Orbán Viktor az idei 56-os ünnepi beszédét a Mindszentyneum megnyitóján mondta el Zalaegerszegen. A kormányfő itt felvetett egy olyan gondolatot, amelyet a rendszerváltás óta, vagyis 32 éve nem hallhattunk tőle.
Magyarok százezrei vettek részt a forradalomban, a szovjetek összezavarodtak, s ha a Nyugat nem árul el bennünket – 1945 után másodszor is – sikerrel járhattunk volna.
Nyugat, mint az 1956-os forradalom árulója, mindenképpen meglepő állítás, amit a kormányfő is érezhetett, mert indoklást is fűzött hozzá.
A Nyugat támogatásának hiányában a szovjet vezetők félúton meggondolták magukat: visszafordították a tankokat, és harmincöt évre újra katonai elnyomást és kommunista bábkormányt ültettek a nyakunkba.
Dr. Rácz János történész, a kormány által létrehozott VERITAS Történetkutató Intézet munkatársa, a szakterület kutatója ugyanakkor egész másképp számolt be korábban az akkor történtekről a közszolgálati televízióban. Szerinte szó nem volt arról, hogy a szovjetek összezavarodva, félúton meggondolták volna magukat.
Azok a csapatok, amelyek úgy tűnt, hogy eltávoznak esetleg Budapestről, valójában állásokat foglaltak el Budapest külterületén. És várták a beérkező, beözönlő szovjet csapatokat.
A történész Nyugat szerepéről is beszélt.
Annak ellenére, hogy a magyar ügy bekerült az ENSZ-be, azt azért mindenki tudta, hogy itt komoly fegyveres beavatkozásra nem lehet számítani, egyrészt a III. világháborútól való félelem, másrészt igazság szerint nem is lettek volna olyan nyugati csapatok, amelyek mondjuk a semleges Ausztrián keresztül bármilyen akciót végrehajtanak.