A tudatlanságnak és felelőtlenségnek köszönhető, hogy tüzelőanyagnak a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető hulladék is bekerül a kályhákba. A hatóságok nehezen érik tetten az elkövetőket, pedig az adatok szerint több korai halálozás írható a légszennyezés számlájára, mint gondolnánk.
A levegő védelméről szóló 306/2010. (XII.23.) Kormányrendelet egyértelműen fogalmaz:
„Tilos a légszennyezés, a diffúz forrás környezetvédelmi követelményeknek nem megfelelő működtetése miatt fellépő levegőterhelés, valamint a levegő lakosságot zavaró bűzzel való terhelése, továbbá a levegő olyan mértékű terhelése, amely légszennyezettséget okoz.”Emiatt tilos a hulladék nyílt téri, vagy nem megfelelő berendezésben történő égetése. Elégethetjük a háztartásban keletkező papírhulladékot és a veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladékot. A festett ajtótokok, kiselejtezett bútorok tehát már nem tartoznak ebbe a körbe!
A közlekedési baleseteknél tízszer annyi ember korai halála írható a légszennyezettség számlájára. Az egészségre fokozottan veszélyes kisméretű szálló-por kibocsátás közel kétharmadát (70 százalékát!) a lakossági fűtés okozza.
A legálisan használható tüzelőanyagok között is van kifejezetten károsnak mondható és bár ezek teljes betiltása nem, de a szabályozás kialakítása 2020-tól várható. A szennyezettségre a fűtőberendezések állapota is hatással van, így éves karbantartásukról célszerű időben gondoskodni.