Vége a csodakorszaknak - mi lesz a tigrisekkel ezután?

Ázsiai tigriseinek életében egy közel fél évszázados sikersztori után eljött az a pillanat, mikor újra kell gondolni az irányt, és a növekedésmániás fejlődő országokból ugyanúgy növekedésbarát, de lényegi szociális hálóval rendelkező államokká kell válni.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

  1. Túl nagyok a lyukak a szociális hálón
A tigrisek kormányai tradicionálisan keveset költöttek a nyugdíjrendszer, a segélyezés és az egészségügy fenntartására, attól tartva, hogy ezek túlzott fejlesztése csökkentené a munkakedvet. Csakhogy a folyamatos bizonytalanság egyre inkább visszaütni látszik, az elöregedő társadalom élhető állami nyugdíj- és ellátórendszer iránti igénye nő, ráadásul a gyermekvállalási kedv is egyre inkább visszaesik. Így egyre hangosabbak azok az igények, hogy a tigrisek növekedésmániás fejlődő országokból ugyanúgy növekedésbarát, de lényegi szociális hálóval rendelkező államokká váljanak.
  1. A világgazdaság „hőmérői”
A tigrisek érzékenyek szinte minden világgazdasági folyamatra, így a nemzetközi közösségnek is jó fokmérőként képesek szolgálni, legyen szó akár technológiáról, pénzügyekről, vagy geopolitikáról. Dél-Korea és Tajvan a techcégek ellátási láncában tette magát megkerülhetetlenné, például az 5G terjedéséhez kulcsfontosságú chipek gyártásával, míg Hongkong és Szingapúr Kína pénzügyi kapujaként a világ felé vállalt szerepet. Ezt szem előtt tartva nem kérdés, hogy miért inognak meg nagyon könnyedén ezek az országok a geopolitikai bizonytalanságok esetében.

Különböző, mégis hasonlít

Hongkong, Szingapúr, Dél-Korea és Tajvan közt sok szempontból óriási különbségek vannak, például méretben is, ám Ázsia tigriseinek így is rengeteg hasonlósága akad. A világ legnyitottabban kereskedő gazdaságai közt vannak, annak minden volatilitásával, ugyanakkor ennek ellenére sikerült magas foglalkoztatottsági szintet tartaniuk, és a lakosság mindennapi körülményei is javulni tudtak. Emellett mindegyik tigris valamilyen szinten az USA és Kína közt kénytelen manőverezni, miközben úgy tűnik, hogy a kétszámjegyű növekedést hozó csodakorszaknak végleg leáldoztak – ám az országok kormányai mégis észbe kaptak, és próbálják fellendíteni a gazdaságot, valamint a társadalmi viszonyokat. Ennek ellenére azt, hogy mi lesz ezzel a négyessel, egyelőre még biztosan nem lehet tudni.

(Economist)  

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo