Hajtűkanyar a monetáris politikában

Erőteljes fordulatot vett az amerikai jegybank: idén már nem várható kamatemelés, sőt, a befektetők egyéves időtávon kamatcsökkentést prognosztizálnak. Ez azt jelenti, hogy a Fed elérte a kamatemelési ciklus végét, és ismét a piacok támogatása kerül a fókuszba, ami egyúttal az MNB számára is kedvező lehet az alacsony kamatszint további fenntartásához. Mindez leginkább a részvények és a feltörekvő piac számára kedvező – elemezte a monetáris fordulat várható hatásait a K&H Alapkezelő.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Komoly fordulatot vett az amerikai jegybanki politika, ugyanis tavaly decemberben még két kamatemelést terveztek az idei évre, a szerdai kamatdöntő ülésen azonban – a befektetői várakozásokkal összhangban – elvetették a további szigorítást. Ezzel erőteljes üzenetet küldtek a piacoknak, hogy szükség esetén a döntéshozók gyorsan és rugalmasan reagálnak a gazdasági változásokra. Jövőre ugyan még továbbra is egy kamatemelést prognosztizál a Fed, a befektetők azonban már arról is lemondtak. Sőt, egyéves időtávon belül 50%-os esélyét látják egy kamatcsökkentésnek. Ez pedig azt jelenti, hogy a Fed elérte a kamatemelési ciklus tetejét.

„A Fed irányváltása összességében pozitív jelzés a piacoknak, így javulhat a befektetői hangulat, ami az első negyedévben fokozatosan romló várakozások szempontjából fordulópontot jelenthet. A rövid távon hangulatjavulás hatása azonban csak akkor lehet tartós, ha ennek hatására a következő hónapokban a gazdasági kilátások is javulni tudnak” – tájékoztatott Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.

fotó: PP archív

Ismét távolodott az MNB kamatemelés

„Az MNB számára is pozitív lehet a Fed lépése, így ugyanis ismét nincs nyomás a magyar jegybankon, hogy szigorításba fogjon, amit az elmúlt hetek látványos forint erősödése miatt enyhülő inflációs nyomás is támogat. Jövő héten ezért leginkább csupán egy jelzésértékű döntésre, vagy annak előkészítésére, a jelenleg -0,15%-os egynapos jegybanki betéti kamat mérsékelt emelkedésére lehet számítani” – mondta a befektetési szakember.

A Fed döntése összességében a részvénypiac számára kedvezhet, míg a kötvények kilátásai nagyon korlátozottak. Az amerikai kötvénypiacnak ugyan jót tett az elmaradt kamatemelés, az európai kötvényhozamok azonban továbbra is padlón vannak, így középtávon nem várható jó hozam. Jelenleg a feltörekvő piacok lehetnek leginkább izgalmasak befektetési szempontból, mivel az aktuális gazdasági folyamatok – a kínai élénkítés, a kereskedelmi háború mérséklődése, a Fed támogatása – leginkább őket támogathatja.

Losoncz Miklós: az EU-n kívül is van élet, csak sanyarú
Az Európai Unió politikailag csak nyert a brexit-folyamattal, a britek távozásának gazdasági hatásait bőven enyhíti a tény, hogy most egységesebb, mint valaha. A britek példáján pedig most más, ingadozó tagállamok is láthatják, mibe kerül a szuverenitás. Dr. Losoncz Miklós, a Budapesti Gazdasági Egyetem professzora szerint az Egyesült Királyság előtt egyszerűen nem létezik jó kimenetel.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo