban a válság következtében csökkentek a szociális ellátások. Az utóbbi évek növekedéséből elsősorban a leggazdagabb 1 százalék profitált.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo