Politikai ellenfeleink szerint menni kell. Nekik 1956 tanulsága az, hogy harcolnunk kell Ukrajnáért, sőt Ukrajnában. Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk. Magyarországért és a magyar szabadságért most azzal tehetjük a legtöbbet, hogy nem veszünk részt mások háborújában.
Orbán Viktor tehát azt találta ki, 56 üzenete az, hogy csak akkor szabad fellépni egy agresszor ellen, ha az közvetlenül minket támad meg. A logikai probléma ott van, hogy a kormánypártok által sokat kritizált Zelenszkij éppen ezt teszi saját hazájában. Megtámadták és védi otthon hazáját mégis Orbánék bűnösnek kiáltják ki. A másik ellentmondás, hogy a kormányfő korábbi beszédeiben Nyugatot épp 56-os semmittevő magatartásáért kritizálta, amit most ugyanő Magyarország esetében teljesen helyesnek tart. A miniszterelnök 3 évvel ezelőtt még egyenesen árulással vádolta 1956 kapcsán a nyugati hatalmakat, mert nem segítették a magyar forradalmárokat. Ezekre a logikai bakugrásokra azonban már nem tért ki beszédében Orbán Viktor.
Önmagában a magyar történelem sem ad egyenes iránymutatást arra, hogy mit kell tennünk akkor, ha hatalmas túlerővel kerül szembe az ország. A pozsonyi csatában egy többszörös túlerőt győztek le csodálatos tehetséggel a magyar seregek. Az egri diadalban 1935 védő szállt szembe egy 30-40 ezer fős török sereggel. A világosi fegyverletétel az 1848–49-es forradalom és szabadságharc végét jelentette, amely után az osztrákok részéről véres megtorlás következett Haynau osztrák hadvezér rémuralma alatt, mégsem mondható ki, hogy volt alternatívája a megadásnak.