A tél beköszönte előtt, ősszel elsősorban a C-vitamin beviteléről gondoskodjunk az immunrendszerünk erősítése érdekében. Ez a vitamin építi fel az ellenálló szöveteket, és stimulálja az interferon termelését. E-vitaminra is szüksége lesz a szervezetünknek ahhoz, hogy igazán ellenállóvá váljunk a vírusokkal, bacilusokkal szemben. A sötét télben lelkünket az idegrendszernek szükséges B1-vitaminnal erősíthetjük – nem véletlenül nevezik jókedvvitaminnak –, a szövetek oxigénellátását – a rendszeres mozgáson túl – pedig a D-vitamin bevitelével fokozhatjuk.
Ebben az évszakban a szervezet energiaszintje is csökkenhet, érdemes ezért több magas rosttartalmú gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonafélét enni, amelyek mind fokozzák az emésztést, ezáltal növelik a vitalitásunkat.
Tipikus őszi gyümölcs a szőlő, amely magas káliumtartalma miatt méregtelenít, magas cukortartalma pedig elegendő energiához juttatja a szervezetet. Ezen túl bővelkedik C-, E- és B-vitaminban. Ez utóbbi például jó az idegrendszerre, és hozzájárul ahhoz is, hogy elkerüljük a frontváltozás okozta ízületi és reumás fájdalmakat. Az alma, amelyben sok a kalcium, foszfor, vas, magnézium, nátrium, kálium, A- és B-komplex-vitamin, és a héjában a C-vitamin, szintén nagyon fontos gyümölcs.
A szilva és a körte se maradjon ki az étrendünkből! Az előbbi kálium szempontjából aranybánya, az utóbbi pedig C-vitamin-bomba. Igyunk körtelevet, ami szintén jó a reumatikus fájdalmakra, mert tisztítja a vért. Az avokádóban rengeteg D-vitamin van, és káposztafélék is kerüljenek az asztalunkra. A télire eltett savanyú káposzta C-vitaminjára és a vöröskáposzta E-vitaminjára nagyon nagy szüksége van a szervezetünknek. A kelkáposzta és a kelbimbó pedig A-, B1-, B2-vitamint tartalmaz. Az A-vitamin-bevitelt tökfélékkel érhetjük el. A hidegebb időszak beköszöntével pedig kezdődik a sütőtök, cukkini, patisszon szezonja!
Még drágább az ételünk
A kiugróan magas inflációt elsősorban az élelmiszerárak meredek emelkedése okozta, az augusztusi adatok szerint pedig tovább emelkedtek a mezőgazdasági termékek termelői árai. Az áremelkedés hátterében az országot sújtó rendkívüli aszály áll. Augusztusban mind a növényi termékek (22,1%), mind az állat és állati termékek (10,4%) ára két számjeggyel növekedett. Összességében a mezőgazdasági termelői árak 18,1%-kal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Az aratás sem tudta mérsékelni a gabona árakat, melyek átlagosan 24,2%-kal emelkedtek.