Komoly fordulatot vett az amerikai jegybanki politika, ugyanis tavaly decemberben még két kamatemelést terveztek az idei évre, a szerdai kamatdöntő ülésen azonban – a befektetői várakozásokkal összhangban – elvetették a további szigorítást. Ezzel erőteljes üzenetet küldtek a piacoknak, hogy szükség esetén a döntéshozók gyorsan és rugalmasan reagálnak a gazdasági változásokra. Jövőre ugyan még továbbra is egy kamatemelést prognosztizál a Fed, a befektetők azonban már arról is lemondtak. Sőt, egyéves időtávon belül 50%-os esélyét látják egy kamatcsökkentésnek. Ez pedig azt jelenti, hogy a Fed elérte a kamatemelési ciklus tetejét.
„A Fed irányváltása összességében pozitív jelzés a piacoknak, így javulhat a befektetői hangulat, ami az első negyedévben fokozatosan romló várakozások szempontjából fordulópontot jelenthet. A rövid távon hangulatjavulás hatása azonban csak akkor lehet tartós, ha ennek hatására a következő hónapokban a gazdasági kilátások is javulni tudnak” – tájékoztatott Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.
Ismét távolodott az MNB kamatemelés
„Az MNB számára is pozitív lehet a Fed lépése, így ugyanis ismét nincs nyomás a magyar jegybankon, hogy szigorításba fogjon, amit az elmúlt hetek látványos forint erősödése miatt enyhülő inflációs nyomás is támogat. Jövő héten ezért leginkább csupán egy jelzésértékű döntésre, vagy annak előkészítésére, a jelenleg -0,15%-os egynapos jegybanki betéti kamat mérsékelt emelkedésére lehet számítani” – mondta a befektetési szakember.
A Fed döntése összességében a részvénypiac számára kedvezhet, míg a kötvények kilátásai nagyon korlátozottak. Az amerikai kötvénypiacnak ugyan jót tett az elmaradt kamatemelés, az európai kötvényhozamok azonban továbbra is padlón vannak, így középtávon nem várható jó hozam. Jelenleg a feltörekvő piacok lehetnek leginkább izgalmasak befektetési szempontból, mivel az aktuális gazdasági folyamatok – a kínai élénkítés, a kereskedelmi háború mérséklődése, a Fed támogatása – leginkább őket támogathatja.