A Generali biztosító a gyermekvállalást háttérbe szorító okokra volt kíváncsi, ezért kutatást végzett, melyből kiderült, hogy a fiatal párok gyermekvállalástól való félelmét ma elsősorban a kapcsolatok bizonytalansága és az ebből eredő egzisztenciális gondok befolyásolják.
Első az egzisztencia
A statisztikai adatok szerint a házasság nélküli együttélések száma növekvő tendenciát mutat, a házasságok száma 1980 óta a felére csökkent. A kapcsolatok rövidebb ideig tartanak, könnyebben felbomlanak, ez a bizonytalanság pedig nem kedvez a gyermekvállalásnak. Az anyagi nehézségektől való félelem következtében a párok egyre kevesebb, átlagosan 1,6 gyermeket terveznek, valamint egyre inkább kitolódik az első gyermek érkezésének időpontja is. Míg a '90-es években a nők átlagosan 23 évesen szülték első gyermeküket, addig 2008-ban 27,7 évesen vállalkoztak erre.
A Generali kutatásából fény derült arra is, hogy bár a megkérdezettek többsége szerint az ideális életszakasz az első gyermek vállalására a 25-29 év közötti kor lenne, ha a saját életükről van szó, ez az időpont kitolódik a 30-as éveik elejére. A halogatás legjellemzőbb okai között a kutatásban részt vevők körében a biztos anyagi háttér, illetve munka hiánya, valamint a lakásproblémák szerepelnek kiemelt helyen. Ugyanakkor sokan a főiskola, egyetem elvégzése után a karrierépítést választják a családalapítás ellenében, mely szintén a gyermekvállalás idejének kitolódásához vezet.
Az öngondoskodás hiánya
Míg a gyermekvállalás előtt állók többsége tisztában van azzal, hogy a családalapításhoz anyagi tartalékok szükségesek, a fiatalok többsége nem rendelkezik megtakarítással erre az esetre, és a megkérdezettek 28 százaléka csak aktuális keresetéből és állami támogatásokból (gyes, gyed, családi pótlék stb.) kívánja biztosítani családja jövőjét.
„Miután a gyermekvállalási kor a harmincas évek elejére tolódott el, a szülők ötven évesek lesznek, mire gyerekeik továbbtanulását finanszírozni kell, noha munkavállalás szempontjából ez egy elég bizonytalan életkor. Az egyre szűkülő anyagi lehetőségek mellett csak az tud ma biztos pénzügyi háttérrel gyermeket vállalni, aki időben elkezd gyermeke jövőjéről is gondoskodni." - mondta Schaub Erika, a Generali személybiztosítási üzletágának igazgatója.
A válaszadók, illetve általánosságban a kisgyermekes családok várakozásai és tapasztalatai szerint egy gyermek felnevelése mai árakon számolva mintegy 15 millió forint plusz költséget jelent a családnak a főiskola/egyetem elvégzéséig. Az adatokból az is látható, hogy a gyermekneveléssel járó legnagyobb becsült költségek a gyermek életkorával növekednek, így anyagilag az egyik legmegterhelőbb időszak a gyermek születése után 18-20 év elteltével jelentkezik. Éppen ezért már a gyermek tervezésének idején érdemes húszéves távlatokban gondolkodni.
Rendszer megtakarítás
A gyermekvállalással kapcsolatos várható kiadások becslésének alakulása szorosan összefügg a válaszadók iskolai végzettségével és jövedelmi helyzetével is, az iskolázottabb és magasabb jövedelemmel rendelkező megkérdezettek magasabbra becsülték a gyermekkel kapcsolatos kiadásokat. Bár az anyagiak pontosabb beosztása, a rendszeres megtakarítás és a befektetések egyaránt megoldást kínálhatnak a problémára, a GFK adatai szerint a fiatal házasoknak mindössze 17 százaléka rendelkezik megtakarításokkal.
„Az öregedő népesség és az aktív korú eltartók alacsony aránya az öngondoskodás fontosságára figyelmeztet. Be kell látnunk, hogy hosszú távon csak a saját anyagi forrásainkra támaszkodhatunk. Biztosítónk épp ebben kívánja a családokat segíteni. Kidolgoztunk egy olyan egyedülálló megtakarítási programot, mely a gyermekek biztonságos jövőjéhez, valamint a gyermeknevelés során felmerülő váratlan kiadásokhoz nyújt segítséget.
A Generali Gyermekjövő programhoz tartozó Családi Aranyszárny rendszeres díjas, befektetési egységekhez kötött biztosításunk, és a Támasz rendszeres díjas, klasszikus életbiztosításunk kedvező konstrukcióival a család elképzeléseinek megfelelő időpontokban tud anyagi segítséget nyújtani." - nyilatkozta Schaub Erika, a Generali személybiztosítási üzletágának igazgatója.
Generali-Providencia Biztosító Zrt. Gyermekjövő programjáról bővebben itt olvashat.