A legjobb megoldás valószínűleg a rugalmas munkavégzés lenne mindenki számára. Vannak cégek, ahol lehetőséget biztosítanak szervezett keretek között arra, hogy a gyerek elkísérhesse a szülőt a munkába (itt egy példa), de ez egyelőre még korántsem általános. Azonban azért, hogy a munkahely tényleg családbaráttá váljon, a vezető tehet a legtöbbet. Minden csak szervezés kérdése. Marissa Mayer hat hónapos terhesen lett a Yahoo vezérigazgatója, de a kinevezése napján közölte, mindössze két hét szülési szabadságot vesz majd ki. Azóta pedig gyerekszobát alakíttatott ki közvetlenül az irodája mellett. (Más kérdés, hogy rengeteg támadás érte a hölgyet azért, mert a munkavállaló szülők számára sokkal kevésbé rugalmas szabályokat vezetett be a cégben.)
Munkaadóként nagyon sokat tehet, ha segít alkalmazottainak, hogyan alakítsák ki az optimális egyensúlyt a család és a munka között. Beszéljen a családi tevékenységeiről az beosztottaknak és kérdezze meg őket is az övéikről. Végül ezek a beszélgetések átalakítják a céges kultúrát, és a régi modell helyett – ahol szinte tilos a családdal töltött időről beszélni – átalakul olyanná, ahol a dolgozó összes érdekét szem előtt tartják, beleértve a családdal töltött idő igényét is. Legyen a példaképük a rugalmas munkaidő terén: ha azt látják, hogy családi okokra hivatkozva néha rugalmasabban kezeli a munkaidőt vagy a munkavégzés helyét, kevésbé fognak attól félni, hogy maguk is ilyesmit kérjenek. Ha nagyobb teret engedünk a dolgozóknak a munka és a család egyensúlyának megteremtésében, rövid távon jelentősen nő a munkakedv és a termelékenység, hosszú távon pedig szoros elkötelezettségre számíthatunk a legjobb alkalmazottainktól.
„Gyerekmunka” - tippek, ha velünk jön a gyerek az irodába
Ha mindenképpen az irodában kell is lennie a nyolc órás munkaidő alatt, próbáljuk meg elérni, hogy ezt az időt ne végig számítógépezéssel töltse. Persze nagyon praktikus – és nem utolsó sorban csöndes – elfoglaltság, de a nevelési hátrányait nyilván nem kell ecsetelnünk. Napi pár órára viszont jó megoldás lehet a „gépezés”, időzíthetünk egy-egy mesefilmet – garantált másfél óra békés munka – vagy kereshetünk játékokat, rajzprogramot. Ha elég felkészültek vagyunk, akkor fizikai rajzeszközökkel, asztalon játszható játékokkal is készülhetünk, valamennyi időt ez is áthidal.
De a gyerekek számára az is izgalmas lehet, ha segíthetnek az igazi munkában. Ha olyan feladatot találunk, amit élvez, hosszú órákra lefoglalhatjuk. A fénymásolásért például a kiskorúak többsége odavan, de lehet kérni szortírozásra, vagy akár arra, hogy öntözze meg a virágokat az irodában. (De azért legyünk körültekintőek, mibe vonjuk be a gyereket – lásd keretes írásunkat.)
A kollégák segítségét is igénybe lehet venni – de szigorúan csak azokét, akik maguk ajánlkoznak! De még aki így tesz, azt se terheljük túl, hiszen ha ő nem dolgozik helyettünk, ugyanott tartunk.