Az egyik legfontosabb ígéret, hogy a lehető leghatékonyabban kezelik az olimpiai falu megépítésének emberi és környezeti hatásait. Az építkezés kezdete előtt kiadták a Környezetvédelmi Nyilatkozatnak nevezett jelentést, amely a falu várhatóan jelentős környezeti hatásait és az azok kezeléséhez szükséges eszközöket tartalmazza. Szerepelnek benne zajvédelemre, vízminőségre, közlekedésre és a levegő minőségére vonatkozó szabályozási tervek. A jelentés részeként számos vizsgálatot folytattak, hogy átfogóan felmérjék a terület aktuális állapotát. Állandóan mérik a zaj- és porszintet a falu környékén, az eredményeket pedig a hivatalos weboldalon közlik. Ha a megengedettnél magasabbra szökik az érték, a kerületekkel közösen kidolgozott intézkedéseket vezetnek be, amíg csökken a szennyezettség. A vízvédelem fontos része, hogy a felhasznált vegyszereket, olajokat a természetes vizektől elzártan tárolják. Ezenkívül a vízi sportok során a medencéből kifröccsenő vizet egy csőrendszer elvezeti, és WC-öblítésre használják majd fel.
Az építkezés idejére áttelepítették a tarajosgőte- és varangypopulációkat, amelyek a rendezvény végével visszakerülnek eredeti élőhelyeikre. A Biodiverzitás Akcióterv keretein belül az olimpiai faluban 45 hektáron alakítanak ki változatos, vizes, erdős és füves élőhelyeket a madarak, kétéltűek, emlősök számára.
A játékok helyszínére egy mintegy 1200 lakás számára elegendő energiát termelő szélturbinát terveztek, amely az olimpiai falu kiszolgálása után az ott létesülő lakások áramellátásában és a terület utcai világításában játszik majd szerepet. A rendezvény miatt felépülő létesítmények többsége megmarad, és új funkciót kap a játékok végén: egyetem, közegészségügyi intézmény, iskola lesz belőlük némi átalakítás után. A mégis lebontásra ítélt épületekből visszamaradó anyagok 90 százalékát valamilyen formában újrahasznosítják majd. Például a 12 ezer férőhelyes kosárlabda-stadion a világ legnagyobb, ideiglenes, eleve újrafelhasználásra tervezett épülete.
A nagyszámú Londonba utazó sportrajongóra való tekintettel a brit főváros számos - ráadásul kifejezetten környezetbarát - újítást tervez annak érdekében, hogy a helyi tömegközlekedés elbírja a megnövekedett utazóközönséget. Az összes rendezvény helyszínét metróval és busszal is meg lehet majd közelíteni, a nézőket pedig azzal próbálják a tömegközlekedés használatára ösztönözni, hogy az adott napra szóló belépővel az összes járművet díjmentesen vehetik igénybe. További érdekesség, hogy a nyári játékok ideje alatt gázüzemű autóbuszok közlekednek.
A város nevezetességei is zöldülnek, az ikonikus Tower Bridge világítását még az esemény előtt energiahatékony LED izzósra cserélik. A jelenlegi statikus fényeket változó színű és intenzitású fényekkel felváltó világításnak köszönhetően a híd látványos szereplője lehet különleges alkalmaknak úgy, hogy közben 40 százalékkal csökken a fogyasztása.
Maguk a lakosok is tehetnek azért, hogy zöldebb és szebb képet mutasson magáról a város. A britek jelentős része büszke kertész, az évente megrendezett virágkiállításokra rendre sokan jelentkeznek. Az olimpia szervezőbizottsága most arra kérte a helyieket, hogy nemzeti színekben ültetett növényekkel és zöldségekkel adjanak erőt a hazai sportolóknak a nyári játékokon.