1,2 százalékkal növeli a világ GDP-jét az AI

A McKinsey megvizsgálta a lehetséges hatásokat: a mesterséges intelligencia egy évtizedes távlatban évi átlagban 1,2 százalékkal növeli a világ GDP-jét, de ennek ára is lesz.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Modellezte a McKinsey, hogy milyen hatása lehet a világra a mesterséges intelligencia (AI – artificial intelligence) elterjedésének, a nemrég közzétett tanulmányról a Bitport készített összefoglalót. A jó hír az, hogy a következő évtizedben évente átlagosan 1,2 százalékkal növelheti a világ GDP-jét, ugyanakkor komoly és nem feltétlenül csak pozitív társadalmi változásokat is generál. Az AI 2030-ig mintegy 13 ezer milliárd dollár hozzáadott értéket hoz létre.

Magyar egyetemek kapnak EU-s támogatást mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az Európai Unió mesterséges intelligenciával (Artifical Intelligence, AI) összefüggő kutatási és innovációs pályázatát hét pályázó közül az AI4EU konzorcium nyerte el, amelynek tagja a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem is.
A modellben hét elemet vizsgáltak, de a kutatás hangsúlyozza, ezek az elemek a jövőben bővülhetnek. Három elem a vállalatok belső működéséhez kötődik. A belső működés változásánál a kiterjesztést – amikor az AI a munkaerő és a tőke hatékonyabb felhasználását segíti –, a helyettesítést – amikor technológia leváltja a hagyományos termelési tényezőket, mert azoknál sokkal hatékonyabb –, valamint a termékek és szolgáltatások innovációját és kiterjesztését vizsgálták.

A külső tényezőknél a globális áramlás növekedéséből elérhető gazdasági hasznot, a vagyonképződést és annak újra történő befektetését, az átmenet és az implementáció költségeit, valamint a felmerülő negatív külső hatásokat vették figyelembe.

A vállalatok jelentős része használja majd

A tanácsadó cég tanulmánya a gőzgép okozta változásokhoz hasonlítja a mesterséges intelligencia gazdasági és társadalmi hatását. Ráadásul ez a változás viszonylag gyorsan lezajlik majd. 2030-ra ugyanis a cégek 70 százaléka használ legalább egy mesterséges intelligenciára épülő megoldást, de a nagyvállalatok többsége a technológia teljes skáláját alkalmazza majd. A siker azonban azon is múlik, hogy melyik vállalat mikor száll be a versenybe.

fotó: Flickr/O'Reilly Conferences

A nemzetgazdaságokat vizsgálva a McKinsey arra jutott, hogy az AI terén vezető országok – jellemzően a fejlett gazdaságok – a jelenlegi szinthez képest 20-25 százalékkal több gazdasági haszonra tehetnek szert. Ma elsősorban az Egyesült Államok és Kína között folyik a verseny, mindkét nagyhatalom hatalmas összegeket fordít a kutatásokra. Kína 2020-ig tartó ötéves tervében már kiemelt szerepet kapott a terület, de a kínai kormány távlati célokat is megfogalmazott: 2030-ig a mesterséges intelligencia kutatása és alkalmazása terén a világ vezető hatalmává akar válni.

Kínában különösen nagy hatása lehet az AI elterjedésének, mivel jelenleg a munkaproduktivitás alacsonyabb, mint a globális átlag. Segítségével nagymértékben javítható lesz az ellátási lácok és a gyártási folyamatok hatékonysága. A másik fontos elem, hogy a kínai gazdaság egyik fontos hajtóereje már most is a fogyasztás, aminek élénkítéséhez az nagyon jó eszközöket ad az AI.

Ennek a forradalomnak is lesznek áldozatai

Egyfelől az AI-ra támaszkodva új szolgáltatások és termékek jönnek létre, a mesterséges intelligencia segít az emberi munkaerő hatékonyságának növelését, másfelől azonban képes is lesz kiváltani azt. Ez utóbbi hatás alaposan felforgatja majd a munkaerőpiacot. A digitalizációs trendek kritikusaival ellentétben azonban a McKinsey szerint nem az okoz majd feszültségeket a munkaerőpiacon, hogy nőne a munkanélküliség. A modell szerint ez nem fog lényegesen változni.

Ugyanakkor 2030-ra egyrészt 50 százalék körülire nő a kimondottan magas digitális készségeket igénylő tevékenységek aránya, míg az ilyen készségeket nem vagy elenyésző mértékben igénylő munkahelyeké 30 százalék körülire zsugorodik. Ez pedig elsősorban a jövedelemkülönbségek látványos növekedését eredményezheti.

A vállalatok körében azok lesznek a nyerők, amelyek már most beruháznak AI-megoldásokba annak ellenére, hogy a technológiai költséges, a megtérülés pedig lassú lesz. A modellből az jött ki, hogy a korai beszállók, amelyek a következő öt-hat évben széleskörűen alkalmazzák az AI-megoldásokat, 2030-ig akár meg is duplázhatják a cash-flow-jukat, míg azok, amelyek nem költenek erre eleget, konzervatívan számolva is kb. 20 százalékos csökkenést fognak elszenvedni – jósolja a tanácsadó cég.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo