Vámospércs, Létavértes, Pocsaj, Kismarja, Nagykereki, Ártánd. Így sorjáznak azok a települések, amelyekről közvetlenül vagy kis kerülővel át lehet lépni a Magyar Köztársaság és Románia államhatárát. A két elsőt kivéve mindegyikhez közelebb van Nagyvárad mint Debrecen. Mióta Románia tagja az Európai Uniónak, ráadásul a szomszédos területeken értik a magyar beszédet is, az itt élő emberek reálisan teszik fel a kérdést önmaguknak: hol dolgozzanak, itthon vagy a néhány kilométernyire levő külföldön? Erre a válasz leginkább ugyanaz: ahol van munka és ahol jobban megfizetik azt.
A munkába járók nagy része persze idénymunkás. Az utóbbi időben jellemzővé vált, hogy a határ két oldalán élők aszerint járnak át a szomszédba, ahogyan az időszerű mezőgazdasági munkák diktálják. Ha a romániai területeken van szükség a dolgos kézre, mert egy ott népszerű kultúra termését kell betakarítani, oda mennek a magyarok, ha meg nálunk, ide jönnek a romániaiak. Létavértesen több tucatra tehető azok száma, akik Nagyváradra vagy a "szomszédba" járnak dolgozni.
Sokan az építőiparban tevékenykednek. Délkeleti szomszédunk rohamléptekkel hozza be egykor nagymérvű elmaradását. Sok az építkezés, így Nagyváradra tekintélyes létszámú magyar építőmunkás kolónia jár el dolgozni. Romániai cégekhez, de a határ túloldalán dolgozó hajdú-bihari tulajdonúakhoz is. A debreceni székhelyű keletmagyarországi építőipari cég, a KEVIÉP Kft.(amely többek között a debreceni Főnix csarnokot építette) Nagyváradon is vállalkozik. Munkásainak jó része a határ közeli településekről kerül ki.
A térségben működő vállalkozásokra még nem jellemző, hogy valamelyik fogja magát és áttelepül Romániába. Az viszont egyre inkább terjed, hogy egy magyarországi cég odaát is megveti a lábát, s telephelyet működtet Romániában.
Vámospércsről is járnak át dolgozni a szomszédba, hiszen alig néhány kilométert kell ehhez megtenniük a vendégmunkára utazóknak. Kevesen tudják, hogy az érmelléki területen sok a szőlőültetvény, hiszen egykor borvidéknek is számított. (Idevalósi például a bakator néven tisztelt bor is, amelyet évről-évre bemutatnak a debreceni borkarneválon.) Szüretkor jónéhány vámospércsi illetőségű ember is segít az odaát élőknek.
Romániában jobb dolgozni?
A dél-alföldi országrész határhoz közeli részén mindinkább terjedő gyakorlattá vált, hogy a szomszédos Romániából oda települtek visszajárnak dolgozni a romániai cégekhez. Nyilván így találják meg számításukat, a kedvezőbb munka lehetőségét, amit az is igazolhat, hogy újabban magyar lakosok is követik példájukat.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.