Az állami lakásprogram, a Családi Otthonteremtési Kedvezmény feltételeinek 2016 januári módosítása óta 2017 áprilisáig összesen több mint 4500 igénylés futott be a K&H-hoz. Az azóta igényelt támogatások értéke meghaladta a 12 milliárd forintot. A támogatást igénylők átlagéletkora közel 37 év, az igényelt támogatások átlagos összege pedig 2,7 millió forint volt.
„A CSOK-hoz köthető igénylések dinamikája stabilnak látszik, átlagosan havi 300 igénylés érkezik be a K&H-hoz. Jól látszik, hogy a CSOK-os támogatások legnagyobb részét - az igénylések átlagosan 62 százalékát – még mindig használt lakásra kérték az ügyfelek. A lakásépítések aránya 30, az újlakás-vásárlásoké pedig 5 százalékos volt az igénylések darabszámát nézve” – mondta Rajna Gábor, a K&H lakossági értékesítési igazgatója.
A program tavaly januári változtatása óta idén áprilisig használt lakás vásárláshoz átlagosan 1,3 millió forintos támogatást folyósított a bank, lakásépítési célnál 4,8 millió forintra rúgott a támogatások átlagos összege, új lakás vásárlásánál pedig 5,9 millió forintra. A Családi Otthonteremtési Kedvezmény keretében elérhető támogatások többségét, 70 százalékát vidéken veszik fel. Az igényelt támogatások mellé több mint 3300 esetben lakáshitelt is igényeltek az ügyfelek, mintegy 25,5 milliárd forint összegben.
A CSOK 2015-ös indulása óta összesen 5541 kérelmet fogadott be a pénzintézet. A szakember hozzátette, hogy a K&H továbbra is két számjegyű növekedést vár a lakossági hitelpiacokon 2017-ben. A bővülés alapját részben a háztartások pénzügyi mozgásterének bővülése, az alacsony kamatkörnyezet és a lakáspiaci élénkülés képezi. A K&H előrejelzése szerint a teljes magyarországi jelzáloghitel-piac nagysága az idén 600 milliárd forintra rúghat, a CSOK-igénylések pedig megközelíthetik a 90 milliárd forintot.