Érdemes újrakezdeni a bevásárlóturizmust a magyaroknak Ausztriában

Hihetetlen fordulat következett be az osztrák és a magyar kereskedelmi piac között. Az első jelek már májusban mutatkoztak, amikor az osztrákok bevásárlóturizmusa gyakorlatilag véget ért.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Május óta a magyar infláció és a világ legkeményebb áfa rendszere egy olyan helyzetet eredményezett, hogy immár érdemes bemennünk az osztrák élelmiszer áruházakba, ha kinn járunk, mert akár olcsóbban juthatunk alaptermékekhez. Mi most burgonyát és húst hoztunk. A 24.hu már májusban arról írt, hogy a megszokott osztrák bevásárlóturizmus megszűnt, a sógorok nem jönnek Magyarországra árukat venni. Kivétel, ha amúgyis van dolguk nálunk, akkor vesznek még itt benzint, olajat és húst. A ruha, parfüm, háztartási gépek már akkor olcsóbbak voltak ott, mint Magyarországon. A következő lépcsőfok nyáron következett be, amikor például cukorért kezdtek el átjárni a magyarok, mert itthon sok üzlet korlátozta a megvehető mennyiséget, vagy éppen kifogyott a készlete. Az árkülönbség nem volt nagy a magyarországi árak 230-290 forint között mozogtak míg az osztrákok 303-360 forint között árulták az édességet. Most viszont már alapélelmiszereket is vásárolhatunk olcsóbban Ausztriában. Ezúttal elképesztően jó ízű fehér burgonyát lehet kapni 5 kg-os kiszerelésben, mindössze 280 forintos kiló áron.

Egy nagyon hasonló terméknek az ára az egyik legnagyobb magyar áruházban 500 forint kilónként.
Amit még vettünk az hús volt, igaz ezt féláron, akciósan kaptuk. Egy kiló gyönyörűen feldolgozott és pácolt sertésbordát így mindössze 2 ezer forintért vehettünk meg. Nem akarjuk megbántani a magyar tenyésztőket és henteseket, de a minőség egyszerűen fantasztikus volt. A szeleteken semmi mócsing és az ízesítés sem volt akármilyen.
A szakemberek már korábban is jelezték, hogy Ausztriában is nagy divat az akciózás, amire bizony alaptermékek esetében most már nagyon is érdemes odafigyelni. Ráadásul anélkül, hogy szeretnénk megbántani a magyar kereskedőket, sajnos azt kell mondanunk, hogy van minőségi különbség mind a kiszolgálásban, mind a termékek íze és feldolgozása tekintetében. Volt egyszer már magyar bevásárlóturizmus Ausztriában 1988 őszétől 1989 tavaszáig. Akkor elsősorban Gorenje hűtőgépeket hoztak a magyar családok. Ausztria keleti részén a magyar vásárlói boom az ottani kereskedők számára az évszázad üzletét jelentette. Igaz, Bécsben sok boltba kiírták, hogy magyar, ne lopj, mert bizony egy olyan réteg is megjelent a vásárlók között, amelynek tagjai nem nagyon tisztelték a törvényeket.
Győr, 1989. április 2. Mélyhűtőket szállítanak Dacia és Wartburg személyautók csomagtartóján, hazafelé tartva Ausztriából (Fotó: MTI/Matusz Károly)

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo