Útban van, ezért odébb viszik a várost

Milliárdos költségekkel három kilométerrel távolabbra telepítik a lappföldi Kiruna városát, hogy tovább bányászhassák az alatta fekvő vasércet. Megtérül-e valaha a beruházás – nem tudni.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: wikipedia

A svédországi, ma 23 000 lakosú várost a Sarkkörtől több mint 100 km-re északra, a 19. és a 20. század fordulóján alapították, hogy kiaknázhassák a világ egyik legnagyobb vasérckincsét.

A település szinte maradéktalanul az állami tulajdonban lévő bányatársaságtól függ, amely egyre mélyebbre hatolva hozza felszínre a magnetitet. Az érckincs elhelyezkedését követő robbantások-fúrások azonban egyre inkább a város alá vezetnek, és kiderült: ha folytatni akarják a kiaknázást, összedőlhetnek az épületek...

Nem bányásznak többé erdőirtással a világvállalatok
Globális megállapodást kötött az ékszeripar, az elektronikai szektor és több más ágazattal együtt az autógyártók a felelős bányászásról. Megfékezik az erdőirtással járó bányászatot, odafigyelnek az emberi jogok tiszteletben tartására és a „konfliktusásványokat” is kizárják ellátási láncukból.

Így született a döntés, hogy Kirunát mintegy 3 kilométerrel távolabbra telepítik – pontosabban ott új várost építenek. Mindenesetre megőrzik és áttelepítik a város híres, 1912-ben épült templomát, a Városháza harangtornyát, valamint a házat, amelyben a városalapító Hjalmar Lundbohm hajdan lakott.

A kirunaiak számára, akiknek el kell búcsúzniuk otthonaiktól, lakások ezreit építik fel. A tervezők egyúttal a jövőre is gondoltak, mivel Kiruna ércvagyona valamikor bizonyosan kifogy.

A lehetőség az idegenforgalom: érdekes módon sok távol-keleti turista keresi fel a messzi északon fekvő várost. A kérdésre, megtérül-e valaha a több milliárd euróba kerülő városépítés, senki nem tudja a választ, hiszen azt nemcsak az érc mennyisége, hanem az ár mindenkori alakulása döntheti majd el.

(Forrás: Neue Zürcher Zeitung)

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo